Brexit jde podle plánu, tvrdí premiérka Mayová | E15.cz

Brexit jde podle plánu, tvrdí premiérka Mayová

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Přípravy Británie na vystoupení z Evropské unie jdou podle plánu, řekla dnes v Berlíně šéfka britské vlády Theresa Mayová. Před jednáním s německou kancléřkou Angelou Merkelovou také potvrdila, že Británie o vystoupení z osmadvacítky požádá před koncem března příštího roku.

"Budu dnes moci informovat kancléřku Merkelovou o postupu příprav na brexit. Práce postupuje podle plánu. Jsme připravení aktivovat článek 50 před koncem nebo na konci března 2017," poznamenala dnes Mayová. Uplatněním článku 50 lisabonské smlouvy o fungování institucí EU se spustí dvouletý proces, během něhož by Británie měla unii opustit.

"Chci, aby to byl hladký a spořádaný proces směřující k řešení, které je v zájmu jak Spojeného království, tak našich evropských partnerů," uvedla také britská premiérka. O brexitu rozhodli britští voliči v červnovém referendu.

Německá kancléřka se před schůzkou vyjádřila trochu odlišně. Novinářům řekla, že žádná hluboká debata o brexitu nebude. Německo i evropští partneři podle ní rozhodnutí Británie akceptují a čekají na podání žádosti o vystoupení z osmadvacítky.

Zbývající země EU daly v minulosti opakovaně najevo, že s Británií nepovedou žádné neformální rozhovory o brexitu, dokud Londýn oficiálně nepožádá o vystoupení.

Mayová s Merkelovou se dnes dopoledne v Berlíně účastnily také jednání s americkým prezidentem Barackem Obamou a představiteli Francie, Itálie a Španělska.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video