Důchody vzrostou o 760 korun, sněmovna omezila jejich valorizaci

Mimořádná schůze Poslanecké sněmovny k snížení valorizace důchodů (28.2.2023)

Mimořádná schůze Poslanecké sněmovny k snížení valorizace důchodů (28.2.2023) Zdroj: Blesk:Tonda Tran

Teď se Babišovi Pavel hodí...
2
Fotogalerie

Po několika dnech tvrdých opozičních obstrukcí schválila Poslanecká sněmovna omezení mimořádného červnového růstu důchodů. Průměrný důchod tak místo předpokládaných 1770 korun vzroste o 760 korun. Opoziční poslanci neprosadili tři stovky pozměňovacích návrhů na zvýšení valorizace. Schválená předloha nyní poputuje do Senátu, v němž mají vládní strany většinu. Nastupující prezident Petr Pavel, jenž dostane novelu k podpisu, by měl oznámit své stanovisko v pátek. Opozice se po dnešním výsledku pravděpodobně obrátí na Ústavní soud.

Omezení zvýšení penzí při červnové valorizaci je podle vlády nutné pro stabilizaci veřejných financí. Stát jen za letošek ušetří 19,4 miliardy korun. Podle opozice jde o „ožebračování“ a „okrádání“ jedné ze zranitelných skupin obyvatel a o protiústavní krok i z hlediska způsobu schvalování novely zrychleně ve stavu legislativní nouze.

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) se před novináři ohradil vůči opozičním argumentům, podle nichž penzistům už nárok na zvýšení penzí podle současných pravidel vznikl a jejich změna tedy poruší legitimní očekávání. Podle něho by toto očekávání vzniklo až vydáním příslušného vládního nařízení, na které odkazuje nynější znění zákona. „Definitivně to rozsoudí Ústavní soud,“ podotkl.

Snížení červnového růstu důchodů podpořilo v Poslanecké sněmovně všech všech 98 přítomných poslanců vládních ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů. Proti hlasovalo všech 71 přítomných poslanců opozičních ANO a SPD.

Při mimořádné valorizaci, která ze zákona nastává při vyšším růstu cen, se zvedá zásluhový procentní díl důchodu. Podle běžných pravidel by mělo zvýšení činit od června 11,5 procenta. Předlohou vzroste procentní část penze o 2,3 procenta a k tomu všem ještě o 400 korun, což by mělo podle zdůvodnění o něco zvýhodnit penzisty s nejnižšími důchody.

Úpravou červnové valorizace stát letos vydá na penze podle důvodové zprávy 15 miliard korun navíc. Pokud by platila běžná pravidla, výdaje státního rozpočtu by vzrostly o 34,4 miliardy korun. Menší rozpočtový dopad bude pokračovat i v dalších letech. Příští rok půjde podle zdůvodnění o úsporu 33 miliard korun z původně předpokládaných 58,8 miliardy korun vydaných na penze navíc.

VIDEO: „Ušetříme miliardy“. Jurečka hájil ve Sněmovně vládní zásah do valorizace důchodů

Video placeholde
• PSP ČR