Typické finanční chyby v různých fázích života a jak se jim vyhnout | E15.cz

Typické finanční chyby v různých fázích života a jak se jim vyhnout

Vladimír Fichtner

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Člověk se stále učí. Často ze svých chyb. Někdy je však už příliš pozdě chybu napravit…Proto se dnes podíváme na různé fáze života a na některé nejdůležitější chyby, kterým je dobré se vyhnout.

Od 20 do 30 let se rozhlížíme

Kdybychom namísto toho dávali peníze stranou alespoň pár let a pak je nechali pracovat, byli bychom překvapeni výsledkem. Jakým? Schválně: zkuste si tipnout, kdo bude mít více peněz v 50 letech?

Člověk, který od svých 25 let dává stranou pět tisíc korun měsíčně po dobu sedmi let a dále už neinvestuje a nechá zainvestované peníze vydělávat nebo druhý člověk, který začne investovat ve 32 letech také pět tisíc korun měsíčně a investuje tuto částku až do svých 50 let, to znamená po dobu 18 let?

Pravda je taková, že více peněz bude mít ten, který odkládal peníze jen 7 let, ale začal dříve. To dokáže složené úročení a pravidelné investice. Proto je třeba s investováním neotálet. Čím dříve začneme, tím lépe.

Od 30 do 40 začínáme vydělávat větší peníze

A často je utratíme, protože je pořád za co. Postupně ale již není co kupovat a nám se začínají peníze hromadit na bankovním účtu. A budoucnost je daleko. Důchod? Proč na něj myslet.

„Něco bych ale asi měl dělat“, pomyslí si člověk v této fázi života, „tak co takhle zkusit životní pojištění se spořící složkou. Je tam pojištění a navíc spoření. Ideální řešení.“ Bohužel tento člověk nechápe, že toto řešení nepřináší ani dobré zajištění – je drahé, ani dobrý výnos – je nízký. Má tak životní pojistku na statisíce korun, která ale nic neřeší. Přitom za stejné peníze by mohl mít rizikové životní pojištění na miliony.

Zbytek textu najdete na serveru Finexpert >>>

Autor: Vladimír Fichtner

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video