Bývalý šéf Novy Železný přišel o partaj, rozpustil ji soud | E15.cz

Bývalý šéf Novy Železný přišel o partaj, rozpustil ji soud

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Nejvyšší správní soud rozpustil politickou stranu Nezávislí demokraté, jejímž dlouholetým představitelem byl někdejší šéf TV Nova Vladimír Železný. Soud zakročil i proti Straně demokratické obnovy, Zemským demokratům, Hnutí za telefonování zdarma a dalším uskupením.

Důvodem rozhodnutí bylo opakované neplnění zákonných poviností, uvedla mluvčí soudu Sylva Dostálová. Podobně jako Železného parta a další strany dopadlo i  Hnutí dobrých proměn, Hnutí sociálně slabých, Ostravského fóra, Pražanů za svá práva, PRO - Poctivě, Rozumně Odpovědně a SPOLU.

"Všechna tato politická uskupení nedodávala zákonem požadované úplné výroční finanční zprávy," uvedla Dostálová.

Želzného Nezávislé demokraty zaregistrovalo ministerstvo vnitra v roce 2005. K iniciátorům vzniku strany patřila Jana Volfová, předsedou se stal Železný, kterého dosud uvádí také rejstřík na webu ministerstva. Ve sněmovních volbách v roce 2006 strana obdržela 0,68 procenta hlasů.

Za Nezávislé demokraty Železný v roce 2014 kandidoval do Senátu na Znojemsku. Vypadl v prvním kole, získal devět procent hlasů. V minulosti se Železný do Senátu i Evropského parlamentu dostal jako kandidát hnutí Nezávislí. Od roku 2015 měli Nezávislí demokraté soudně pozastavenou činnost.

Soud naopak zamítl návrhy vlády směřující proti Šanci pro Duchcov a Demokratické straně Československa. Situaci Strany občanské sebeobrany veřejně projedná 20. dubna. Z více než čtyř desítek vládních návrhů na pozastavení nebo rozpuštění stran a hnutí zbývají ještě tři, u kterých soud čeká na vyjádření vlády k podkladům dodatečně předloženým v průběhu řízení.

Připomeňte si, jak Vladimír Železný kritizoval Evropskou unii: 
Bývalý ředitel Novy a bývalý europoslanec Vladimír Železný šil na akci Okamurovců do EU

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video