Válka na Ukrajině ONLINE: Putin možná záměrně zdržuje vyjednávání o příměří na Ukrajině, myslí Trump
Ruský prezident Vladimir Putin možná záměrně zdržuje vyjednávání o příměří ve válce na Ukrajině, myslí si americká hlava státu Donald Trump. Pokud se ukáže, že tomu tak skutečně je, odpoví Spojené státy jinak než dosud, tvrdil dnes Trump novinářům v Bílém domě.
Důležité události posledních dní:
- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve středu zavítá na návštěvu Německa, kde se setká s kancléřem Friedrichem Merzem.
- Podle ukrajinských médií Rusko o víkendu podniklo největší vzdušný útok od zahájení války v únoru 2022.
- Americký prezident Donald Trump vyjádřil nespokojenost s tím, co dělá ruský prezident Vladimir Putin po masivních úderech. Zvažuje sankce.
Mapa války a počet obětí: Válka na Ukrajině v mapách a datech >>>
Vojáci, kteří sestřelují drony u Kyjeva, si v médiích stěžují na malé platy
Někteří ukrajinští vojáci, kteří mají na starosti obranu kritické infrastruktury v Kyjevské oblasti před drony Šáhed, si stěžují, že nedostávají platy v odpovídající výši. Napsal o tom zpravodajský portál Ukrajinska pravda, který uvedl, že se na něj obrátili přímo vojáci, příslušníci jedné roty ukrajinské národní gardy. Vojáci uvádějí, že nyní dostávají pouze základní plat 20 tisíc hřiven (zhruba 11 850 korun).
Přitom se domnívají, že mají nárok na odměnu 30 tisíc hřiven. Tu by totiž podle nařízení ministerstva vnitra z ledna letošního roku měli dostávat vojáci, kteří „plní bojový úkol“ s cílem zajistit „protivzdušnou a pozemní obranu kritické infrastruktury“.
V ruských příhraničních oblastech úřady začínají dávat zbraně dobrovolníkům
Úřady ve dvou ruských regionech sousedících s Ukrajinou začaly vydávat členům tamní teritoriální obrany zbraně. V Belgorodské oblasti dobrovolníci dostali útočné pušky, zbraně proti dronům nebo terénní vozy UAZ, uvedla dnes agentura TASS. V sousední Kurské oblasti se k podobnému kroku podle ruskojazyčného webu stanice BBC úřady chystají.
„Několik měsíců jsme pracovali na možnosti poskytnutí bojových zbraní oddílům dobrovolné lidové skupiny. Dnes mohu říci, že mechanismus byl nalezen,“ uvedl na telegramu gubernátor Kurské oblasti Roman Starovojt. „První várka už dorazila na základnu,“ dodal. Dobrovolnický oddíl podle něj v Kurské oblasti poskytuje „dodatečnou pomoc“ armádě, národní gardě, policii a pohraničníkům.
Rusko útoky záměrně ohrožuje světovou potravinovou bezpečnost, varuje Paříž
Rusko svými útoky na ukrajinskou obilnou infrastrukturu záměrně ohrožuje potravinovou bezpečnost ve světě, uvedlo dnes podle agentury AFP francouzské ministerstvo zahraničí. Reagovalo tak na další ruské vzdušné útoky na sklady obilí v Oděské oblasti. Americká velvyslankyně v Kyjevě Bridget Brinková reagovala prohlášením o ruské bezohlednosti vůči lidem ve světě, kteří jsou na ukrajinském dovozu obilí závislí.
„(Moskva) nedělá nic jiného, než že zvyšuje ceny potravin a na úkor těch nejzranitelnějších skupin lidí ve světě se snaží bránit svému hlavnímu konkurentovi, Ukrajině, ve vývozu jeho produkce,“ uvedlo francouzské ministerstvo podle AFP.
