Finančník Pavel Kysilka opouští Českou exportní banku, vyčítá státu chybějící koncepci podpory exportu

Pavel Kysilka (foto E15)

Pavel Kysilka (foto E15) Zdroj: Anna Vackova, E15

Pavel Kysilka
Pavel Kysilka
Pavel Kysilka
Generální ředitel České spořitelnyPavel Kysilka
V půlce ledna 1993, jak vzpomíná tehdejší nejmladší člen bankovní rady, dnes šéf České spořitelny Pavel Kysilka, bylo svoláno tajné zasedání užšího kabinetu, na kterém seznámili Klause s plánem měnové odluky a přesvědčili ho o nutnosti jejího uskutečnění. Také Kysilka (vlevo) se zúčastnil vzpomínkové konference.
11
Fotogalerie

Bankéř Pavel Kysilka dnes rezignoval na členství v dozorčích radách České exportní banky a Českomoravské záruční a rozvojové banky. Bývalému guvernérovi České národní banky a někdejšímu šéfovi České spořitelny vadí, že se politici neumějí dohodnout, jak chtějí v podpoře exportu do budoucna postupovat.

S informací přišel jako první server iDNES.cz. "Důvody, které mě k tomu vedly, jsou jak osobní, konkrétně kapacitní konflikt s dalšími projekty, kterým se dlouhodobě věnuji, tak pracovní, jejichž společným jmenovatelem je stále chybějící jasná koncepce státu v oblasti podpory malého a středního podnikání a exportu, která by definovala jednoznačné a strategické zadání pro obě instituce," uvedl v prohlášení pro ČEB Kysilka.S informací přišel jako první server iDNES.cz. 

Kysilka se stal členem dozorčích rad obou institucí za ministerstvo financí letos v dubnu. Svou představu předložil Kysilka podle serveru v říjnu na zasedání dozorčí rady spolu s dalším členem dozorčí rady Miroslavem Zámečníkem. Navrhli zefektivnit činnost ČEB a pojišťovny EGAP tím, že se spojí, a banka se stane dceřinou firmou pojišťovny. Tím by se zjednodušila komunikace mezi nimi zejména u vymáhání problematických pohledávek. Také by se mohla rozšířit finanční kapacita pro podporu exportních projektů.

Jenže dva největší akcionáři banky, ministerstvo financí a ministerstvo průmyslu, se dlouhodobě nedokážou dohodnout, co bude s ČEB dál, napsal server. Kysilka tak neměl pro své nápady politickou podporu. Podle serveru nebyl Kysilka spokojen s přístupem ministrů ČSSD, jejichž resorty (zahraničí a průmysl) jsou akcionáři banky.

ČEB financuje vývozní úvěry a poskytuje služby související s vývozem. ČMZRB financuje aktivitu malých a středních podnikatelů, nabízí jim bankovní záruky, zvýhodněné úvěry a navazující bankovní služby. ČEB je vlastněna ministerstvem financí, ministerstvem průmyslu a obchodu, ministerstvem zahraničí a ministerstvem zemědělství. Finance mají v dozorčí radě dvě místa, jedno zůstává dlouhodobě neobsazené, druhé se teď uprázdní Kysilkovým odchodem, dodal iDNES.