Chovanec: Podmínky pro zadržené cizince se zlepšují | E15.cz

Chovanec: Podmínky pro zadržené cizince se zlepšují

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Podmínky v detenčních zařízeních, které kritizovala ombudsmanka Anna Šabatová, se prý postupně zlepšují. Po jednání s ombudsmankou to dnes oznámil ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Zvýšil se například počet sociálních pracovníků a ministerstvo hledá překladatele, kteří by usnadnili komunikaci s uprchlíky.

Podle Chovance zůstává několik oblastí, v nichž se s Šabatovou neshodnou, ale spolupráce mezi ministerstvem a úřadem ombudsmanky bude pokračovat. Šabatová ocenila, že se zlepší podmínky pro děti.

„Zařízení se mění v čase, postupně zlepšujeme podmínky, které tam jsou,“ uvedl Chovanec. Dodal, že podmínky se upravují tak, aby vyhovovaly i matkám s dětmi. V budovách se maluje a pořizují se matrace.

Nejasné platby za ubytování

Chovanec přiznal, že jsou oblasti, ve kterých se nepodařilo najít společnou řeč. Týká se to zejména plateb za ubytování od zadržených cizinců nebo přítomnosti bezpečnostní agentury přímo v zařízeních.

Šabatová minulý týden po kontrole v detenčních zařízeních kritizovala, že se v nich děti mají hůře než čeští vězni. Mimo jiné jim prý schází teplé oblečení či obuv. Veřejná ochránkyně práv také popisovala, že jsou děti v zařízeních vystrašené z přítomnosti policie a bezpečnostní služby.

Galerie: v jakých podmínkách žijí uprchlíci v Bělé

Nastal výrazný posun, potvrdila Šabatová

Po dnešním jednání Šabatová řekla, že nastal výrazný posun. Chovanec podle ní přislíbil, že dojde k posílení kvalifikovaného personálu v zařízeních pro migranty o sociální pracovníky, psychology a pedagogy. V zařízeních by se měly zlepšit i podmínky pro děti, například vytvořením herních koutků. Šabatová také ocenila, že ministerstvo vnitra vypsalo výběrové řízení pro zajištění právních služeb.

Podle Chovance se ministerstvo snaží najít také překladatele. Připustil ale, že u některých jazyků je problém sehnat certifikované tlumočníky, kteří mohou překládat při jednání s úřady. Necertifikovaní překladatelé ale mohou usnadnit například komunikaci zadržených osob s lékaři. Kromě pomoci pro zadržené chce ministerstvo zajistit také lepší podmínky pro zaměstnance.

Šabatová: Otázkou zůstává, jestli je Bělá vhodná pro rodiny

Šabatová upozornila i na některé sporné body. „Otevřená zůstává především otázka, jestli zařízení Bělá-Jezová je vhodné pro rodiny s dětmi, nebo ne. Tam se ten názor zatím liší,“ poznamenala ombudsmanka. Požaduje také, aby v tomto zařízení nadále nepracovali zaměstnanci bezpečnostních agentur. V listopadu se ke zhodnocení pokroku s Chovancem sejde znovu. Ministr doplnil, že s ombudsmankou by se měli pravidelně scházet každé dva měsíce. Pro komunikaci s úřadem Šabatové bude na ministerstvu určena jedna konkrétní osoba.

Aby ministerstvo předešlo další kritice poměrů v zajišťovacích zařízeních, začne podle Chovance na internetu zveřejňovat fotografie, videospoty nebo třeba jídelníčky. Ministerstvo také vyhoví žádosti velvyslanců evropských zemí a zorganizuje návštěvu zařízení za přítomnosti novinářů. Chovanec dodal, že mezi zadržené cizince mohou přijet také všichni senátoři nebo poslanci.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video