Válka na Ukrajině ONLINE: Velké sčítání mrtvých, Rusko ničilo a zabíjelo napříč zemí
Ruské útoky na Ukrajinu si v pátek a v noci na dnešek vyžádaly nejméně 13 mrtvých civilistů, dalších asi 60 utrpělo zranění. S odvoláním na regionální ukrajinské úřady o tom informovalportál stanice BBC. Zatímco metropole Kyjev po rozsáhlém nočním vzdušném útoku hlásí nejméně 15 zraněných, Doněcká oblast za posledních 24 hodin zaznamenala čtyři mrtvé, Charkovská oblast rovněž čtyři mrtvé, Chersonská oblast dva mrtvé a Oděsa tři mrtvé.
Důležité události posledních dní:
- Americký prezident Donald Trump v sobotu na své síti Truth Social uvedl, že bude v pondělí telefonicky hovořit se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem o zastavení rusko-ukrajinské války.
- Nejméně osm lidí přišlo o život a pět dalších utrpělo zranění při ruském útoku na autobus s civilisty v Sumské oblasti na severovýchodě Ukrajiny.
Mapa války a počet obětí: Válka na Ukrajině v mapách a datech >>>
Doprava na Krymském mostě byla částečně obnovena
Automobilová doprava na mostě spojujícím Rusko s anektovaným Krymem byla částečně obnovena, uvedla agentura TASS s odvoláním na místopředsedu ruské vlády Marata Chusnullina. Most, který je důležitou tepnou pro zásobování ruských vojsk bojujících na Ukrajině, v noci na pondělí vážně poškodily dvě exploze, za nimiž podle Moskvy stál Kyjev.
Podle vyjádření Chusnullina se po „dostatečném otestování“ mostu podařilo zprovoznit jeden jízdní pruh ve směru z pevninského Ruska na Krym.
Už předtím Chusnullin vyjádřil přesvědčení, že automobilová doprava po obou silničních částech mostu bude obnovena k 1. listopadu.
Rusko soustředilo u měst Kupjansk a Lyman přes 100 tisíc vojáků a snaží se prolomit ukrajinskou obranu, prohlásil mluvčí ukrajinské armády Čerevatyj.
Reuters: Ruští turisté po útoku na most utíkají z Krymu
Ještě před nočním útokem na silniční a železniční Krymský most spojující Rusko s okupovaným ukrajinským poloostrovem Krymem vysílala ruská státní televize záběry dlouhých dopravních zácp na jihu Ruska, ve kterých turisté ve svých automobilech čekali dlouhé hodiny, aby se mohli na poloostrov dostat a zahájit letní dovolenou. Po výbuchu, při kterém přišli o život ruští manželé a jejich dcera utrpěla zranění, začala televize vysílat záběry odlišné, napsala agentura Reuters. Jsou na nich dlouhé zácpy vedoucí opačným směrem: turisté se pokoušejí dostat přes Rusy okupované území jižní Ukrajiny zpátky domů.
Ukrajina se musí rozhodnout, jak chce válku vést, řekl Blinken
Je na Ukrajině, aby se rozhodla, jak povede válku proti Rusku. Po nočním útoku na Krymský most, který spojuje jih Ruska a okupovaný ukrajinský poloostrov Krym, to dnes prohlásil americký ministr zahraničí Antony Blinken. Dodal, že Spojené státy "monitorují situaci" po tomto incidentu, který Rusko označilo za teroristický útok a z jeho spáchání obvinilo Ukrajinu. Kyjev se zdržel oficiálního vyjádření.
Putin obvinil z poškození Krymského mostu Kyjev, Moskva podle něj chystá reakci
Ruský prezident Vladimir Putin dnes označil poškození Krymského mostu za teroristický čin, obvinil z něj Ukrajinu a uvedl, že Moskva na něj připravuje reakci. Šéf Kremlu zároveň vyzval ke zpřísnění bezpečnostních opatření na této strategické infrastruktuře, která byla v noci vážně poškozena. Za dobu trvání ruské invaze na Ukrajinu se tak stalo už podruhé. Automobilová doprava po obou silničních částech mostu bude zřejmě obnovena k 1. listopadu, prohlásil místopředseda ruské vlády Marat Chusnullin. Železniční část mostu podle něj byla poškozena jen minimálně. Informovaly o tom agentury Reuters a TASS.
Automobilová doprava po Krymském mostě bude obnovena na jedné vozovce asi 15. září, na druhé 1. listopadu, řekl místopředseda ruské vlády Chusnullin.
Odejít z Ruska je pro západní firmy stále komplikovanější
Ruský prezident Vladimir Putin o víkendu podepsal dekret, jímž stát převzal kontrolu nad místní pobočkou francouzské společnosti Danone a pivovarem Baltika z dánské skupiny Carlsberg. Není to první takový krok Kremlu vůči západním firmám. Dekret navíc přišel pouhých pár dní poté, co ruské úřady zveřejnily seznam podmínek, které zahraničním společnostem dále komplikují odchod z válčící země.