Je to opravdu bestiální stroj, pochvalují si ukrajinští vojáci český raketomet
Náčelník ukrajinského generálního štábu Valerij Zalužnyj zveřejnil video zachycující raketomet RM-70 Vampire české výroby „v dynamické práci“ ve službách ukrajinské 110. samostatné mechanizované brigády v boji proti ruským jednotkám, okupujícím ukrajinské území. Na generálův příspěvek na facebooku upozornil dnes na svém webu list Ukrajinska pravda. Citoval také chválu ukrajinských vojáků na tuto zbraň.
„Přijedeme, nachystáme, zaměříme. Tři-čtyři minuty a už jsme připraveni, čekáme na povel pal!“ popsal fungování RM-70 Vampire jeho velitel Pavlo. „Je to opravdu bestiální stroj. Když se odpálí celá salva, vyvolá to dojem, který se prostě nedá převyprávět,“ dodal další člen posádky Ivan.
Pobaltí se v únoru 2025 chystá odpojit od ruské energetické sítě
Pobaltí se v únoru 2025 chystá společně odpojit od ruské energetické sítě a synchronizovat svou síť se zbytkem kontinentální Evropy. Estonsko, Litva a Lotyšsko se tak rozhodly po ruském útoku na Ukrajinu. Elektřinu z Ruska už dovážet přestaly, ale jsou stále součástí společné energetické sítě s Ruskem a Běloruskem. Na svém webu o tom dnes informuje litevské ministerstvo energetiky. Na opatření se shodli provozovatelé sítí všech tří států.
Dohodu mají v nejbližších dnech schválit šéfové vlád všech tří pobaltských zemí, které jsou členy Evropské unie a NATO. Smlouva stanoví, že všechny tři státy šest měsíců před synchronizací společně odstoupí od smlouvy uzavřené s ruskými a běloruskými provozovateli sítí.
Moskva znovu obvinila Ukrajinu z útoku dronu na ruskou válečnou loď
Ukrajinský námořní dron se dnes ráno pokusil zaútočit na ruskou válečnou loď v Černém moři. S odkazem na prohlášení ruského ministerstva obrany, podle kterého loď ruského námořnictva doprovázela civilní plavidlo, to napsala agentura RIA Novosti. Ruská loď útočící člun zneškodnila, dodalo ministerstvo.
„Kyjevský režim se dnes v noci opět pokusil zaútočit pomocí bezpilotního plavidla na loď ruského vojenského námořnictva, která doprovázela civilní námořní transport v jihozápadní části Černého moře. Díky profesionální akci posádky byl ukrajinský dron včas odhalen a zneškodněn,“ cituje z vyjádření ministerstva RIA Novosti.
Ruský noční útok na přístav #Izmail v regionu #Odesa poslal globální ceny potravin prudce nahoru. Ceny pšenice v Chicagu ráno vyskočily o 6,5 procenta, napsala agentura Reuters.
Polsko-ukrajinské vztahy nejsou teď nejlepší, řekl polský diplomat
Polsko-ukrajinské vztahy momentálně „nejsou nejlepší“, řekl dnes rozhlasové stanici RMF 24 náměstek polského ministra zahraničí Pawel Jabloński poté, co si Kyjev předvolal na ministerstvo zahraničí polského velvyslance a polská diplomacie si na oplátku pozvala ukrajinského zástupce ve Varšavě. V pozadí rozmíšek je spor o vývoz ukrajinského obilí, kterému se Varšava brání, připomněl list Gazeta Wyborcza. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj mezitím apeloval na zachování jednoty mezi oběma spojenci v odporu proti ruské agresi.
„Jednání (s ukrajinským diplomatem) bude velmi upřímné. Bude velmi konkrétní, jak tomu je ostatně vždy. Předáme naše hodnocení, pokud jde o aktuální stav našich vztahů, který bohužel kvůli vyjádřením některých ukrajinských představitelů není v poslední době nejlepší. Nikdo to netají. Mám pocit, že to pramení z emocí. Částečně pro to máme pochopení, protože (ukrajinský) stát byl napaden, ale neměl by napadat své spojence,“ řekl Jabloński podle webu stanice.
