Babiš by nepřijal pověření od prezidenta jednat o sestavení kabinetu | e15.cz

Babiš: Zemanovu nabídku jednat o vládě nepřijmu, půjdeme do opozice

čer, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
3

Premiér Andrej Babiš by nepřijal pověření od prezidenta jednat o sestavení kabinetu. Je připraven předat vládu bloku pěti stran a být v opozici, řekl v pátek večer Frekvenci 1. Řekl i to, že je připraven podat demisi vlády. 

Dosavadní premiér a šéf ANO Andrej Babiš by nepřijal pověření od prezidenta Miloše Zemana, aby jako lídr nejsilnější strany jednal o sestavení kabinetu. V rozhovoru pro Frekvenci 1 v pátek prohlásil, že je se svým hnutím připraven předat bez obstrukcí vládu vznikající koalici pěti stran a přejít do opozice. Babiš už dřív naznačoval, že se zřejmě nepokusí složit vládu vzhledem k tomu, že pět dosud opozičních stran má v nové Sněmovně většinu 108 hlasů a s ANO nechtějí o vládním uspořádání jednat.

"Protibabišovský" pětiblok je podle předsedy dosluhující vlády pevný, pověření jednat o novém kabinetu by proto od Zemana nepřijal. "Předáme to nové koalici a my budeme v opozici," řekl Frekvenci 1.

Zopakoval, že Zeman mu potvrdil svůj závazek, že pověří jednáním o vládě jeho jako lídra strany s největším poslaneckým klubem, v neděli den po volbách, krátce před jeho převozem z lánského zámku do Ústřední vojenské nemocnice. Považoval za slušnost to jako prvnímu sdělit až přímo prezidentovi, ale vzhledem k Zemanově pobytu na jednotce intenzivní péče se jejich schůzka odložila do doby, než se zdravotní stav hlavy státu zlepší.

„Pan prezident byl unavený. Jeho hlavní problém je, že nejí a je oslabený. To ale řeší doktoři, ale já nejsem oprávněný se k tomu vyjadřovat,“ prohlásil premiér Andrej Babiš v Pressclubu na Frekvenci 1.

Video se připravuje ...
Volební lídři 2021: Andrej Babiš (ANO)

Autor: čer, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery