ČSSD: Ať se Nečas vyjádří k výrokům Kalouska o kauze CASA | E15.cz

ČSSD: Ať se Nečas vyjádří k výrokům Kalouska o kauze CASA

Bohuslav Sobotka
Bohuslav Sobotka
• 
ZDROJ: CTK/Vit Simanek

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Premiér Petr Nečas (ODS) a ministři vnitra Jan Kubice a spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) by se podle opoziční ČSSD měli urychleně vyjádřit k nedávným výrokům ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), že v kauze vyšetřování nákupu letadel CASA policie útočí na demokratický systém. Pokud bude Nečas mlčet, vystaví se podezření, že s Kalouskovými výroky sympatizuje a ani jemu není aktivita policie v případu po chuti, uvedl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Kalousek v neděli v České televizi prohlásil, že obvinění bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové (TOP 09) kvůli nákupu letadel CASA pro vojenské letectvo je útokem policie na rozhodovací mechanismy státu a demokratický systém. Parkanovou, o jejímž vydání k trestnímu stíhání bude rozhodovat sněmovna, hájil už v minulém týdnu.

„ČSSD pokládá situaci, v níž významný člen vlády obviňuje policii z nezákonného jednání a nedemokratických aktivit, za velmi závažnou,“ zdůraznil Sobotka. Výroky ministra financí mohou být podle něj velkou částí veřejnosti vnímány jednak jako útok na nezávislou práci policie, jednak jako indicie toho, že policie nepracuje objektivně a že může dokonce jednat účelově na čísi objednávku.

Ministr financí Kalousek na požadavek ČSSD reagoval poznámkou, že ani tak nehájí Parkanovou, ale hájí desetileté konzistentní odborné stanovisko svého ministerstva. „Pod toto odborné stanovisko se Bohuslav Sobotka podepsal častěji než já,“ dodal ministr.

Ministr vnitra Kubice předpokládá, že k věci se bude možné vyjádřit poté, co se svým stanoviskem Kalousek seznámí vládu. „Pro mne jako pro ministra vnitra je zárukou právního jednání dozorující státní zastupitelství, které dozoruje i tento případ,“ uvedl v prohlášení pro média. Ministr Pospíšil přes svou mluvčí Petru Hrubou vzkázal, že práci policie mu nepřísluší komentovat.

Sobotka připomněl, že jeho strana dlouhodobě kritizovala pořízení letounů CASA za vlády premiéra Mirka Topolánka (ODS) a poukazovala na nestandardní procesy, které ho provázely. „Uvítali jsme proto aktivity policie, které směřují k jeho důkladnému prošetření, a pokládáme za nepřijatelné, aby byla policie bez jasných důkazů veřejně osočována a možná i zastrašována kterýmkoliv členem Nečasovy vlády,“ podotkl.

Sobotka připomněl, že za zákonnost celého procesu odpovídá státní zastupitelství, a to by mělo garantovat, že vyšetřování je nezávislé, v souladu se zákony a kompetentní. Pokud mají Parkanová či Kalousek jakékoliv důkazy o tom, že tomu tak není, mohou se obrátit jak na dozorujícího státního zástupce, tak na Generální inspekci ozbrojených sborů.

Sobotka uzavřel, že vzhledem k opakovaným snahám TOP 09 o politizaci kauzy je jediným rozumným východiskem ve sněmovně hlasovat pro vydání Parkanové ke stíhání, aby se někdejší ministryně obrany mohla obhájit před nezávislým soudem.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video