Bývalý ombudsman ČD Fejk není pro dvě třetiny Čechů důvěryhodný | E15.cz

Bývalý ombudsman ČD Fejk není pro dvě třetiny Čechů důvěryhodný

Bývalý ombudsman ČD Fejk není pro dvě třetiny Čechů důvěryhodný
Petr Fejk
• 
ZDROJ: Petr Topič, Sedmička

ČTK, mkr

Téměř 90 procent Čechů nepovažuje měsíční plat 270 tisíc korun, který jako ombudsman kvality Českých drah pobíral Petr Fejk, za adekvátní. Vyplývá to z bleskového průzkumu společnosti SANEP. Odchodné ve výši devíti měsíčních platů - téměř 2,5 milionu korun by měl podle mínění dvou třetin domácí populace jednoznačně vrátit.

Podle bezmála dvou třetin Čechů není Fejk kvůli informacím o jeho mzdě a působení v ČD důvěryhodnou osobou. Fejk odešel mimo jiné v souvislosti s informacemi o svém čtvrtmilionovém platu.Tři čtvrtiny dotázaných uvedly, že úřad ombudsmana kvality Českých drah považují za nepotřebný. Průzkum byl proveden ve dnech 23. až 24. června na vybrané skupině 1 854 lidí, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18 až 69 let.

Sobotka vyzval Fejka k vrácení "zlatého padáku"

V rámci konkurenční doložky si Fejk, který se do povědomí veřejnosti dostal především během svého dřívějšího působení na postu ředitele pražské ZOO, má podle informací zveřejněných v médiích odnést devět měsíčních platů za to, že nebude tři čtvrtě roku pracovat ve stejném oboru, protože se účastnil jednání představenstva ČD a dostal se tak k citlivým informacím.

Petr Fejk rezignoval na funkci ombudsmana ČD na základě kritiky výše jeho platu. Domníváte se, že by měl Petr Fejk vrátit 9 měsíčních platů (2 430 000 korun), které by mu ČD měly vyplatit na základě konkurenční doložky obsažené ve smlouvě?Petr Fejk rezignoval na funkci ombudsmana ČD na základě kritiky výše jeho platu. Domníváte se, že by měl Petr Fejk vrátit 9 měsíčních platů (2 430 000 korun), které by mu ČD měly vyplatit na základě konkurenční doložky obsažené ve smlouvě?Autor: SANEP

Zdroj: SANEP

Právě vysoká Fejkova mzda - čtvrt milionu měsíčně - byla trnem v oku odborářům, kteří na tento fakt upozornili premiéra Petra Nečase (ODS), stejně jako opoziční ČSSD se svým lodivodem Bohuslavem Sobotkou. Sobotka po zveřejnění platu ombudsmana ČD mimo jiné zdůraznil, že Fejk má dvojnásobek platu veřejného ochránce práv, pětinásobek mzdy, kterou bral když řídil pražskou zoologickou zahradu a větší plat, než který pobírá guvernér České národní banky. Sobotka po zveřejnění Fejkovy konkurenční doložky ho vyzval k tomu, aby „zlatý padák“ vrátil.

Nečas v této souvislosti uvedl, že se Fejkovým platem bude zabývat, a že je jeho zmíněný plat těžko obhajitelný, jeho výše prý ani neodpovídá míře odpovědnosti ve firmě. Přezkoumány budou tak rovněž platy ostatních manažerů Českých drah.

Fejk již dříve uvedl, že svůj plat považuje za obhajitelný. „Tak vysoký plat je obhajitelný jedině, když se té firmě mnohonásobně, nebo alespoň několikanásobně vrátí. To byl můj záměr, ten záměr jsem měl po roce zrekapitulovat a v případě, že bych nebyl prospěšný a nezaplatil se, tak bylo adekvátní buď z mé iniciativy, nebo i z iniciativy firmy odejít,“ řekl serveru iHNed.cz.

Autor: ČTK, mkr
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!