Ankara se ohradila proti propuštění Muslima, Česku poslala diplomatickou nótu | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Ankara se ohradila proti propuštění Muslima, Česku poslala diplomatickou nótu

Ankara se ohradila proti propuštění Muslima, Česku poslala diplomatickou nótu
Sálih Muslim
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Turecko v úterý poslalo České republice diplomatickou nótu, v níž kritizovalo rozhodnutí soudu propustit kurdského politika Sáliha Muslima. Tureckým novinářům to řekl turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu. Muslim byl o víkendu zatčen v Praze na základě zatykače vydaného na žádost Ankary. Česká republika zásadně odmítá nařčení z podpory mezinárodního terorismu, reagovalo ministerstvo zahraničí.

Úterní rozhodnutí pražského soudu neuvalit na Muslima vazbu označil ministr za skandální pošlapání práva. "Pro nás je Muslim terorista, vůdce teroristické sítě, tuto pravdu nic nezmění," citovaly ministra na svých webech mimo jiné turecké listy Vatan, Haberler nebo BirGün.

"Nejsme s tím spokojeni, poslali jsme České republice nótu," řekl Çavuşoglu. Diplomatický dokument podle něj odeslala do Prahy kromě jeho ministerstva zahraničí i ministerstva vnitra a spravedlnosti.

Ankara podle Çavuşoglua bude Muslima nadále pronásledovat, "ať už si půjde kamkoli", dokud nebude dopaden a dopraven do Turecka. "Nevzdáme to," dodal. Çavuşoglu hovořil před zástupci tureckých médií na návštěvě v Alžírsku, kde doprovází tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. 

Další posun v diplomatické hře s Tureckem, soud propustil kurdského politika na svobodu

Postoj tureckých úřadů jednoznačně odmítla česká diplomacie. "Rozhodnutím Městského soudu ČR neporušila žádné své mezinárodněprávní závazky, včetně těch podle Evropské úmluvy o vydávání," uvedlo ministerstvo v prohlášení.

"Ministerstvo zahraničních věcí v této souvislosti důrazně odmítá tvrzení, že by úterní rozhodnutí nezávislého soudu bylo v rozporu se závazky Česka v oblasti boje proti mezinárodnímu terorismu," dodal Černínský palác.

O propuštění Syřana Muslima v úterý rozhodl pražský městský soud. Soudce přijal slib zadrženého, že nevycestuje z Evropské unie a bude docházet k soudním jednáním. Rozhodnutí o neuvalení vazby je pravomocné, protože žádná ze stran nevyužila právo na stížnost. Turci nyní mohou do 40 dní od zadržení podat k českému ministerstvu spravedlnosti oficiální žádost o vydání, prozatím tak neučinili.

O výměně dvou Čechů za Muslima nehodláme jednat, řekl turecký ministr

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!