Bývalý šéf Novy Železný přišel o partaj, rozpustil ji soud | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Bývalý šéf Novy Železný přišel o partaj, rozpustil ji soud

ČTK

Nejvyšší správní soud rozpustil politickou stranu Nezávislí demokraté, jejímž dlouholetým představitelem byl někdejší šéf TV Nova Vladimír Železný. Soud zakročil i proti Straně demokratické obnovy, Zemským demokratům, Hnutí za telefonování zdarma a dalším uskupením.

Důvodem rozhodnutí bylo opakované neplnění zákonných poviností, uvedla mluvčí soudu Sylva Dostálová. Podobně jako Železného parta a další strany dopadlo i  Hnutí dobrých proměn, Hnutí sociálně slabých, Ostravského fóra, Pražanů za svá práva, PRO - Poctivě, Rozumně Odpovědně a SPOLU.

"Všechna tato politická uskupení nedodávala zákonem požadované úplné výroční finanční zprávy," uvedla Dostálová.

Želzného Nezávislé demokraty zaregistrovalo ministerstvo vnitra v roce 2005. K iniciátorům vzniku strany patřila Jana Volfová, předsedou se stal Železný, kterého dosud uvádí také rejstřík na webu ministerstva. Ve sněmovních volbách v roce 2006 strana obdržela 0,68 procenta hlasů.

Dienstl i Železný prodělávají ve víně desítky milionů

Za Nezávislé demokraty Železný v roce 2014 kandidoval do Senátu na Znojemsku. Vypadl v prvním kole, získal devět procent hlasů. V minulosti se Železný do Senátu i Evropského parlamentu dostal jako kandidát hnutí Nezávislí. Od roku 2015 měli Nezávislí demokraté soudně pozastavenou činnost.

Soud naopak zamítl návrhy vlády směřující proti Šanci pro Duchcov a Demokratické straně Československa. Situaci Strany občanské sebeobrany veřejně projedná 20. dubna. Z více než čtyř desítek vládních návrhů na pozastavení nebo rozpuštění stran a hnutí zbývají ještě tři, u kterých soud čeká na vyjádření vlády k podkladům dodatečně předloženým v průběhu řízení.

Připomeňte si, jak Vladimír Železný kritizoval Evropskou unii: 
Bývalý ředitel Novy a bývalý europoslanec Vladimír Železný šil na akci Okamurovců do EU

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!