Banky už nežijí z poplatků, výnosy z nich klesly nejníže za deset let | E15.cz

Banky už nežijí z poplatků, výnosy z nich klesly nejníže za deset let

ČTK

Čisté výnosy z poplatků a provizí tuzemských bank činily v roce 2016 celkem 32,35 miliardy korun, což bylo o 2,3 miliardy méně než předloni. Celkové číslo je nejnižší za posledních deset let, po které server údaje sleduje. Důvodem je podle analytiků především rozvoj nízkonákladových bank a konkurenční boj.

Celkové výnosy bank z poplatků a provizí činily loni 44,7 miliardy korun, zatímco o rok dříve 47,9 miliardy korun. K dobru jsou bankám odečteny náklady na poplatky a provize, které dosáhly 12,33 miliardy korun, proti 13,28 miliardy v roce 2015.

"Jde již o pátý meziroční pokles výnosů z bankovních poplatků za sebou, což je pro klienty pozitivní zpráva. Výsledek čistých výnosů z poplatků za rok 2016 je dokonce nejnižší za posledních deset let, kdy počítadlo bankovních poplatků funguje," komentoval výsledky provozovatel www.bankovnipoplatky.com Patrik Nacher.

Výnosy z poplatků a provizí tuzemských bank v porovnání s rokem 2011, kdy kulminovaly, klesly souhrnně o 5,3 miliardy korun. Náklady na poplatky a provize ve stejném období naopak stouply o 1,4 miliardy korun.

Práce ve financích bývala zlatý důl. Už není

Čistý výnos z poplatků a provizí tak bankám v uplynulých pěti letech klesl o 6,7 miliardy korun ročně. "Důvodem je nástup nízkonákladových bank, zostřený konkurenční boj a poměrně intenzivní mediální kampaň namířená proti poplatkové politice českých bank," řekl analytik společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda.

Pokles poplatků vyvolává stále více nárůst počtu běžných účtů zdarma, kdy lidé neplatí za jejich vedení žádné poplatky. Navíc roste obliba balíčků, kdy klient za jednu paušální cenu získá široký balíček služeb, které byly dříve zpoplatněny zvlášť, a tedy i cena za užívání účtu byla vyšší.

1080p 720p 480p 360p 240p
Guvernér Jiří Rusnok oznámil ukončení intervencí ČNB

Nižší výnosy z poplatků také mají na svědomí marketingové akce bank, které stále častěji odpouštějí klientům poplatky za sjednání úvěru nebo za vedení úvěrových účtů.

Náhled na bankovní poplatky se výrazně změnil v posledních šesti letech. Zejména nástup nízkonákladových bank, které si nulové či nízké poplatky vzaly za základ svých obchodních politik, znamenal velký průlom do systému poplatků i u velkých bank.

"V zásadě je již dnes běžným standardem, že každá banka nabízí nějakou verzi účtu bez poplatku za jeho vedení. A to ať jde o osvobození od poplatku s podmínkami, například počet plateb kartou, kreditní obrat na účtu apod., nebo bez podmínek. Ještě před šesti lety přitom tento přístup byl spíše výjimkou," upozornil Nacher.

Lidé si u bank půjčili rekordní množství hypoték, dohromady za 218 miliard

Autor: ČTK
 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!