Babiš na Slovensku neuspěl s ústavní stížností proti verdiktům ohledně StB. Podá novou žalobu

Andrej Babiš

Andrej Babiš Zdroj: Foto Aha! – T. Tran, Profimedia,

Předseda hnutí ANO a český expremiér Andrej Babiš neuspěl na Slovensku s ústavní stížností vůči rozhodnutím bratislavského krajského soudu a nejvyššího soudu, které zamítly jeho žalobu, že je neoprávněně veden v archivních svazcích někdejší československé tajné policie StB jako agent. Vyplývá to z oznámení ústavního soudu, podle kterého o tom příslušný senát rozhodl na neveřejném jednání 1. února. Babiš už loni oznámil, že jeho právníci podali v případu novou žalobu.

Babiš, který spolupráci s StB dlouhodobě popírá, ve více než deset let trvající kauze naposledy podal k ústavnímu soudu stížnosti proti předloňskému rozhodnutí bratislavského krajského soudu a loňskému verdiktu nejvyššího soudu. Ty rozhodly, že Babiš měl žalovat slovenské ministerstvo vnitra a nikoliv slovenský Ústav paměti národa (ÚPN). Babiš v reakci na verdikt nejvyššího soudu loni v září uvedl, že jeho právníci toto rozhodnutí očekávali, proto už dříve zažalovali Slovenskou republiku zastoupenou ministerstvem vnitra.

Babiš v roce 2012 v souladu s dřívější praxí slovenských soudů zažaloval ÚPN, který na Slovensku spravuje svazky StB. Ústavní soud ale o pět let později, kdy zrušil dřívější verdikty krajského i nejvyššího soudu v Babišův prospěch, toto pravidlo prolomil. Ústavní soud tehdy ovšem neuvedl, kdo má být žalovanou stranou.

Andrej Babiš v pořadu Hráči:

Video placeholde
Babiš v Hráčích: „Jsem trochu na hlavu“ a proč zatím nepředá své impérium dětem? • hrc, Fameplay Live/Blesk

V roce 2019 pak ústavní soud zrušil ještě další rozhodnutí krajského i slovenského nejvyššího soudu, které naopak Babišovu žalobu ve zmíněné kauze zamítly; příslušný senát to zdůvodnil tím, že obecné soudy neurčily, kdo má být ve sporu žalovaným. Právě řešení této otázky a nikoliv samotné oprávněnosti evidence Babiše v dokumentech StB bylo hlavním tématem, kterým se pak slovenské soudy zabývaly.

Archivní dokumenty uvádějí, že Babiš se v roce 1980 stal důvěrníkem StB a o dva roky později ho podle nich ke spolupráci s tajnou policií coby agenta s krycím jménem Bureš získal nadporučík StB Július Šuman. Ten ale při projednávání Babišovy žaloby u okresního soudu prohlásil, že tato informace není pravdivá a že Babiš k StB naverbován nebyl. Slovenský ústavní soud ve verdiktu z roku 2017 zpochybnil věrohodnost bývalých příslušníků StB, kteří u obecných soudů vypovídali v Babišův prospěch a jejichž výpovědi byly tehdy považovány za klíčové.

Předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš sdělil, že slovenský Ústavní soud pouze potvrdil, že oproti zaběhnuté praxi musí v kauze evidence u československé tajné policie StB žalovat jinou instituci. Žalovaným podle soudu neměl být slovenský Ústav paměti národa (ÚPN), nýbrž tamní ministerstvo vnitra. Babišovi právníci už takovou žalobu podali, uvedl expremiér. Řekl také, že se v kauze bude soudit klidně do konce života, nikdy se nevzdá a své jméno očistí.

Babiš, který spolupráci s StB dlouhodobě popírá, ve více než deset let trvající kauze naposledy podal k Ústavnímu soudu stížnosti proti předloňskému rozhodnutí bratislavského krajského soudu a loňskému verdiktu nejvyššího soudu. Ty rozhodly, že Babiš měl žalovat slovenské vnitro, a nikoliv ÚPN. U Ústavního soudu se stížností neuspěl.