Drony Switchblade a střely NLAW brání Ukrajinu. Šípy Starstreak trhají stíhačky na kusy

Ukrajinští vojáci obdrželi od Britů protitankové zbraně NLAW.

Ukrajinští vojáci obdrželi od Britů protitankové zbraně NLAW. Zdroj: Reuters

Switchblade 300
Switchblade
Ukrajinští vojáci obdrželi od Britů protitankové zbraně NLAW.
Ukrajinští vojáci obdrželi od Britů protitankové zbraně NLAW.
Switchblade
8
Fotogalerie

Každý ozbrojený konflikt je testovací laboratoří zbraňových systémů, jejichž klady a zápory ukazuje při ostrém nasazení a už řadu let téměř v přímém přenosu. Přináší tak nové trendy. Pro daný výrobek může být válka vůbec nejlepší reklamou, kterou ani sebeprestižnější zbrojařský veletrh nikdy nenahradí. Vedle tureckých, amerických i ukrajinských dronů získávají stále větší věhlas pokročilé střely proti ocelovým kolosům, ale i bojovým letounům, které unese jeden nebo nejvýše dva vojáci.

Přitom cenový rozdíl mezi malým dronem či přenosnou střelou a například tankem nebo stíhačkou je propastný. Zařízením za několik tisíc dolarů lze zničit stroj, jehož hodnota se pohybuje v řádu desítek milionů dolarů.

„Drony také nabízejí cestu k soustavnému monitorování bojiště, a to jak pro získávání informací, tak pro navádění dělostřelecké palby. Lze očekávat, že řada tradičních zbraní bude čím dál více spoléhat na informace z dronů. Nedojde k náhradě dělostřelectva drony, nýbrž k doplnění prostředků průzkumu dělostřeleckých oddílů právě o drony,“ uvedl politický geograf z Institutu politologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Jan Kofroň.

Switchblade: Dron jako hračka, která se vejde do batohu

SwitchbladeSwitchblade|AeroVironment, Inc.

Například letadélko Switchblade 300 působí proti dronu Bayraktar jako hračka. Americká firma AeroVironment vyrábí větší a menší verzi tohoto zařízení vyvinutého podle zadání Velitelství speciálních operací letectva USAF. Osvědčilo se v Afghánistánu za situací, kdy pozemním jednotkám nebylo možné poskytnout klasickou leteckou podporu. Menší switchblade o hmotnosti 2,5 kilogramu se vejde do běžného batohu, je mnohem lehčí a levnější než střely Javelin nebo Stinger. Zprovoznění trvá necelých deset minut.

Switchblade byly součástí jednoho z balíků vojenské pomoci za 800 milionů dolarů, kterou Spojené státy ve druhé polovině března poslaly Ukrajině. Jde o velmi přesnou a účinnou jednorázovou zbraň fungující jako dálkově ovládané kamikadze, kterou obsluha navede na nepřátelskou techniku nebo dělostřelecké pozice. Cíl mise může případně během letu kdykoliv změnit.

Ukrajinská armáda má zvláštní elitní jednotku s názvem Aerorozvidka, podle britského listu The Times ji tvoří pět desítek odborníků. Pilotují širokou škálu dronů od malých až po největší osmivrtulové.

Útočíme v noci, když Rusové spí. Navíc v noci není naše drony vidět, orientujeme se pomocí termokamer,“ popsal velitel jednotky.

Ukrajina vyrábí účinné drony Punisher

dron Punisherdron Punisher|Česká televize

Aerorozvidka má i ukrajinské prostředky Punisher. Přestože mohou nést pouze tři kilogramy explozivního materiálu, umějí zasahovat cíle téměř 50 kilometrů za nepřátelskými liniemi. Tyto drony s elektrickým pohonem mají rozpětí křídel 7,5 metru. Ve vzduchu vydrží několik hodin.

Podle Eugena Bulatseva z ukrajinské konstrukční firmy UA-Dynamics, jež punishery vyrábí, disponují značnou autonomií. Létají v součinnosti s menšími drony Spectre, jež identifikují cíle předtím, než na ně punishery udeří.

Odborníci z Aerorozvidky vytvořili systém Delta, který kombinuje informace ze satelitů, senzorů z bojiště, průzkumu z dronů, informací zachycených z vysílaček a rozhovorů s lidmi na okupovaném území.

