Čínské a ruské firmy v tendru na Dukovany nechceme, vzkázali senátoři vládě

Rusové a Číňané se s největší pravděpodobností nakonec nebudou moci samostatně zúčastnit tendru na dostavbu Dukovan.

Rusové a Číňané se s největší pravděpodobností nakonec nebudou moci samostatně zúčastnit tendru na dostavbu Dukovan. Zdroj: profimedia.cz

Jaderná elektrárna Dukovany
Šéf ČEZ Daniel Beneš (vpravo) a ministr průmyslu Karel Havlíček.
3
Fotogalerie

Čína a Rusko jsou podle Senátu bezpečnostní hrozbou a vláda by neměla uchazeče z těchto zemí oslovovat a zvát do tendru na výstavbu nových jaderných bloků v Dukovanech. Horní komora v dnešním usnesení vyjádřila znepokojení nad postupem vlády i ministerstva průmyslu. Podle senátorů jejich postup vzbuzuje nedůvěru členů českého Parlamentu i zahraničních partnerů v rámci NATO a EU.

Senátoři poukazovali hlavně na to, že v případě výstavby nových bloků jde i o otázku národní bezpečnosti. Senát se proto usnesl na tom, že národní bezpečnost je v případě nových jaderných bloků nadřazena všem ostatním parametrům včetně ceny. Vláda podle Senátu nepostupuje předvídatelně. Pokusy o spolupráci ve strategických oblastech se subjekty ze států, které jsou bezpečnostní hrozbou, mohou způsobit ohrožení národní bezpečnosti, stojí v usnesení.

Situaci kolem dukovanské elektrárny navrhl zařadit na dnešní schůzi senátorský klub Starostů. Důvodem byl postup ministerstva průmyslu a obchodu, které se rozhodlo oslovit jako případného dodavatele stavby také ruskou společnost Rosatom.

Senátoři v přijatém usnesení požadují po vládě, aby považovala otázky národní bezpečnosti za absolutní prioritu. Vyzývají vládu, aby před vypsáním tendru doložil premiér i odpovědní ministři Senátu, že do finálního materiálu vláda zapracovala všechny bezpečnostní parametry.

Podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) se rozhoduje i o tom, do jaké části světa chce Česko patřit. Bezpečnostní rizika spojená s touto akcí jsou podle Vystrčila obrovská, a proto senátory vyzval k podpoře navrženého usnesení.

Místopředseda Senátu Jiří Růžička (Starostové a nezávislí) řekl, že otázku dostavby Dukovan považuje za mimořádně důležitou z pohledu národní bezpečnosti. Předseda senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Pavel Fischer (nezařazený) prohlásil že vláda ingnoruje hlas a doporučení bezpečnostních institucí země. Řekl také, že vláda ignoruje Senát i jeho opakovaná usnesení. Tím podle něj ohrožuje národní bezpečnost.

„Dukovany jsou trojským koněm putinovské despocie. Je to způsob, jak nás znovu ovládat,“ uvedl senátor Marek Hilšer z klubu Starostů. Podle něj prezident Miloš Zeman, a tím i představitelé ANO chtějí prosadit, aby dukovanskou elektrárnu stavěl Rosatom. Starostové původně požadovali, aby Senát vyzval také k odvolání vicepremiéra a ministra průmyslu Karla Havlíčka (za ANO), který se bez vědomí celé vlády rozhodl ruskou firmu oslovit.

Podle Jaroslava Doubravy (Severočeši.cz) je usnesení motivováno politickými předsudky, nikoli ekonomickými zájmy. Senátor Jiří Dušek (PROREGION) řekl, že mu usnesení připadá příliš měkké a jednostranně zaměřené na jeden projekt. „Mám osobní pocit, že pro stromy nevidím les,“ poznamenal.

Někteří senátoři také kritizovali, že vláda odvolala z funkce vládního zmocněnce pro jadernou energetiku Jaroslava Míla. Ministr Havlíček to zdůvodnil tím, že nemá bezpečnostní prověrku. Míl s důvody nesouhlasí, část opozice krok vlády spojuje s tím, že Míl kritizoval přizvání Rosatomu do tendru.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v pondělí řekl, že pracovní skupina zastřešená ministerstvem vnitra vytvoří bezpečnostní dotazník. Tento dotazník poté obdrží všichni zájemci o výstavbu nového bloku.