Bradáčová uspěla. Dva obvinění v kauze policejních úniků jdou do vazby | E15.cz

Bradáčová uspěla. Dva obvinění v kauze policejních úniků jdou do vazby

Lenka Bradáčová
Lenka Bradáčová
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Okresní soud pro Prahu - východ vzal do vazby dva ze tří obviněných v kauze neoprávněného předávání informací z trestních řízení. Návrh na vzetí do vazby podala v pátek státní zástupkyně Lenka Bradáčová, třetí obviněný byl podle ní propuštěn na svobodu. Tři muže zadržel ve středu policejní Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), stíháni jsou za zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku, podplácení a neoprávněný přístup k počítačovému systému.

Bradáčová uvedla, že vazbu navrhla kvůli obavě z maření trestního stíhání působením na dosud nevyslechnuté svědky a protože by muži mohli opakovat trestnou činnost, pro kterou jsou stíháni. Soud souhlasil s oběma vazebními důvody.

Podle médií jsou obviněni detektiv protikorupčního útvaru Radek Holub, bývalý policista Igor Gáborík a bývalý středočeský celník Pavel Šíma. Za přijetí úplatku pachatelům hrozí tři až deset let vězení, za podplácení jeden rok až šest let odnětí svobody.

Případem se policie zabývá od října 2013. O rok později bylo vyšetřování delegováno na ÚOOZ, přestože podle obecné příslušnosti by případ spadal pod Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS), podle Bradáčové kvůli „ekonomice a samotnému naplnění účelu trestního řízení.

To však vyvolalo kritiku některých politiků. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) už ve čtvrtek řekl, že ÚOOZ a státní zastupitelství budou muset vysvětlit, proč případ nevyšetřovala GIBS, podle některých poslanců ÚOOZ dlouhodobě překračuje své kompetence.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.