Exšéf ROP Severozápad Kušnierz půjde na pět let do vězení | E15.cz

Exšéf ROP Severozápad Kušnierz půjde na pět let do vězení

Bývalý ředitel dotačního úřadu Severozápad Petr Kušnierz půjde za přijímání úplatků a zneužití pravomoci veřejného činitele na pět let do vězení. (zdroj Severozápad)
Bývalý ředitel dotačního úřadu Severozápad Petr Kušnierz půjde za přijímání úplatků a zneužití pravomoci veřejného činitele na pět let do vězení. (zdroj Severozápad)
• 
ZDROJ: Severozapad

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Bývalý ředitel dotačního úřadu Severozápad Petr Kušnierz půjde za korupci na pět let do vězení. Rozhodl o tom dnes pravomocně pražský vrchní soud. Zmírnil tak verdikt ústeckého krajského soudu, který mu uložil trest 7,5 roku. Potvrdil mu pak pokutu 750 tisíc korun i zákaz pracovat s evropskými dotacemi na 5,5 roku. Muž chtěl po žadatelích o evropské dotace minimálně 1,7 milionu. Jeho spoluobžalovaní, tři komplicové a tři žadatelé, dostali podmíněné tresty.

Bývalý ředitel dotačního úřadu Severozápad Petr Kušnierz půjde za přijímání úplatků a zneužití pravomoci veřejného činitele na pět let do vězení. (zdroj Severozápad) Autor: Severozapad

Kušnierz chtěl prostřednictvím tří kamarádů po žadatelích provize z přidělených dotací. Požadovali po nich minimálně 1,7 milionu korun a velkou část z toho skutečně převzali. Kušnierz od počátku jakoukoli vinu odmítal.

Další tři obžalování - Václav Poláček, Roman Švec a Ukrajinec Vladislav Hleba dostali od odvolacího senátu tříleté podmíněné tresty se zkušební dobou pět let a třísettisícové pokuty. Prvoinstanční soud je přitom chtěl potrestat pětiletými tresty vězení. Tři žadatelé o dotace dostali podmíněné tresty od jednoho roku do dvou let.

Policie prošetřovala tři projekty - rodinný hotel pod Třeboňským kopcem na Karlovarsku s dotací asi 12 milionů korun, chomutovský Penzion Villa Mannesman s nepřidělenou dotací 15 milionů a rekonstrukci fotbalového hřiště v Jirkově-Ervěnicích.

„Bylo bezpečně prokázáno, že ve všech třech případech obžalovaní Kušnierz, Poláček, Švec a Hleba obdrželi nějaké finanční prostředky a že ve třech případech jim tyto prostředky poskytli ostatní tři obžalovaní,“ prohlásil předseda odvolacího senátu Jiří Lněnička. Obžalovaní se přitom dnes hájili například tím, že se nejednalo o úplatek, ale o podvod. „Pokud jde o způsob, jakým bylo s prostředky naloženo, nelze dojít k jinému závěru než k tomu, že se jedná o úplatek,“ podotkl soudce.

Zmírnění trestu pro Kušnierze soud zdůvodnil tím, že v obdobných případech vyměřují soudy nižší tresty, a proto by byl trest 7,5 roku nepřiměřeně přísný. „Máme za to, že trestná činnost Petra Kušnierze se nijak nevymyká z rámce ostatních obžalovaných, kteří před tímto soudem stáli, a proto nevidíme důvod, aby byl tento obžalovaný trestán výrazně přísněji,“ dodal Lněnička. Peněžitý trest 750 tisíc korun soud bývalému šéfovi dotačního úřadu ponechal, protože se činem jednoznačně obohatil.

„Tohle nebylo na nepodmíněné tresty. My jsme opravdu nevzali z těch dotací ani korunu a on je odsouzen na pět let natvrdo. A to mi připadá i pro něj nepřiměřený,“ řekl novinářům po vyhlášení verdiktu Poláček. Kušnierz se sice odvolacího jednání stejně jako další obžalovaní účastnil, s novináři se však bavit odmítl.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video