ANO nabízí Demokratickému bloku čtyři sněmovní výbory, tvrdí Faltýnek | E15.cz

ANO nabízí Demokratickému bloku čtyři sněmovní výbory, tvrdí Faltýnek

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

ANO nabízí Demokratickému bloku, ve kterém se dnes pro účely ustavení Sněmovny sdružily ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN, vedení čtyř sněmovních výborů. Řekl to  místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek. Strany si mohou tyto čtyři výbory vybrat ze šesti možností, zbývající dva by si rozdělily ANO a ČSSD. Návrhy bloku, který chce dva místopředsedy Sněmovny a sedm šéfů výborů, podle Faltýnka nerespektují výsledky voleb a s demokracií nemají nic společného.

Faltýnek uvítal, že se strany rozhodly postupovat společně, takže bude možné jednat se všemi čtyřmi subjekty současně. Podobně jako šéf SPD Tomio Okamura o projektu čtveřice uskupení hovoří jako o bloku šéfa TOP 09 Miroslava Kalouska. "Ten název je velmi zavádějící, protože požadavky, s kterými tento blok přichází, nemají s demokracií nic společného," řekl Faltýnek.

Na blok podle Faltýnka při dodržení poměrného rozdělení funkcí vycházejí čtyři výbory, skupina si přitom řekla o sedm. "Chceme navrhnout kolegům Demokratického bloku k dispozici šest výborů. Nabídka víceméně reflektuje požadavky subjektů, než se sdružily," uvedl původně Faltýnek.

Jmenoval mandátový a imunitní výbor, kontrolní výbor, evropský, ústavněprávní, školský a zahraniční výbor. Později upřesnil, že blok by si měl vybrat z těchto šesti možností čtyři, další výbory by připadly na ANO a ČSSD.

Blok dnes ráno oznámil, že stojí o předsednictví v mandátovém a imunitním výboru, výboru pro obranu, bezpečnostním, školském, ústavněprávním, zahraničním a hospodářském výboru a v několika komisích v oblasti tajných služeb či odposlechů.

Faltýnek řekl, že ANO se vzdalo dvou místopředsedů Sněmovny, na které by mělo mít nárok. Bloku podle něj náleží jeden, "volné" by mohly podle jeho názoru připadnout KSČM či ČSSD.

Faltýnek ocenil, že se šéf ODS Petr Fiala vzdal kandidatury do čela Sněmovny. Fiala to zdůvodnil tím, že ANO pro svého kandidáta Radka Vondráčka získalo podporu SPD, KSČM a Pirátů, takže kandidatura proti němu je zbytečná. "Vítáme to jako pozitivní krok, že uznal, že pan Vondráček je podstatně lepším kandidátem," uvedl Faltýnek.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video