Český pracovní trh je pro firmy nejatraktivnější z okolí | E15.cz

Český pracovní trh je pro firmy nejatraktivnější z okolí

Adéla Čabanová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

V Česku je velký potenciál pro zřizování vývojových center. Vyplývá to z celosvětového průzkumu pracovního trhu, který provedla personální agentura Manpower. Česko podle něj má dost kvalifikovaných lidí.

„Víme, že se výzkumná centra stěhují z některých západoevropských zemí k nám. U našich velkých klientů z řad výrobních závodů vidíme, že téměř všichni investují do toho, aby měli své centrum pro vývoj, výzkum nebo technologie v Česku,“ uvedla Jaroslava ředitelka ManpowerGroup v ČR a SR. „Mohlo by to český trh práce do budoucna posunout,“ dodává.

Naproti tomu pro montovny už v Česku není nejlepší situace. „Vysoké tempo nárůstu mezd vede velké výrobní podniky k tomu, přesouvat své provozu s nízkou přidanou hodnotou do Rumunska, Turecka, Srbska, Bulharska, Maroka nebo Tunisu,“ říká Rezlerová.

Česká republika se v žebříčku ManpowerGroup Total Workforce Index umístila 23. ze 75 zkoumaných zemí, v rámci evropských zemí desátá. Na nejvyšších příčkách jsou Nový Zéland, Hong Kong a Singapur, V Evropě vedou Irsko, Velká Británie a Dánsko. Průzkum vycházel z devadesáti různých kritérií od průměrných mezd po rovnost přístupu k mužům a ženám ve čtyřech oblastech: dostupnost pracovní síly, nákladovost, produktivita a legislativní omezení.

V některých parametrech je v rámci nejbližšího regionu zemí, mezi kterými si potenciální investoři vybírají, Česko srovnatelné s Německem a Rakouskem. Přitom náklady na mzdy jsou u nás stále skokově nižší. Mezi významné výhody českého pracovního trhu patří podle průzkumu dostupnost vysoce kvalifikovaných pracovníků, dobrá úroveň vyššího vzdělávání, vědy a výzkumu a také slušná digitální gramotnost. Mezi nevýhody naopak patří nízká znalost angličtiny u zaměstnanců nebo dlouhá výpovědní lhůta i u nových zaměstnanců.

V mnoha evropských zemích se výpovědní lhůta pro zaměstnance, který je ve firmě rok, liší od výpovědní lhůty člověka, který tam pracuje třeba pět let. V Česku je i pro rok zaměstnané lidi 8,7 týdne, v Polsku a Maďarsku 4,3 týdne, v Německu a Rumunku čtyři týdny a v Rakousku jen dva týdny.

Globální personální společnost Hays vydává obdobný, ale specializovaný žebříček Global Skills Index, který měří, jak je pro firmy snadné nebo obtížné přilákat a udržet vysoce kvalifikované pracovníky. Porovnává 33 zemí. Podle tohoto žebříčku pro rok 2017 je na tom Česká republika podobně jako Polsko a Rakousko. Relativně lepší výsledky má Česko v tomto žebříčku v oblasti celkového tlaku mezd, horší naopak v tlaku mezd u vysoce kvalifikovaných profesí a v pružnosti vzdělávání.

Atraktivita pracovního trhu Autor: E15

Firmy v Česku chtějí dál nabírat

Podle pravidelného výhledu společnosti Manpower se i v příštím čtvrtletí bude v českých firmách nabírat. Takový optimismus jako nyní dosud v desetileté historii průzkumu pro první čtvrtletí roku nenaměřili. Zaměstnavatelů, kteří budou nabírat nové lidi, je převaha proti těm, kteří budou propouštět, a tak index trhu práce vyšel na hodnotu tří procent. Obrovská je tendence nabírat nové lidi v největších firmách nad 50 zaměstnanců, malé firmy jsou zdrženlivější. „Na českém trhu práce neklesá potřeba přijímat zaměstnance, zaměstnavatelé jsou optimističtí. Jen nikdo neví, kde ty zaměstnance budou brát,“ poznamenala Rezlerová.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video