Koronavirus srazí růst Česka pod dvě procenta, míní analytici | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Analytici: Česká ekonomika zpomalí pod dvě procenta, i tak je na tom ještě dobře

ČTK, vaj

Zpřesněné údaje o vývoji ekonomiky v závěru loňského roku podle analytiků naznačují, že růst hrubého domácího produktu by mohl za celý letošní rok klesnout až pod dvě procenta. Důvodem jsou mimo jiné poslední události v souvislosti se šířením koronaviru. Celkově je přitom podle ekonomů stav ekonomiky ve srovnání s dalšími zeměmi poměrně dobrý, podporovaný silnou spotřebou a investicemi.

Odhad hrubého domácího produktu (HDP) potvrdil zpomalení meziročního růstu české ekonomiky z předloňských 2,8 procenta na loňských 2,4 procenta. Oproti původním údajům ale Český statistický úřad mírně zvýšil meziroční růst HDP za čtvrté čtvrtletí roku 2019 na 1,8 procenta.

"Ekonomický růst v každém případě zpomaluje a je jen velkou neznámou, nakolik jej zasáhne současné dění okolo šířícího se koronaviru. Jak moc se dál propadne zahraniční poptávka, zejména pokud jde o automobilový průmysl, nebo nakolik začnou firmy revidovat svoje investiční záměry. Na vyčíslování těchto důsledků je nicméně stále ještě velmi brzy. Prozatím počítáme se zpomalením růstu HDP pod dvě procenta," uvedl ekonom ČSOB Petr Dufek.

Zavádějící návrat do normálu. Část čínských továren vykazuje falešná data o své aktivitě

I podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera se nyní zdá poměrně pravděpodobné, že letošní růst tuzemské ekonomiky bude začínat spíše číslem jedna, a bude tak patrně nejslabší od roku 2013, kdy tuzemská ekonomika mírně poklesla. "Odhady růstu světové ekonomiky včetně Česka se však budou v příštích týdnech dále revidovat na základě průběhu nákazy koronavirem, což je v tuto chvíli obtížné předjímat," uvedl.

Také podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče bude zřejmě nutné snížit výhled růstu české ekonomiky na letošní první pololetí. "A ačkoliv bych očekával oživení ve druhé polovině letošního roku, tak se obávám, že růst HDP za celý letošní rok může zpomalit zhruba k úrovni 1,6 procenta," uvedl.

Firmy se bojí paniky státu. Karantény kvůli koronaviru mohou těžce poškodit ekonomiku

"Poslední týdny bohužel jednoznačně ukazují na další rizika spojená se zahraničním vývojem, což se bude negativně promítat i do letošního výkonu české ekonomiky," upozornil rovněž analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák. V optimistickém případě tak lze podle něj očekávat růst HDP v letošním roce na dvou procentech.

"Realističtější pohled však naznačuje pomalejší růst HDP hlouběji pod dvě procenta, když slabší bude především první polovina letošního roku. Více v tomto směru mohou naznačit nejbližší týdny," dodal.

Česko má pátý případ nákazy koronavirem, žádný nemocný nemá vážnější příznaky

Autor: ČTK, vaj
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!