Babiš trousí další jména ministrů. Finance povede Schillerová a průmysl Hüner | E15.cz

Babiš trousí další jména ministrů. Finance povede Schillerová a průmysl Hüner

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Ministryní financí v nové menšinové vládě hnutí ANO se má stát dosavadní náměstkyně úřadu Alena Schillerová, ministerstvo průmyslu má řídit manažer Siemensu v Česku Tomáš Hüner a ministryní práce a sociálních věcí se podle všeho stane současná radní pro zdravotnictví Středočeského kraje Jaroslava Němcová. Předseda hnutí ANO a budoucí premiér Andrej Babiš ve čtvrtek jména dalších členů svého vládního týmu potvrdil v Radiožurnálu. O důvěru chce se svým kabinetem požádat v lednu.

Babiš po úterním setkání s prezidentem Milošem Zemanem řekl, že jména budoucích ministrů nebude zveřejňovat, protože to Zemanovi slíbil. Postupně v dalších dnech ale v médiích potvrdil, že jeho kandidátem na ministra vnitra je bývalý náměstek úřadu a někdejší šéf bezpečnosti strojírenských Vítkovic Lubomír Metnar a že zemědělství by měl šéfovat spolumajitel zemědělského a potravinářského koncernu Úsovsko Jiří Milek.

O Schillerové  Babiš v Radiožurnálu řekl, že je odborníkem, který celý život pracoval ve finanční správě. "Nevidím důvod, proč by tam měl být problém. Myslím, že ministerstvo financí má skvělé výsledky, díky tomu máme i přebytek rozpočtu," uvedl Babiš. Hüner má podle budoucího premiéra pověst "našeho nejlepšího energetika a dnes pracuje pro nadnárodní společnost, která si ho vybrala".

O Němcové Babiš řekl, že je radní v oblasti sociálních věcí a zdravotnictví. "My vidíme mezi ministerstvem práce a sociálních věcí a zdravotnictvím obrovské synergie a doufáme, že v menšinové vládě přestane resortismus a vláda bude pracovat jako jeden tým," dodal.

V Babišově vládě bude devět ministrů, kteří dosud v kabinetu nezasedali. Mezi členy kabinetu budou čtyři ženy. Ve vládě budou pokračovat dosavadní ministři ANO, tedy Richard Brabec, Dan Ťok, Martin Stropnický, Robert Pelikán a Karla Šlechtová. Dosavadní ministryně pro místní rozvoj Šlechtová už potvrdila, že je adeptkou na ministryni obrany. Stropnický by se měl přesunout do Černínského paláce.

Zeman avizoval, že Babiše jmenuje premiérem 6. prosince a jeho vládu o týden později.

Přehled pravděpodobných členů budoucí vlády Andreje Babiše:

Předseda vlády: Andrej Babiš

Ministr dopravy: Dan Ťok

Ministryně financí: Alena Schillerová

Ministr kultury: Ilja Šmíd

Ministryně obrany: Karla Šlechtová

Ministryně práce a sociálních věcí: Jaroslava Němcová

Ministryně pro místní rozvoj: Klára Dostálová

Ministr průmyslu a obchodu: Tomáš Hüner

Ministr spravedlnosti: Robert Pelikán

Ministr školství: Robert Plaga

Ministr vnitra: Lubomír Metnar

Ministr zahraničí: Martin Stropnický

Ministr zdravotnictví: Adam Vojtěch

Ministr zemědělství: Jiří Milek

Ministr životního prostředí: Richard Brabec

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video