Český zahraniční dluh klesl o 50 miliard | E15.cz

Český zahraniční dluh klesl o 50 miliard

ČTK

Zahraniční dluh Česka v letošním prvním čtvrtletí klesl o 50 miliard korun na 4,322 bilionu korun. Meziročně byl nižší o 25,1 miliardy korun. Dluh Česka vůči cizině odpovídá 84,3 procenta hrubého domácího produktu. Vyplývá to z předběžných údajů, které zveřejnila Česká národní banka.

Z hlediska jednotlivých sektorů se v zahraničním dluhu snížilo zejména zadlužení bankovního sektoru, které včetně závazků ČNB tvoří 42,7 procenta celkové zadluženosti. K poklesu závazků bankovního sektoru přispělo splácení krátkodobých zahraničních vkladů.

Ve snížení dluhů ostatních sektorů se promítl hlavně pokles přijatých obchodních úvěrů. Zahraniční závazky ostatních sektorů zaujímají 37,1 procenta z celkového dluhu a podíl vládního sektoru na něm činí 20,2 procenta.

Na zahraniční dluh soukromého sektoru připadá z celkové zahraniční zadluženosti 72,7 procenta. Zbytek jsou závazky veřejného sektoru, do kterých se podle ČNB zahrnují závazky vládního sektoru, soukromých subjektů garantované vládou a subjektů s majoritní účastí státu.

Čína se začala zbavovat amerických dluhopisů, přidává se Irsko a Rusko
Česku dluží ostatní země téměř třicet miliard. Největší pohledávky má státní pokladna na Kubě

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!