České dráhy čeká kontrola. NKÚ bude prověřovat efektivnost poskytované finanční podpory | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

České dráhy čeká kontrola. NKÚ bude prověřovat efektivnost poskytované finanční podpory

ČTK

Nejvyšší kontrolní úřad začne letos v listopadu prověřovat peníze na pořízení a obnovu vlaků. Novou kontrolu zařadilo do letošního plánu vedení úřadu na svém posledním jednání. Kontroloři zamíří na ministerstvo dopravy a do Českých drah, aby prověřili účelnost, hospodárnost a efektivnost podpory poskytované železničním dopravcům.

"Na obnovu kolejových vozidel byl v minulých letech rozdělen velký objem peněz. Z operačního programu Doprava a regionálních operačních programů byly v letech 2012 - 2016 podpořeny projekty obnovy železničních kolejových vozidel za téměř 3,8 miliardy korun," uvedl mluvčí úřadu Václav Kešner.

Dalších 20 miliard pak může do roku 2020 doputovat z operačního programu Doprava.

Miliardáři z Penty přetáhnou centrálu Deloitte do nového projektu za hlavním nádražím

Úřad se nákupy kolejových vozidel zabýval již dříve. V roce 2011 dokončil kontrolu, z níž kromě jiného vyplynulo, že ministerstvo dopravy stanovilo neopodstatněně komplikovaný a netransparentní systém cílů, indikátorů a parametrů programů, ze kterých financovalo obnovu kolejových vozidel, uvedl mluvčí.

Nákupem a obnovou vozidel se mělo dosáhnout také toho, že kolejová vozidla nebudou starší dvaceti let. Věková struktura kolejových vozidel ČD se v letech 2006 ale 2010 výrazněji nezlepšila. ČD provozovaly v roce 2010 přes 70 procent vozidel starších 20 let.

Ministerstvo průmyslu mělo v účtech chyby za desítky miliard, zjistil kontrolní úřad

České dráhy před rokem informovaly, že v posledních šesti letech investovaly do modernizace vozidel přes 31 miliardy korun. Vynaložené peníze se projevily ve snížení průměrného stáří o dva roky u lokomotiv a samostatných jednotek a o šest let u klasických vagonů.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!