Protože jsou v částech Ukrajiny problémy s elektřinou a internetem, musela Aerorozvidka nasadit alternativní metody. Nejsložitější drony má napojeny na systém Starlink, který využívá družice na nízkých oběžných dráhách.

Nad ukrajinskými bojišti bylo pozorováno i mnoho druhů ruských dronů, často zmiňované je zařízení KUB-BLA. Podle magazínu Wired si cíle umí vyhledávat úplně samo a samo také může útočit. Je to jedna ze zbraní, jejíž nasazení vyvolává etické otázky o využití a limitech umělé inteligence.

Přenosné střely by měl mít každý prapor

Ukrajinští vojáci obdrželi od Britů protitankové zbraně NLAW.Ukrajinští vojáci obdrželi od Britů protitankové zbraně NLAW.|Reuters

Hned na začátku ruské agrese se ukrajinským obráncům osvědčily přenosné protitankové střely Javelin. Postupně k nim přibývají další podobná zařízení. A také střely zasahující vysoko a rychle letící cíle, na něž jsou i obávané FIM-92 Stinger krátké.

V bojích proti pozemní obrněné technice získaly respekt britské střely NLAW, které rychle srovnaly krok s javeliny. „V oblastech s členitějším terénem, omezeným počtem oblastí vhodných pro vedení mechanizovaného útoku a vegetačním krytem mohou protitankové střely samy o sobě způsobit masivní ztráty útočníkovi,“ potvrdil Jan Kofroň.

Efektivita přenosných střel však hodně závisí na typu cílů protivníka. „Navíc jimi nelze dobře zajistit ochranu většího území a vyšších letových výšek, nemluvě o obraně před balistickými raketami. Určitě bych však řekl, že podobné prostředky by ideálně měl mít v sestavě každý bojový prapor české armády,“ míní Kofroň.

Tři britské šípy Starstreak roztrhají migy i suchoje

střela Starstreakstřela Starstreak|cs.wikipedia.org

Dalšími velmi účinnými střelami jsou britské Starstreaky. Ukrajinská armáda jimi disponuje od začátku dubna. Vysoce přesné a rychlé střely převyšují ostatní přenosné raketové systémy, takzvané manpady, které Ukrajině poslaly jiné země. „Když na vás starstreak letí, jen mrknete a pak dostanete špatnou zprávu,“ řekla Katie Stocková, která při výcviku se startreaky podle deníku The Times zaměřila a zničila přes tři tisíce cílů.

Jde o protiletecký raketový komplet odpalovaný z ramene nebo ze zařízení připevněných na různých druzích vojenské techniky. Vyvinula ho firma Thales Air Defence. Britská armáda Starstreaky používá od roku 1997. 

Střela má naváděcí systém využívající dvou laserových paprsků, které by podle výrobce neměly být zachytitelné nepřítelem. Oproti tomu stingery lze zmást obranným systémem, který z letadla nebo vrtulníku odpálí klamné zdroje tepla neboli fléry.

Starstreaky se od klasických manpadů liší i svou konstrukcí. Raketa po odpalu nejprve odletí do bezpečné vzdálenosti od střelce, pak zažehne motor druhého stupně a teprve když se přiblíží k cíli, uvolní tři malé, necelý kilogram vážící projektily podobné šípům.

Letí rychlostí mach 3 ve formaci pokrývající prostor zhruba tří metrů, čímž zvyšují pravděpodobnost zásahu cíle. Podle expertů by přitom k vážnému poškození letounu stačil samotný kinetický účinek šípu pohybujícího se rychlostí nad mach 2,5. Všechny tři projektily však navíc disponují menší výbušnou hlavicí.

Osamocený ukrajinský tank dokázal zničit několik ruských obrněných vozidel u města Nova Basan

Video placeholde
• Twitter

Starstreak dokáže zasáhnout jakýkoli vzdušný cíl do výšky až sedm kilometrů, uvádí výrobce. Mohla to být právě tato britská zbraň, která před několika dny znepokojila Čínu sestřelením stíhačky Su-35S, dosud nejmodernějšího ruského bojového letounu zničeného nad Ukrajinou.

Havárii stroje, jehož trosky se zřítily na pole u Charkova, se obšírně věnoval South China Morning Post. Země si objednala 24 Su-35S, spolu s Ruskem jich má ve výzbroji nejvíce.

Někteří odborníci však míní, že Ukrajinci zaútočili na suchoj polskou střelou s infračerveným naváděním Piorun ráže 72 milimetrů. Ty byly ukrajinské armádě rovněž dodány.