České banky opět prošly zátěžovými testy, odolaly by i recesi | E15.cz

České banky opět prošly zátěžovými testy, odolaly by i recesi

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Kolaz E15

krb

České banky jsou i nadále odolné proti nepříznivému vývoji. Zátěžové testy, které provedla Česká národní banka (ČNB), ukazují, že i v případě recese způsobené krizí eurozóny, by si bankovní sektor udržel kapitálovou vybavenost nad osmi procenty. Základem stability je kapitálová přiměřenost, která na konci letošního června dosahovala téměř 16 procent.

I přes všeobecně pozitivní čísla se však při simulaci recese dostalo několik bank do situace nedostatečné kapitálové přiměřenosti. Pro její dorovnání by musely všechny banky se sídlem v ČR, tedy bez poboček zahraničních bank, do regulatorního minima osmi procent navýšit regulatorní kapitál o 13,4 miliardy korun, což je méně než 0,4 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Podle ČNB se však z hlediska velikosti bankovního sektoru jedná o bezvýznamnou hodnotu, která by neměla ohrozit jeho stabilitu.

Kapitálová vybavenost celého odvětví by tak zůstala nad osmiprocentním minimem i při realizaci tohoto velmi nepravděpodobného zátěžového scénáře. Ten počítal s poklesem domácí i zahraniční ekonomické aktivity v důsledku recese vzniklé krizí eurozóny.

Graf 1: Alternativní scénáře - vývoj kapitálové přiměřenosti (v procentech)

Alternativní scénář - vývoj kapitálové přiměřenosti Autor:
Zdroj: ČNB

„Přidržíme-li se konstatování 'velké nepravděpodobnosti' návratu ekonomiky ČR do recese, vyznívají zátěžové testy českých bank bezproblémově. Otázkou však zůstává, nedojde-li v Evropě k obávanému spojení několika negativních ekonomických faktorů, jež k recesi nakonec povedou s tím, že se pak likvidita bank ve velmi krátkém čase prudce zhorší,“ řekl ČTK k výsledkům testů analytik makléřské společnosti BH-Securities Tomáš Matuška.

Dosavadní ekonomický vývoj zatím žádnou indikaci prudkého poklesu nepřináší. Matuška se ale domnívá, že je v rámci zátěžových testů nejspíše chybou, že nekonfrontují také negativnější možné scénáře. Situace českých zátěžových testů je tak prý velmi podobná předešlým hodnocením bankovních domů v Evropě. „Navzdory pochybnostem o dostatečné přísnosti nastavených kritérií se domníváme, že pozice většiny českých bank i nadále zůstává silnější ve srovnání s dalšími bankovními domy v Evropě,“ dodal.

Analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka se domnívá, že zátěžové testy nepřinesly ve srovnání s minulými kvartály žádná významná překvapení. „Testy ČNB, které jsou mimochodem mnohem přísněji koncipované než ty evropské, především potvrdily výbornou kapitálovou vybavenost tuzemských bank. Negativní scénář počítá kromě recese také mimo jiné s úplným odpisem hodnoty dluhopisů zemí PIIGS z portfolií bank, i přesto by kapitálová přiměřenost sektoru zůstala bezpečně nad 8% hranicí a dodatečnou potřebu kapitálu by měly jen ojedinělé případy bank a zřejmě žádná z velkých bankovních skupin,“ řekl serveru E15.cz.

Doplnil také, že negativní scénář ČNB počítá se stejně silnou recesí jako před dvěma lety. „Pro stabilitu bankovního sektoru je důležité, aby se banky udržely v zisku, což by většina bank a především klíčové velké banky podle testů dokázaly. Banky si díky tomu, že jsou nyní solidně ziskové, oproti minulým stress testům dále posílily kapitál. Proto by potřeba dodatečného kapitálu v případě realizace negativního scénáře byla jen kolem 13 miliard korun, tedy méně, než indikovaly závěry předchozích testů,“ uzavřel Hatlapatka.

ČNB se v zátěžovém testu, který provedla s údaji datovanými k 30. červnu, zaměřila na období následujících dvou let. Při hodnocení odolnosti celého bankovního sektoru testovala dopad budoucího ekonomického vývoje při použití dvou scénářů – základního a zátěžového.

Graf 2: Alternativní scénáře - vývoj měnového kurzu (CZE/EUR)

Alternativní scénáře - vývoj měnového kurzu Autor:
Zdroj: ČNB

Základní scénář odpovídá oficiální srpnové makroekonomické prognóze ČNB o inflaci. Předpokládá pro letošní rok a počátek roku 2012 mírné zpomalení ekonomické aktivity v důsledku fiskální konsolidace v ČR ale i v dalších zemích eurozóny.

Graf 3: Alternativní scénáře - vývoj růstu reálného HDP (v procentech)

Alternativní scénáře - vývoj růstu reálného HDP Autor:
Zdroj: ČNB

Prvním scénářem je tzv. základní scénář, který odpovídá oficiální srpnové prognóze ČNB. Počítá s mírným zpomalením ekonomiky v důsledku fiskální konsolidace v ČR, ale i v dalších zemích eurozóny, inflací kolem 3 procent a mírně posilující korunou.

Zátěžový scénář počítá s propadem ekonomické aktivity z důvodu obnovené recese. V rámci scénáře je uvažováno znehodnocení expozic českého bankovního sektoru vůči pěti zadluženým zemím EU a jejich přecenění v bilancích bank z 28 miliardy korun na nulovou hodnotu.

Čtete rádi E15.cz? Nominujte nás v anketě

v kategorii zpravodajství.

Autor: krb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.