Hamáčka nejspíš nahradí ve vedení sněmovny poslanec Hanzel. Je jediným kandidátem | e15.cz

Hamáčka nejspíš nahradí ve vedení sněmovny poslanec Hanzel. Je jediným kandidátem

Miffek Thuong Ly

Miffek Thuong Ly

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Sociálnědemokratický poslanec Tomáš Hanzel se pravděpodobně stane novým místopředsedou Poslanecké sněmovny. Místo se uvolnilo poté, co se Jan Hamáček (ČSSD) stal ministrem vnitra a s pověřením premiéra řídí i ministerstvo zahraničí. Hanzel je před úterní tajnou volbou jediným kandidátem, potvrdil předseda sněmovní volební komise Martin Kolovratník (ANO).

„Mohu potvrdit, že volební komise obdržela pouze jednu nominaci, a to pana poslance Hanzela za ČSSD,“ řekl deníku E15 Kolovratník. Nového místopředsedu si bude dolní komora vybírat den předtím, než ji o důvěru požádá druhá vláda premiéra Andreje Babiše (ANO). Právě středeční hlasování o důvěře vládě částečně ovlivní i úterní volbu místopředsedy.

Některé opoziční strany se totiž nechaly slyšet, že hlasy Hanzelovi nedají, protože nesouhlasí s koaliční vládou ANO a ČSSD s podporou komunistů. „Není to nic proti němu. Jen nechceme podpořit způsob, jakým ta vládní koalice vzniká,“ řekl předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek.

Hanzel by měl vystřídat Hamáčka, který má velké zkušenosti s řízením dolní komory. V minulém volebním období byl dokonce jejím předsedou. Při podzimním ustavení sněmovny hlasovalo pro Hamáčka 143 poslanců, což bylo nejvíc ze všech tehdejších kandidátů.

Hanzel může nyní počítat s hlasy dohodnuté koalice a komunistů. „Pokud vím, tak je to dohoda – tudíž proč bychom pro něj nehlasovali,“ uvedl Jiří Dolejš (KSČM).

Nominanta ČSSD budou volit také Starostové. „Budeme ctít povolební dohodu, kdy ČSSD přináleží pozice místopředsedy Poslanecké sněmovny, tedy Tomáše Hanzela podpoříme," uvedl poslanec Vít Rakušan (STAN). „To ovšem nemění nic na našem překvapení, že byl mezi mnoha výrazně zkušenějšími politiky ČSSD vybrán nominant, který patří ve sněmovně k nejméně viditelným poslancům," dodal.

Hanzel je šéfem moravskoslezské ČSSD a patřil spíše k odpůrcům koaliční vlády s hnutím ANO. Krajská buňka se nakonec ale rozhodla vstup do vlády podpořit.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video