Americké konvoje přijely do Česka, podél silnic je vítaly tisíce lidí | E15.cz

Americké konvoje přijely do Česka, podél silnic je vítaly tisíce lidí

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Do České republiky v neděli přijely tři konvoje amerických vojáků, kteří se vracejí ze cvičení v Pobaltí na domovskou základnu v Německu. Polsko-českou hranici překročily v Náchodě, Bohumíně a Harrachově, pokračovaly na nocleh do kasáren v Pardubicích, Vyškově a Liberci. Na hranicích i podél trasy na americké vojáky čekaly mohutné davy příznivců, odpůrci se počítali na desítky. Tisíce lidí přilákaly také ukázky vojenské techniky v kasárnách.

Do Česka přijelo zhruba 500 amerických vojáků ve 115 vozidlech, převážně osmnáctitunových obrněných transportérech Stryker a terénních autech Humvee. Takzvaná Dragounská jízda přes šest zemí má demonstrovat podporu americké armády evropským spojencům v NATO, kteří se cítí ohroženi ruskou agresí vůči Ukrajině.

Všechny tři kolony přejely hranici a částečně také dorazily do kasáren v jiných časech, než očekávala armáda. Ministr obrany Martin Stropnický ale nepředpokládá zásadní změny harmonogramu průjezdu. „Plán nemohl být než kvalifikovaným odhadem,“ uvedl ministr a jako příklad zdržení zmínil poruchu transportéru Stryker u Klimkovického tunelu na severu Moravy. „K dílčím posunům v časech dochází a lze to předpokládat i v příštích hodinách,“ dodal.

První vozy tří kolon měly dnes přejet hranice u Bohumína a Harrachova v 10:30, u Náchoda v 11:15. Nakonec jako první dorazil krátce po 10:30 konvoj do Náchoda, u Bohumína čelo další kolony překročilo hranici před 11:00. Třetí konvoj hranici v Harrachově překročil až krátce před 17:00, podle libereckého hejtmana Martina Půty americké vojáky na polské straně hranic zdržel zájem místních lidí a také technické problémy.

Doprovod konvojů si na hranicích přebrala od polských kolegů česká vojenská policie. V Náchodě se za deštivého počasí shromáždilo několik tisícovek lidí. Odpůrci konvoje s transparenty a megafonem se dostali do ostrých slovních potyček se zastánci kolony, vzájemně se častovali nadávkami. Na místě jejich debatu mírnili členové policejního antikonfliktního týmu.

trasy průjezdu US konvoje Českem Autor: E15

„Ukázalo se, že několik desítek odpůrců konvoje absolutně nemůže překřičet mlčící českou většinu, která se přihlásila k tomu, že jsme rádi, že jsme v NATO,“ řekl ČTK náchodský aktivista Josef Matyáš. Několik odpůrců USA, kteří křičeli heslo Američané jděte domů, od ostatních lidí oddělili policejní těžkooděnci.

Náchodsko-pardubická část konvoje čítá 19 obrněných transportérů Stryker a 25 dalších doprovodných vozidel. V Pardubicích na ně čekaly tisíce příznivců a jen několik odpůrců. „Takový zájem o návštěvu amerických vojáků jsme nečekali,“ řekla ČTK mluvčí pardubického 14. pluku logistické podpory Lucie Masaříková.

Podívejte se na video z průjezdu americké techniky Náchodem:

V konvoji přes Bohumín do Vyškova jelo 165 vojáků ve 37 vozidlech. U hranic na severu Moravy americké vojáky vítaly tisíce lidí, kteří stáli na mostech i podél dálnice. Na dálničním přivaděči zastavovala auta, aby řidiči mohli opětovat pozdravy mávajícím Američanům. Lidé je vítali s americkými a českými vlajkami v rukou a mnozí volali welcome, tedy vítejte. Konvoj doprovázeli ostravští motorkáři.

Také u Olomouce čekaly podél silnice a na mostech stovky lidí s českými a americkými vlajkami. Naopak projevy nespokojenců muselo řešit Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Odstraňovalo hanlivé nápisy namířené proti Američanům, které se objevily na Novojičínsku na značkách a mostu. Další tisíce lidí včetně rodin s dětmi vítaly konvoj při příjezdu do Vyškova. Byli mezi nimi také američtí občané žijící v Česku. Odpůrců byly desítky.

V Harrachově vydržely čekat na hodiny opožděný konvoj desítky lidí. Do Česka tudy přijelo 180 amerických vojáků v téměř 40 vozidlech. Mnozí lidé, kteří chtěli Američany přivítat, čekání přes den vzdali. Nakonec jich zbyla podle odhadu zpravodajky ČTK asi polovina. Policie musela u hraničního přechodu řešit drobný incident. Muži s americkými vlajkami nechtěli pustit automobil s komunisty, aby mohlo zaparkovat, vůz do nich pak začal najíždět. U libereckých kasáren, kam první část konvoje přes Harrachov přijela kolem 18:15, už americké vojáky vítaly tisíce lidí.

Dragounská jízda

Příslušníci americké armády se Českou republikou vracejí ze cvičení NATO Atlantic Resolve (Atlantické odhodlání), které se konalo v pobaltských zemích a Polsku. Cílem konvoje je americká armádní základna u bavorského Vilsecku, který leží asi 65 kilometrů od českých hranic.

Jejich cesta přes šest zemí, nazvaná Dragoon Ride (Dragounská jízda), má demonstrovat podporu americké armády evropským spojencům v NATO, kteří se cítí ohroženi ruskou agresí vůči Ukrajině. Poslední americká vojenská technika by měla podle plánu opustit české území ve středu u Rozvadova.

Americká kolona na obzoru

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video