Bojovníci proti komunismu nebyli jen disidenti, hají Klaus své ocenění | E15.cz

Bojovníci proti komunismu nebyli jen disidenti, hají Klaus své ocenění

Bojovníci proti komunismu nebyli jen disidenti, hají Klaus své ocenění
Václav Klaus
• 
ZDROJ: Mladá fronta E15

pav

Bývalý prezident Václav Klaus dostal Trumanovu-Reaganovu medaili svobody za boj proti komunismu v "širším slova smyslu". Novinářům to dnes řekl při autogramiádě své nové knihy. Zároveň se v polemice zveřejněné na webu vymezil proti bývalým disidentům, kteří ho kritizují. Podle něj si "monopolizovali" jediný výklad boje proti komunismu. Způsobů odporu proti totalitě přitom byla celá řada, napsal.

Někdejší disidenti, kteří zpochybňují jeho odpor proti komunismu, se podle něj stále opírají o fakt, že byli, na rozdíl od něj, za totality vězněni. „Což vůbec nezlehčuji a nepodceňuji a jejich odvahu v žádném případě neupírám. Ale prostě to není o boji s komunismem v širším slova smyslu. Já myslím, že tu cenu jsem dostal za tohleto,“ řekl novinářům Klaus.

„Jsou to lidé trapní, hloupí, směšní, strašně se divím, že se nestydí,“ podotkl na adresu lidí, kteří ho vyzývají k odevzdání medaile. Klaus k jejich tvrzením sepsal svůj komentář, který zveřejnil na své internetové stránce. „Tato medaile není medailí za disent, je medailí těm, kteří se s komunismem utkávali a utkávají v nejrůznějších formách a způsobech,“ napsal v textu Klaus.

Pozor na komunismus v nových převlecích, varuje Klaus

Podle bývalého prezidenta existovalo více forem odporu ke komunismu, než jen podpis Charty 77 a účast v disentu. „Proud aktivního nesouhlasu s komunismem byl široký. S nacismem nebojovali pouze partyzáni, s komunismem pouze chartisté. První neporazili nacismus, druzí neporazili komunismus,“ dodal Klaus v textu.

Zároveň podotkl, že při přebírání medaile svobody ve Washingtonu zdůraznil nutnost bojovat s komunismem „v jeho nových převlecích“. Podle Klause se již nevrátí stará forma komunismu, blíží se ale vznik jeho nových podob. “ Kdo to nevidí a necítí, ten demonstruje jednu jedinou, smutnou věc: že přes veškerou siláckost svých výroků komunismus nepochopil,“ napsal Klaus.

Klaus by měl medaili odevzdat, prohlásila iniciativa Vraťte nám stát

Iniciativa Vraťte nám stát v pátek vyzvala americkou organizaci Victims of Communism Memorial Foundation, aby Klausovi medaili svobody odebrala. Exprezident ocenění dostal minulý týden ve Washingtonu za boj proti komunismu. Podle iniciativy Klaus nikdy žádným protitotalitním bojovníkem nebyl. Pod text výzvy se podepsali právnička Hana Marvanová, manželka zesnulého disidenta Jiřina Dienstbierová, politik Petr Havlík a filozof Václav Němec.

Klaus se podle autorů textu proti komunismu začal slovně vymezovat až po jeho pádu. Iniciativa mu vyčítá i to, že podle ní po celou svou politickou dráhu bojoval proti skutečným odpůrcům komunismu. „Nikdy mu však nevadilo, že se prezidentem stal díky hlasům poslanců komunistické strany,“ dodala iniciativa v prohlášení.

Autor: pav
 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!