Český pavilon na Expu vidělo půl milionu lidí, lákalo je létající kolo i koňský guláš | E15.cz

Český pavilon na Expu vidělo půl milionu lidí, lákalo je létající kolo i koňský guláš

Tomáš Stingl

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Finální statistika počtu návštěvníků české expozice na světové výstavě v kazachstánské Astaně překonala očekávání pořadatelů. Navštívilo ji 503 tisíc lidí. „Rekordní denní návštěva byla 19 tisíc,“ informoval komisař české účasti Jan Krs.

„Podařilo se nabídnout chytrý mix exponátů pro laickou i odbornou veřejnost,“ podotýká Vladimír Bärtl, náměstek ministra průmyslu a obchodu. Odborníky na energetiku, která byla hlavním tématem výstavy, zaujal mimo jiné 3D model elektrárny na termické zpracování odpadů od společnosti Hedviga nebo násosková vrtulová turbína Kaplanova typu od firmy MAVEL.

Širší veřejnost oslovily vděčné exponáty inovativních dopravních prostředků. „Nejvíce mě zaujalo létající kolo a letadlo na elektrický pohon,“ uvedla Dina Mukuševa z Astany, která se stala půlmiliontým návštěvníkem. K  popularitě českého pavilonu přispěla i restaurace zaměřená na tradiční českou kuchyni, kde lidé v průběhu výstavy mimo jiné vypili 12 tisíc litrů piva Budvar a snědli pět tisíc gulášů z koniny.

Celé Expo, které trvalo tři měsíce od června do září, ale viděly nakonec jen čtyři miliony lidí, což zůstalo pod očekávání Kazachů. Ti původně doufali až v pět milionů návštěvníků.

 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video