ČSSD před očekávaným volebním vítězstvím zmítá vnitrostranický boj | E15.cz

ČSSD před očekávaným volebním vítězstvím zmítá vnitrostranický boj

ČSSD před očekávaným volebním vítězstvím zmítá vnitrostranický boj
Zleva předseda ČMKOS a volební lídr ČSSD v Praze Jaroslav Zavadil, místopředseda ČSSD Michal Hašek, hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný, předseda strany Bohuslav Sobotka a místopředseda Lubomír Zaorálek
• 
ZDROJ: čtk
Jana Havligerová

Jana Havligerová

Sociální demokracie v předčasných parlamentních volbách míří vysoko. Méně už někteří její čelní představitelé myslí na to, že stejně strmý by mohl být i pád strany. Pokud tedy budou pokračovat ve vnitrostranických půtkách, na které jsou voliči – nejen ČSSD – extrémně citliví.

Poslední sebevražednou akci, a těžko říct, jestli opravdu poslední v řadě, si sociální demokracie odbyla o víkendu. Vedení socialistů sice potvrdilo šéfa strany Bohuslava Sobotku jako centrálního volebního lídra a také kandidáta na premiéra, přesto se ale mnohem víc mluví o pokusu o vnitrostranický puč. Hlasování o Sobotkovi bylo tajné, získal při něm 86 ze 151 hlasů členů ústředního výkonného výboru strany. A právě kvůli tajnému hlasování, s nímž přišel Zdeněk Škromach, místopředseda a přítel prezidenta Miloše Zemana, obvinili příznivci předsedy jeho odpůrce z osnování puče. „O personálních otázkách se podle stanov strany hlasuje tajně. Nešlo o nic zvláštního. ČSSD je jednoznačně jednotnou stranou,“ tvrdí teď Škromach.

Sobotka po víkendovém šoku, někteří účastníci jednání mluví o tom, že dokonce zvažoval rezignaci, zareagoval ostře: „O rezignaci jsem na sobotním ÚVV neuvažoval ani minutu. Lidé, kteří mě znají, vědí, že mám pevné nervy a tvrdou hlavu. Jen mne na hlasování překvapilo, že některým lidem vůbec nezáleží na volebním úspěchu, ale jen na jejich osobním prospěchu. Jakákoli vnitřní oslabování ČSSD nahrávají pravici.“

Jestli vnitrostranické hádky nahrávají právě pravici, je otázka. Rozhodně ale svědčí o tom, že zemanovskému křídlu v čele s místopředsedou Michalem Haškem stále nedochází, jaká tlačenice bude v předčasných volbách především na levici. O hlasy voličů z levého spektra se nebudou ucházet jen komunisté a socialisté, ale také vysloveně populistická hnutí a strany, které se hlásí k levému středu jako SPOZ či ANO 2011. Mají podobnou rétoriku i velmi podobný program jako ČSSD.

Některé body programu sociální demokracie.Některé body programu sociální demokracie.Autor:

Ze stejného soudku jako tajné hlasování o Sobotkovi byl i návrh Jaroslava Foldyny, aby si ČSSD zakázala nejen povolební koalici, ale i jakoukoli spolupráci s ODS a TOP 09. Usnesení, které by prakticky znemožnilo získat po volbách podporu pro případnou menšinovou vládu ČSSD, neprošlo. Je to ale důkaz, že nemalá část socialistů je ochotná odevzdat velení buď do rukou prezidentské SPOZ, a to v případě, že uspěje ve volbách, anebo komunistů. Ti by po neúspěchu zemanovců připadali v úvahu jako výluční spojenci. Sobotka to říká tentokrát dost jasně: „Jednotou nemůže být nadbíhání jiným konkurenčním politickým subjektům.“ Taková jednota by ČSSD jen zúžila povolební vyjednávací prostor.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!