Český pracovní trh je pro firmy nejatraktivnější z okolí | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Český pracovní trh je pro firmy nejatraktivnější z okolí

Adéla Čabanová

Adéla Čabanová

V Česku je velký potenciál pro zřizování vývojových center. Vyplývá to z celosvětového průzkumu pracovního trhu, který provedla personální agentura Manpower. Česko podle něj má dost kvalifikovaných lidí.

„Víme, že se výzkumná centra stěhují z některých západoevropských zemí k nám. U našich velkých klientů z řad výrobních závodů vidíme, že téměř všichni investují do toho, aby měli své centrum pro vývoj, výzkum nebo technologie v Česku,“ uvedla Jaroslava ředitelka ManpowerGroup v ČR a SR. „Mohlo by to český trh práce do budoucna posunout,“ dodává.

Naproti tomu pro montovny už v Česku není nejlepší situace. „Vysoké tempo nárůstu mezd vede velké výrobní podniky k tomu, přesouvat své provozu s nízkou přidanou hodnotou do Rumunska, Turecka, Srbska, Bulharska, Maroka nebo Tunisu,“ říká Rezlerová.

Česká republika se v žebříčku ManpowerGroup Total Workforce Index umístila 23. ze 75 zkoumaných zemí, v rámci evropských zemí desátá. Na nejvyšších příčkách jsou Nový Zéland, Hong Kong a Singapur, V Evropě vedou Irsko, Velká Británie a Dánsko. Průzkum vycházel z devadesáti různých kritérií od průměrných mezd po rovnost přístupu k mužům a ženám ve čtyřech oblastech: dostupnost pracovní síly, nákladovost, produktivita a legislativní omezení.

Nezaměstnaných je nejméně od roku 1997, přibylo volných pracovních míst

V některých parametrech je v rámci nejbližšího regionu zemí, mezi kterými si potenciální investoři vybírají, Česko srovnatelné s Německem a Rakouskem. Přitom náklady na mzdy jsou u nás stále skokově nižší. Mezi významné výhody českého pracovního trhu patří podle průzkumu dostupnost vysoce kvalifikovaných pracovníků, dobrá úroveň vyššího vzdělávání, vědy a výzkumu a také slušná digitální gramotnost. Mezi nevýhody naopak patří nízká znalost angličtiny u zaměstnanců nebo dlouhá výpovědní lhůta i u nových zaměstnanců.

V mnoha evropských zemích se výpovědní lhůta pro zaměstnance, který je ve firmě rok, liší od výpovědní lhůty člověka, který tam pracuje třeba pět let. V Česku je i pro rok zaměstnané lidi 8,7 týdne, v Polsku a Maďarsku 4,3 týdne, v Německu a Rumunku čtyři týdny a v Rakousku jen dva týdny.

Globální personální společnost Hays vydává obdobný, ale specializovaný žebříček Global Skills Index, který měří, jak je pro firmy snadné nebo obtížné přilákat a udržet vysoce kvalifikované pracovníky. Porovnává 33 zemí. Podle tohoto žebříčku pro rok 2017 je na tom Česká republika podobně jako Polsko a Rakousko. Relativně lepší výsledky má Česko v tomto žebříčku v oblasti celkového tlaku mezd, horší naopak v tlaku mezd u vysoce kvalifikovaných profesí a v pružnosti vzdělávání.

Atraktivita pracovního trhuAtraktivita pracovního trhuAutor: E15

Firmy v Česku chtějí dál nabírat

Podle pravidelného výhledu společnosti Manpower se i v příštím čtvrtletí bude v českých firmách nabírat. Takový optimismus jako nyní dosud v desetileté historii průzkumu pro první čtvrtletí roku nenaměřili. Zaměstnavatelů, kteří budou nabírat nové lidi, je převaha proti těm, kteří budou propouštět, a tak index trhu práce vyšel na hodnotu tří procent. Obrovská je tendence nabírat nové lidi v největších firmách nad 50 zaměstnanců, malé firmy jsou zdrženlivější. „Na českém trhu práce neklesá potřeba přijímat zaměstnance, zaměstnavatelé jsou optimističtí. Jen nikdo neví, kde ty zaměstnance budou brát,“ poznamenala Rezlerová.

Fischer: Za mizerné platy může Zeman, Babiše bych premiérem nejmenoval

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!