Česká spořitelna vyhrála výběrové řízení na sociální karty | E15.cz

Česká spořitelna vyhrála výběrové řízení na sociální karty

česká spořitelna
česká spořitelna
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Tendr na dodání takzvané sociální karty vyhrála Česká spořitelna. O tom, jestli zakázku opravdu získá, rozhodne až antimonopolní úřad, na který se obrátila ČSSD. Dokud úřad neukonči správní řízení, nemůže ministerstvo práce a sociálních věcí s vítězem uzavřít smlouvu. Informoval o tom deník Dnes.

„Vybrali jsme vítěze, aby nedošlo k prodlení v případě, že rozhodnutí antimonopolního úřadu bude příznivé,“ řekla deníku mluvčí ministerstva Viktorie Plívová. Česká spořitelna prý vyhrála s velkým náskokem před ČSOB hlavně kvůli počtu bankomatů a jejich rozmístění.

Se zavedením sociálních karet počítá reforma ministra Jaromíra Drábka (TOP 09), která ale ještě není schválená. Karty by měly od ledna sloužit jako průkazky pro příjemce peněz od státu, měly by se na ně vyplácet veškeré podpory, dávky a příspěvky. Do nich by podle rozpočtu ministerstva na příští rok mohlo putovat asi 86 miliard korun. Na nákladech na provozování systému a vyplácení by resort ročně mohl ušetřit asi miliardu.

Ministerstvo tendr vyhlásilo koncem června. Přihlásili se tři uchazeči - Česká spořitelna, Komerční banka a společně ČSOB s Poštovní spořitelnou. Sociální demokraté projekt od počátku kritizují. Vadí jim třeba to, že ministerstvo zakázku vyhlásilo v době, kdy příslušný reformní zákon nebyl schválený. Drábkův úřad podle opoziční strany nepostupoval při vyhlášení obchodní soutěže podle zákona o veřejných zakázkách.

Podle podmínek soutěže stát vítězi, který získá smlouvu na 12 let, za provozování karet platit nebude. Výherce ale získá poplatky za „nadstandardní služby“. Mezi ně patří třeba další vybírání z bankomatů, zdarma by mělo být u každé dávky jen jedno.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video