Další personální zemětřesení? Česká exportní banka projedná odvolání ředitele | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Další personální zemětřesení? Česká exportní banka projedná odvolání ředitele

ČTK

Dozorčí rada státní České exportní banky (ČEB) projedná v pondělí odvolání předsedy představenstva a generálního ředitele banky Karla Bureše. Uvedl to server Lidovky.cz. Potvrdila to ministryně financí v demisi Alena Schillerová (ANO), ale důvody odvolání neuvedla. Premiér Andrej Babiš (ANO) opakovaně ČEB kritizoval. ČEB má na starosti státní podporu vývozu. Vlastní ji stát a mezi akcionáři banky má hlavní slovo ministerstvo financí, které Babiš v předchozí vládě vedl.

"Dozorčí rada ČEB se bude na svém pondělním zasedání zabývat odvoláním Karla Bureše z pozice člena představenstva. Rozhodnutí dozorčí rady nebudu předjímat," sdělila serveru Lidovky.cz Schillerová. V dozorčí radě jsou zástupci ministerstev financí, průmyslu, zahraničí a zemědělství a také zástupce ČEB. Na otázku, co je důvodem pro odvolání Bureše podle serveru ministryně financí neodpověděla.

Burešovu pozici by v případě jeho odvolání podle serveru Lidovky.cz dočasně zaujal náměstek ředitele ČEB Jaroslav Výborný. Na nového ředitele banky by pak bylo vypsáno výběrové řízení.

Premiér a bývalý ministr financí Babiš se několikrát kriticky vyjádřil o fungování a hospodaření ČEB. Loni v prosinci uvedl, že je potřeba zefektivnit celý současný systém podpory exportu.

100 dní Andreje Babiše. Vláda se činila ve vyhazovech i přijímáním zákonů

Banku vlastní stát, menšinový podíl akcií má i státní Exportní garanční a pojišťovací společnost. Akcionářská práva vykonávají za stát pověřená ministerstva, z nichž má nadpoloviční podíl hlasů ministerstvo financí. Kabinet minulý týden rozhodl, že ČEB a Exportní garanční a pojišťovací společnost by nově měly spadat pouze pod ministerstvo financí.

Babišova vláda v demisi přistoupila od svého jmenování na konci loňského roku k několika změnám na čelných místech státních úřadů a podniků. O místo přišlo několik náměstků ministrů, generální ředitel České pošty Martin Elkán, šéf agentury CzechInvest Karel Kučera či ředitelé fakultních nemocnic Na Bulovce a v Ostravě Andrea Vrbovská a Svatopluk Němeček. Kvůli tomu vládu kritizují opoziční strany, kabinet bez důvěry by podle části opozice neměl činit nevynucené personální změny.

Glosa Martina Čabana: Pohádka o odbornících

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!