Český pavilon na Expu vidělo půl milionu lidí, lákalo je létající kolo i koňský guláš | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Český pavilon na Expu vidělo půl milionu lidí, lákalo je létající kolo i koňský guláš

Tomáš Stingl

Tomáš Stingl

Finální statistika počtu návštěvníků české expozice na světové výstavě v kazachstánské Astaně překonala očekávání pořadatelů. Navštívilo ji 503 tisíc lidí. „Rekordní denní návštěva byla 19 tisíc,“ informoval komisař české účasti Jan Krs.

„Podařilo se nabídnout chytrý mix exponátů pro laickou i odbornou veřejnost,“ podotýká Vladimír Bärtl, náměstek ministra průmyslu a obchodu. Odborníky na energetiku, která byla hlavním tématem výstavy, zaujal mimo jiné 3D model elektrárny na termické zpracování odpadů od společnosti Hedviga nebo násosková vrtulová turbína Kaplanova typu od firmy MAVEL.

Širší veřejnost oslovily vděčné exponáty inovativních dopravních prostředků. „Nejvíce mě zaujalo létající kolo a letadlo na elektrický pohon,“ uvedla Dina Mukuševa z Astany, která se stala půlmiliontým návštěvníkem. K  popularitě českého pavilonu přispěla i restaurace zaměřená na tradiční českou kuchyni, kde lidé v průběhu výstavy mimo jiné vypili 12 tisíc litrů piva Budvar a snědli pět tisíc gulášů z koniny.

Celé Expo, které trvalo tři měsíce od června do září, ale viděly nakonec jen čtyři miliony lidí, což zůstalo pod očekávání Kazachů. Ti původně doufali až v pět milionů návštěvníků.

Češi si z letošního Expa odvážejí bronz za uchopení tématu budoucnosti energetiky

 

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!