Češi, Ukrajinci a Číňan padělali studentská víza, hrozí jim deset let | E15.cz

Češi, Ukrajinci a Číňan padělali studentská víza, hrozí jim deset let

Češi, Ukrajinci a Číňan padělali studentská víza, hrozí jim deset let
Ukrajinci - ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: Oxlaey.com via Flickr

ČTK

Policejní Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) obvinil 14 lidí z machinací se studentskými vízy a z padělání víz. Stíháni jsou i dva úředníci krajských úřadů či ředitel střední školy. Mezi obviněnými je sedm Čechů, pět Ukrajinců, jeden Rus a jeden Číňan. Všichni jsou vyšetřováni na svobodě, hrozí jim až desetileté vězení.

První, devítičlenná skupina obviněných údajně zajistila neoprávněný pobyt v Česku stovkám cizinců, když jim nelegálně pomáhala se získáním nostrifikačního osvědčení, bez nějž cizinec nemůže na území České republiky studovat na vysoké škole.

„Ukrajinci a Češi podnikající v Česku v oblasti napomáhání cizincům s vyřizováním dokladů měli za poplatek ve výši 11 až 20 tisíc korun zprostředkovávat nostrifikační zkoušky pro své klienty, které přihlašovali v rozporu se zákonem k nostrifikačním zkouškám v jiných krajích, než ve kterých byli cizinci hlášeni k pobytu, a to za spolupráce odpovědných úředníků krajských úřadů,“ popsal Hanták.

Za zjednodušené, předem domluvené nostrifikační zkoušky prý zprostředkovatelé poskytovali úplatky buď úředníkovi krajského úřadu, nebo řediteli a zástupci školy, kde se zkoušky konaly. Výše úplatku činila dva až pět tisíc korun za každého žadatele o nostrifikaci. Tato část obviněných čelí trestnímu stíhání za napomáhání k neoprávněnému pobytu na území republiky, z podplácení, přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby.

V Česku přibývá cizinců z EU, tvoří už dvě pětiny přistěhovalců

Jeden z obviněných v kauze machinace s nostrifikačními zkouškami, čtyřiatřicetiletý ukrajinský podnikatel žijící v Praze, zároveň působil i ve druhé, šestičlenné skupině, která údajně zajišťovala Asiatům padělaná polská víza vydaná na Ukrajině. Podnikatel víza získával od ukrajinských manželů, kteří je dováželi z vlasti.

Dále je předával dvěma Čechům a ti dokumenty prodávali Číňanovi rovněž žijícímu v Praze. Číňan padělky distribuoval koncovým příjemcům v asijské komunitě, uvedl policejní mluvčí. Každý padělek měl hodnotu nejméně 1300 eur (přes 35 tisíc korun).

Padělaná víza

Skupina prý pro Asiaty získávala také padělané vízové schengenské štítky v hodnotě čtyř až šest tisíc eur (108 až 162 tisíc korun), a to od dalšího Ukrajince z Prahy. Obviněna je z padělání a pozměňování veřejné listiny a z napomáhání k neoprávněnému pobytu.

ÚOOZ dokumentoval činnost obou skupin rok a půl, k zásahu přistoupil letos 10. a 11. května. Po razii v Praze, Ústí nad Labem a Olomouci zadržel 14 lidí ve věku od 27 do 69 let. Kauzu dozoruje Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 3.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!