Bouřlivé reakce nic nemění na vaší možnosti vyvíjet nervové látky, vzkazuje Moskva Česku a Švédsku

Praha, ilustrační foto

Praha, ilustrační foto Zdroj: Profimedia.cz

Návrh amerických sankcí proti Rusku kritizuje Moskva i evropské země
Praha (ilustrační foto)
Václavské náměstí v Praze - ilustrační foto
4
Fotogalerie

Reakce České republiky a Švédska nic nemění na tom, že tyto státy mají možnost vyvíjet látky typu novičok. V Moskvě to řekl náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov. Reagoval tak na informace o tom, že Praha a Stockholm si předvolaly ruské velvyslance s žádostí o vysvětlení výroku Moskvy, že armádní jed mohl pocházet z jejich zemí.

"Ruské prohlášení, že možnost práce s takovými látkami mají kromě Británie také USA, Švédsko a Česká republika, není náhodné," řekl Rjabkov. Moskva si je podle něj vědoma, jakou bouři její prohlášení vyvolávají ve jmenovaných zemích. "Bouře jako reakce ale nijak nepopírá fakt, že právě tyto země jsou, pokud víme, schopny provádět výzkum a vyvíjet a syntetizovat takové věci," prohlásil vysoký představitel ruské diplomacie.

Bojovou látkou novičok byli počátkem března otrávení ruský dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija. Británie z odpovědnosti přímo obvinila Rusko, podle šéfa britské diplomacie Borise Johnsona o útoku musel rozhodnout osobně Vladimir Putin.

Skripalovi jsou hospitalizováni, jejich stav je kritický. Nejmenovaný ruský vědec dnes agentuře Interfax řekl, že prakticky nemají šanci přežít. "Jakmile je odpojí od podpůrných přístrojů, zemřou," citovala agentura experta, který se údajně na vývoji látky podílel.

Rusko jakýkoli podíl na útoku popírá. Ministerstvo zahraničí tvrdí, že látka jménem novičok se v Rusku nikdy nevyvíjela, nevyráběla ani neskladovala. Za jejího možného původce označila Moskva kromě Česka a Švédska i Slovensko, Británii nebo USA. Už několik ruských vědců přitom v médiích potvrdilo, že se na vývoji jedu novičok podíleli, konkrétně v utajené chemické továrně v Šichanech v Povolží.

O vysvětlení Ruských výroků o možné vině Česka požádal ministr zahraničí Martin Stropnický ruského velvyslance Alexandra Zmejevského, kterého si pozval na středu. Stropnický už v sobotu ruské tvrzení odmítl.

"Na zítřejší dopoledne je na ministerstvo zahraničí předvolán velvyslanec Ruské federace Alexandr Vladimirovič Zmejevskij, aby nám vysvětlil lživý výrok ruské strany," uvedlo dnes české ministerstvo na twitteru. V pondělí adresovalo stejnou žádost ruskému velvyslanci ve Stockholmu švédské ministerstvo zahraničí. Ambasador Viktor Tatarincev měl podat vysvětlení dnes.