Exředitel z MMR Koval čelí obžalobě z přijetí úplatku. Byl vyloučen z ANO | E15.cz

Exředitel z MMR Koval čelí obžalobě z přijetí úplatku. Byl vyloučen z ANO

peníze (ilustrační foto)
peníze (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: CC BY-NC-ND 2.0: mlovitt via Wikimedia

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Exředitel odboru ministerstva pro místní rozvoj Vladislav Koval (dříve ANO) čelí obžalobě z přijetí úplatku. Hrozí mu až deset let vězení či propadnutí majetku. Sdělila to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová. Koval podle policie žádal jako úřední osoba úplatky od jednatele společnosti, která pro ministerstvo vykonávala údržbářské práce. Obžalobu podalo Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1, soud ji začne projednávat v červenci.

Koval údajně coby ředitel ministerského odboru žádal „úplatky v nespecifikované výši v podobě podílů z peněz plynoucích ze zakázek obchodní společnosti, které již tato firma pro ministerstvo vykonává, nebo zakázek, které budou v blízké době ministerstvem zadávány nebo soutěženy a které může a dokáže svým jednáním ovlivnit“. Dále údajně požádal o úplatek za přidělení zakázky na výměnu protipožárních dveří v objektu ministerstva.

Hnutí ANO Kovala bezprostředně po jeho obvinění vyloučilo, šéf hnutí Andrej Babiš označil úředníkovo jednání za nepřijatelné. Obviněný dříve uvedl, že se cítí nevinný. Podle něj byl nápad a důvody, které ho k němu vedly, dobré, ale celou věc špatně zrealizoval.

MMR v reakci na obžalobu uvedlo, že šlo o pochybení jednotlivce. Možná protikorupční rizika spojená s úřadem nicméně prověřuje. Na podzim chce pro zaměstnance uspořádat protikorupční školení, uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

Koval tvrdí, že pouze cíleně testoval, jestli zástupce firmy na korupční nabídku přistoupí. Pokud by prý kývl, ministerstvo by s firmou přestalo obchodovat. Nikomu z vedení ministerstva však o své akci neřekl. Zástupci firmy později zavolal, že už žádný úplatek nechce, v té době ho ale již odposlouchávali policisté.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video