Celý článek o západních firmách v Rusku čtěte tady
Černomořské dohody byly záchranným lanem pro globální potravinovou bezpečnost, řekl Guterres. OSN podle něj dále pracuje na řešení situace, píše DPA.
Odstoupení Ruska od obilné dohody podle Bílého domu ublíží milionům lidí
Bílý dům dnes vyzval Rusko, aby okamžitě přehodnotilo své rozhodnutí pozastavit svoji účast na černomořských obilných dohodách. Krok Moskvy podle Washingtonu ohrozí světovou potravinovou bezpečnost a "ublíží milionům lidí", píše agentura Reuters s odvoláním na bezpečnostního mluvčího Bílého domu Adama Hodgeho. Podle americké velvyslankyně při OSN Lindy Thomasové-Greenfieldové se Moskva dopustila "aktu krutosti".
Kyjev: Je třeba udělat vše pro využívání černomořského koridoru, i bez Ruska
Je třeba udělat vše pro to, aby černomořský koridor pro export obilí mohl být nadále využíván, a to i bez Ruska, uvedl dnes podle svého mluvčího ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Na Kyjev se podle něj obrátili majitelé lodi, kteří jsou prý připraveni pokračovat v tomto vývozu, pokud jim to umožní Ukrajina a Turecko. Rusko dnes zastavilo svou účast na obilných dohodách, které od loňského léta umožňovaly i přes pokračující boje na Ukrajině vyvážet ukrajinské zemědělské produkty z přístavů v Černém moři.
Pšenice na burzách zdražuje po zprávě, že Rusko odstoupilo od obilných dohod
Pšenice dnes na světových trzích zdražuje. Reaguje tak na oznámení, že Rusko zastavilo svou účast na obilných dohodách, které od loňského léta umožňovaly i přes pokračující boje na Ukrajině vyvážet ukrajinské zemědělské produkty z přístavů v Černém moři.
Cena pšenice na komoditní burze v Chicagu krátce před 15:00 SELČ vykazovala růst skoro o tři procenta na 6,80 dolaru za bušl (27,2 kg). Když mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov oznámil, že Rusko od obilných dohod odstupuje, cenový růst u pšenice dosahoval až čtyř procent.
Rusko si bere země třetího světa jako rukojmí, řekl k obilným dohodám Výborný
Rusko si pozastavením obilných dohod, které od loňského roku umožňovaly vývoz ukrajinských zemědělských produktů z černomořských přístavů, vzalo země třetího světa jako rukojmí, prohlásil český ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Vyjádřil se tak po dnešním jednání se svým slovenským protějškem Jozefem Bírešem v Horní Lidči na Vsetínsku.
Postup Ruska vnímá ministr jako další akt agrese vůči Ukrajině. "Je to krok, který může mít zcela dramatický dopad na země třetího světa, které v tuto chvíli budou ohroženy kvůli tomu, že dodávky obilí z Ukrajiny budou fakticky od zítřka (úterý) zastaveny. A ta loď, která včera odplula, tak byla tedy pravděpodobně poslední," řekl Výborný.
Británie rozšířila sankční seznam o Rusy zapojené do deportací ukrajinských dětí
Britská vláda v pondělí oznámila, že do sankčního režimu vůči Rusku zařadila dalších 14 lidí, včetně ruské ministryně kultury Olgy Ljubimovové a ministra školství Sergeje Kravcova. Zatímco na Ljubimovovou byly uvaleny sankce za poskytování podpory politice a akcím, které destabilizují Ukrajinu nebo ohrožují její územní celistvost, Kravcov byl sankcionován za účast na tom, co Velká Británie označila za „program ruské vlády na nucenou deportaci a převýchovu ukrajinských dětí“. Informovala o tom agentura Reuters.
Podle Erdoğana chce Putin v obilné dohodě pokračovat, Moskva tvrdí opak
Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan se domnívá, že ruský prezident Vladimir Putin chce pokračovat s obilnou iniciativou, ačkoliv Rusko v pondělí oznámilo faktický konec příslušných dohod. Píše to agentura AFP. Turecko chce přesto dál jednat o dohodách, které loni pomáhalo domluvit a které Erdoğan vnímá jako diplomatický úspěch své vlády. Turecký prezident chce jednat s Putinem o exportu ruských hnojiv. Jednat o záležitosti mají i ministři zahraničí Hakan Fidan a Sergej Lavrov.
Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová na Twitteru odsoudila rozhodnutí Ruska zastavit účast na iniciativě umožňující vývoz ukrajinského obilí, krok označila za cynický.