Evropská investiční banka půjčí tři miliardy ČEPS na investice | E15.cz

Evropská investiční banka půjčí tři miliardy ČEPS na investice

ČTK

Evropská investiční banka (EIB) půjčí českému provozovateli energetické přenosové soustavy, společnosti ČEPS, tři miliardy korun na investice, sdělila mluvčí ČEPS Barbora Peterová. Peníze jsou určeny na 25 projektů, úvěry mají splatnost osm let včetně tříletého odkladu splátek. Bankovní úvěr pokryje vždy maximálně polovinu celkových investičních nákladů na danou akci.

Půjčka od EIB zajistí plnění investičního programu ČEPS na období 2016 až 2020, uvedl předseda představenstva ČEPS Jan Kalina. Peterová ČTK řekla, že ČEPS plánuje v následujících letech investovat průměrně 4,5 miliardy korun ročně.

Čerpání peněz od EIB předpokládá ČEPS od června 2018. Finance mají být použity na modernizaci a rozvoj přenosové soustavy. Půjdou mimo jiné na stavbu rozvodny Vítkov, která má umožnit připojení zejména obnovitelných zdrojů do distribuční sítě v oblasti Karlovarska, nebo o rozšíření rozvodny Přeštice u Plzně. Budou použity i na obnovu systému informačních a komunikačních technologií.

Typické finanční chyby v různých fázích života a jak se jim vyhnout

ČEPS působí v ČR jako výhradní provozovatel přenosové soustavy na základě licence od Energetického regulačního úřadu. Udržuje, obnovuje a provozuje 42 rozvoden s 75 transformátory a trasy vedení o celkové délce přes 5600 kilometrů.

Evropská investiční banka je institucí Evropské unie, která se specializuje na poskytování dlouhodobých úvěrů. Jejími akcionáři jsou členské státy EU. Dává k dispozici dlouhodobé finanční prostředky na životaschopné projekty a přispívá tím k dosažení politických cílů EU.

Evropská investiční banka loni do Česka nalila o 17 miliard více, jde o třetinový nárůst

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!