Erdogan řekl Putinovi, že stojí o obnovení černomořských dohod
Turecko bude nadále usilovat na diplomatickém poli o obnovení černomořských dohod o přepravě zemědělských komodit z ukrajinských přístavů. Dnes to prohlásil turecký prezident Recep Tayyip Erdogna v telefonátu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS šéf Kremlu řekl, že Rusko je ochotné vrátit se k dohodám v případě, že Západ začne plnit své závazky o usnadnění vývozu ruských komodit. Oba politici také mluvili o Putinově návštěvě Turecka.
„Prezident Erdogan vyjádřil, jak je důležité zdržet se kroků, které by mohly zvýšit napětí během války mezi Ruskem a Ukrajinou, a zdůraznil význam černomořské iniciativy, kterou označil za most míru,“ stojí v prohlášení prezidentské kanceláře v Ankaře.
Až 50 tisíc ukrajinských vojáků přišlo od začátku ruské invaze o končetinu
Od začátku ruské invaze na Ukrajinu z loňského února přišlo o jednu či více končetin na 20 tisíc až 50 tisíc ukrajinských vojáků. S odvoláním na odhady charitativních organizací, výrobců protéz a lékařů to uvedl list The Wall Street Journal (WSJ). Rozsah amputací mezi Ukrajinci se podle listu dá porovnat s počty těchto zákroků za první světové války.
O končetiny během konfliktu v letech 1914 až 1918 přišlo na 67 tisíc Němců a 41 tisíc Britů. Zákrok tehdy byl často jediným způsobem, jak zraněného zachránit před jistou smrtí. Například mezi americkými veterány z novodobých válek v Afghánistánu a Iráku je jich po amputaci méně než 2000.
Odhadovaný počet amputací na Ukrajině může být navíc podhodnocený, píše WSJ. V zemi bojující proti Rusku často trvá až několik měsíců, než jsou pacienti po prodělání zákroku uvedeni do databáze. Některým lékaři amputují nohu nebo ruku až několik měsíců či týdnů po zranění. Válka nyní také může vstoupit do brutálnější fáze s tím, jak ukrajinská armáda zesiluje tlak na ruské jednotky na jihu a východě země v rámci své protiofenzivy.
Ukrajinská armáda neposkytuje informace o ztrátách včetně zranění svých jednotek v konfliktu, který nyní trvá už déle než 17 měsíců. V zemi před loňským vpádem ruské armády lékaři prováděli několik tisíc amputací ročně, nyní je ale zdravotnický systém přetížený. Na novou končetinu pacienti čekají i více než rok. Západní vojenští chirurgové se s podobnými zraněními v takovém rozsahu nesetkali od druhé světové války, uvedl Aaron Epstein, vedoucí skupiny GSMSG sdružující bývalé vojenské lékaře.
Rusko zahájilo cvičení v Baltském moři
Ruské námořnictvo zahájilo cvičení v Baltském moři, oznámilo ruské ministerstvo obrany. Plánovaných manévrů pod názvem Oceánský štít 2023 se účastní přes 30 válečných lodí a 20 doprovodných plavidel, 30 letadel a zhruba 6000 vojáků.
„Během cvičení máme v plánu ověřit připravenost námořních sil chránit národní zájmy Ruské federace v operativně významné oblasti a souhru velení na různých úrovních,“ uvedlo ministerstvo v prohlášení. Pobřeží Baltského moře sdílí řada států Severoatlantické aliance, kterou Rusko označuje za svou existenční hrozbu.
Ruský soud potvrdil trest pro novináře viněného ze spolupráce s českou rozvědkou
Ruský nejvyšší soud podle agentury TASS ponechal v platnosti rozsudek, kterým loni v září prvoinstanční soud odsoudil novináře Ivana Safronova na 22 let odnětí svobody za vlastizradu. Prokuratura ho obvinila ze spolupráce s českou rozvědkou. Žurnalista, který vinu popírá, si trest již začal odpykávat v trestanecké kolonii na Sibiři.
