Exministr Langer je na svobodě. Žádné obvinění zatím nepadlo | E15.cz

Exministr Langer je na svobodě. Žádné obvinění zatím nepadlo

Policisté přivezli 13. října večer do Olomouce Ivana Langera (vlevo), jehož kvůli korupčnímu případu zadrželi v Praze. Šli s ním do jeho domu, v němž byla policie celý den.
Policisté přivezli 13. října večer do Olomouce Ivana Langera (vlevo), jehož kvůli korupčnímu případu zadrželi v Praze. Šli s ním do jeho domu, v němž byla policie celý den.
• 
ZDROJ: CTK

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Policie po mnohahodinovém výslechu propustila bývalého ministra vnitra Ivana Langra. Kriminalisté zadrželi Langra v úterý společně s dalšími lidmi, které prověřují v případu údajné korupce a zneužití pravomocí. Zatím nikoho neobvinili. Langra prověřují na základě odposlechů, v nichž o něm hovoří někteří olomoučtí policisté, uvedl internetový deník Neovlivni.cz s odkazem na povolení k prohlídce.

Detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) ale v jedenáctistránkovém dokumentu podle serveru neuvedli žádný konkrétní trestný čin, z něhož někdejšího politika podezírají.

Langra policisté v noci vyslýchali. Radiožurnálu poté sdělil, že policii podal vysvětlení a řekl vše, co chtěli vědět. Co u něj kriminalisté hledali, prý netuší a doteď nerozumí tomu, co se odehrálo. Případ dál nechtěl komentovat s odkazem na policejní vyšetřování.

Policie rozkryla rozsáhlou klientelistickou síť, která propojovala několik institucí státní a veřejné správy, policii i podnikatele. Podezřívá prý několik vlivných policejních funkcionářů, že za peníze ovlivňovali vyšetřování některých kauz a vynášeli informace směrem k podezřelým. Případ může údajně souviset s realitními obchody či dotačními programy.

Zmanipulované vyšetřování

ÚOOZ má podle Neovlivní.cz podezření, že bylo zmanipulované či ovlivněné vyšetřování údajných finančních machinací v extraligovém hokejovém klubu HC Olomouc, financování jednoho z regionálních aquaparků či výstavba jezdeckého klubu. Protimafiánský útvar se prý dlouhodobě o Langra zajímal kvůli finančním převodům spojených s fotovoltaickou elektrárnou v jihočeském Ševětíně. Jeho samotné zadržení se ale údajně týká výlučně aktivit olomouckých bezpečnostních složek.

Langer byl podle odposlechů v kontaktu zejména s některými policisty, a to současnými, bývalými i z těch elitních útvarů. „Odposlechnuté rozhovory olomouckých policistů podle ÚOOZ nicméně naznačují, že se Ivan Langer angažoval například ve výběru nového šéfa městské policie, kdy údajně sháněl 'vhodného' protikandidáta, nebo předával policejní informace směrem k olomouckému hejtmanovi Jiřímu Rozbořilovi,“ uvedl web.

Sociálnědemokratický politik, kterého rovněž policisté vyslýchali, dnes nenastoupil do práce a zrušil program. Mluvčí kraje Kamila Navrátilová zatím nemá informace o tom, kde hejtman je.

Důkladná domovní prohlídka

Langra policisté odvezli v úterý pozdě večer z jeho olomouckého domu, současně zajistili i řadu dokumentů. Dům někdejšího ministra, poslance a místopředsedy ODS v centru Olomouce opustili po více než 13 hodinách i žalobci z olomouckého vrchního státního zastupitelství, který kauzu dozorují.

Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) kvůli podezření z korupce a zneužití pravomoci zasahovali v úterý také v Praze. V kauze se policie zaměřila i na Langrova známého, olomouckého podnikatele Ivana Kyselého. Zadržen prý byl rovněž náměstek z olomouckého krajského ředitelství policie Karel Kadlec.

Policie se podle neoficiálních informací zajímala i o Radka Petrůje z krajského ředitelství policie v Olomouci a Tomáše Uličného z olomouckého oddělení GIBS, detektivové se prý zajímají i o ředitele úřadu kriminální policie Milana Pospíška a náměstka ředitele protikorupční policie Jiřího Jacha.

Prohlídky budou pokračovat

Podle olomouckého vrchního státního zástupce Ivana Ištvana nebyl dosud nikdo ze zadržených obviněn. Potřebné úkony budou pokračovat také dnes, domovní prohlídky se týkají Olomouce a Prahy, uvedl. Podle žalobce byla část zadržených po podání vysvětlení propuštěna, jména však komentovat nechtěl.

Policejní prezident Tomáš Tuhý novinářům v úterý řekl, že zásah se týká i jednoho z krajských policejních ředitelství a celostátního útvaru spadajícího pod policejní prezidium.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video