Czech Top 100: V tržbách vede Škoda Auto, v zisku ČEZ

Škoda Auto, průmysl

Škoda Auto, průmysl Zdroj: 7 Mlada Boleslav

Letošní výsledky žebříčku Czech Top 100, který je vyhlašován již po osmnácté, loňská optimistická očekávání naplnily jen zčásti. Ukazatelé vývoje firem sice rostou, ale pomaleji než v roce 2010. Nejvýznamnější firmou ČR se podle objemu tržeb za rok 2011 stala již podruhé Škoda Auto následovaná společností ČEZ, která zároveň vede žebříček nejvýznamnějších firem podle zisku.

Tržby první desítky nejvýznamnějších podniků loni dosáhly částky 1 146 mld. korun, což je o 11 % (112 mld. Kč) více než v roce 2010. To je zhruba stejné tempo růstu jako mezi lety 2010 a 2009, kdy tržby první desítky meziročně rostly o 12 %. Prvních sto nejvýznamnějších firem realizovalo tržby za 2 458 mld. korun, tj. pouze o 6 % (149 mld. Kč) více než v roce 2010. Největší společnosti ČR tedy rostly dynamičtěji než zbytek trhu. Zvýšení tržeb přesto zaznamenalo 75 z první stovky společností.

„Tržby první stovky nejvýznamnějších českých společností stále rostou, průměrné tempo růstu se však zpomaluje. Přestože především naše největší podniky navyšovaly tržby stále velmi dynamicky, ostatní společnosti tomuto tempu nestačily a polepšily si jen mírně nebo vůbec. Například ve stavebnictví stále trvá útlum, který se projevuje poklesem tržeb, prakticky u všech společností v tomto odvětví s výjimkou PSJ, která své tržby meziročně zvýšila o 53 % a posunula se z 97. na 75. místo žebříčku,“ uvedl Jan Struž, předseda Sdružení Czech Top 100.

Tržby jednotlivých firem

Nejvýznamnější firmou České republiky žebříčku Czech Top 100 podle tržeb za uplynulý rok se stala již podruhé v řadě Škoda Auto, která vykázala tržby ve výši téměř 253 mld. korun. Na druhém místě skončila společnost ČEZ s tržbami téměř 210 mld. korun a třetí pak RWE Transgas, a. s. se 136 mld. korun. Na čtvrté místo se nově vyhoupl Agrofert Holding, který své tržby meziročně zvýšil o 25 mld. korun (27 %), a nechal tak za sebou Foxconn CZ.

„Stejně jako loni výsledky žebříčku Czech Top 100 ukazují, že není nutné propadat pesimismu. Přestože zisk firem již třetím rokem stagnuje, nebo přesněji řečeno jen mírně meziročně poklesl o 0,9 %, tržby stále rostou a slibně se vyvíjí také český export. Stále však platí, že firmy, které chtějí na trhu uspět, musí na jedné straně optimalizovat své náklady a na druhé straně nezaspat v investicích do svého rozvoje. Klíčové je totiž motivovat zákazníky, kteří mají stále malou chuť utrácet, aby vydali své prostředky právě za vaše produkty či služby,“ zhodnotil Jaromír Veber, děkan Fakulty podnikohospodářské Vysoké školy ekonomické v Praze.

Czech Top 100 2011 podle zisku Czech Top 100 2011 podle zisku

Žebříček zisku vede ČEZ

Přestože zisk všech sta firem žebříčku nejziskovějších společností Czech Top 100 stagnuje či spíše mírně klesá, vývoj ziskovosti první desítky firem vykazuje opačnou tendenci a naopak meziročně o 6 % stoupl. Zatímco v roce 2010 činil 125 mld. korun, v loňském roce stoupl na 132 mld. korun. Ačkoliv lídr žebříčku, společnost ČEZ, vykázala zisk o 13 % nižší, Škoda Auto dosáhla nárůstu o 82 % a obsadila tak druhé místo. První stovka nejziskovějších společností vykázala v roce 2011 celkový objem zisku 189 mld. korun, tedy o 0,9 % méně než v roce 2010.

Finanční instituce

První bankou České republiky z hlediska výnosů za rok 2011 je Komerční banka, která vykázala téměř 33 mld. korun. Na druhé příčce se umístila Československá obchodní banka, třetí pak obsadila Česká spořitelna.

Žebříček penzijních fondů letos vede Allianz penzijní fond se spravovanými příspěvky za téměř 13 mld. korun. Penzijní fond České pojišťovny obsadil druhé místo před Penzijním fondem České spořitelny.

Žebříčku pojišťoven kraluje opět Česká pojišťovna, přestože výše jejího předepsaného pojistného meziročně klesla na 33 mld. korun, následovaná Kooperativa pojišťovnou. Na třetím místě skončila ČSOB Pojišťovna.

Žebříček firem poskytujících spotřebitelské úvěry podle výše vstupního dluhu vyčleňuje samostatně některé finanční instituce, které se v žebříčku ostatních finančních institucí nemají možnost umístit díky nerovným kritériím (u leasingových společností se do výnosů započítává hodnota předmětu leasingu, u spotřebitelských úvěrů jen splátka). První příčku žebříčku obsadil UniCredit Leasing CZ se vstupním dluhem 10 mld. korun, druhou Cetelem ČR a třetí ČSOB Leasing.