Turkmenistánské aerolinky přestaly hvůli hrozbě dronů létat do Moskvy
Společnost Turkmenistan Airlines oznámila, že její letadla přestávají létat do Moskvy a místo toho linka z Ašgabatu povede do ruské Kazaně. Firma se tak stala prvními aerolinkami, které přestaly létat do Moskvy po druhém náletu dronů v jednom týdnu na ruskou metropoli, upozornila dnes na svém webu ruská redakce BBC.
Turkmenistan Airlines původně cestujícím vysvětlily, že toto rozhodnutí přijaly „v souvislosti se situací v moskevském vzdušném prostoru“ a také „na základě vyhodnocení rizik s cílem zajistit bezpečnost letů“. Toto vysvětlení z webu aerolinek nyní zmizelo, nicméně původní verze se uchovala, upozornil server Mediazona.
Rusové ve věznicích v okupovaných oblastech využívají mučení
Mnoho vězňů v provizorních Rusy spravovaných věznicích v okupované části Ukrajiny bylo vystaveno mučení a sexuálnímu násilí. V shrnutí dosavadních poznatků z vyšetřování to podle agentury Reuters uvedl mezinárodní tým odborníků Mobile Justice Team, zřízený společností specializující se na humanitární právo Global Rights Compliance.
Tým spolupracoval s ukrajinskými prokurátory vyšetřujícími válečné zločiny v Chersonské oblasti od jejího částečného osvobození v listopadu loňského roku po více než osmi měsících ruské okupace. Ukrajinské úřady prověřují více než 97 tisíc oznámení o válečných zločinech a před ukrajinskými soudy vznesly obvinění proti 220 podezřelým. Prominentní pachatelé by mohli být souzeni Mezinárodním trestním soudem (ICC) v Haagu, který již vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina.
Nejnovější zpráva týmu Mobile Justice Team, financovaná Británií, Evropskou unií a Spojenými státy, analyzovala 320 případů a svědeckých výpovědí na 35 místech v Chersonské oblasti. „Na 43 procent (obětí) výslovně zmínilo praktiky mučení v zadržovacích centrech a uvedlo sexuální násilí jako běžný postup, který používali ruští dozorci,“ uvádí zpráva.
V červnu ukrajinská prokuratura vznesla první obvinění v souvislosti s údajnou deportací desítek sirotků z Chersonu a obvinila ruského politika a dva podezřelé ukrajinské kolaboranty z válečných zločinů.
Reuters v lednu informoval o rozsahu mučení v Chersonu. Ukrajinské úřady tehdy uváděly, že nezákonně bylo zadržováno asi 200 osob. Ti, kdo přežili, reportérům Reuters vyprávěli o mučení, včetně elektrických šoků a dušení.
Nejméně 36 obětí, které vyslechla prokuratura, zmiňovalo používání elektrického proudu při výsleších, často i elektrošoku na genitáliích, a také hrozby zmrzačení genitálií. Jedna oběť byla nucena přihlížet znásilnění spoluvězně.
Rusové opět útočili na ukrajinské obilné zásobníky, uvádí Kyjev
Ruské drony v časných hodinách opět napadly a poškodily přístav a sklady obilí v Oděské oblasti na jihu Ukrajiny, informovaly tiskové agentury s odvoláním na ukrajinské představitele. Dosud nebyly hlášeny žádné oběti, uvedl na telegramu šéf oblastní správy Oleh Kiper, podle kterého v důsledku náletu vypukly požáry v přístavních zařízeních.
Vážné škody drony podle zdroje agentury Reuters napáchaly i v ukrajinském přístavu Izmajil na Dunaji u hranic s Rumunskem.

