Ministři zasedají v novém kabinetu ANO a ČSSD. Kdo jsou zač? | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Šest nových tváří Babišovy druhé vlády. Přečtěte si, kdo jsou zač

Jana Havligerová

Jana Havligerová

V novém kabinetu ANO a ČSSD zasedne šestice nových ministrů. Zkušenosti z politiky i byznysu ale mají.

Ministr vnitra: Jan Hamáček (40)

Ministr vnitra Jan HamáčekMinistr vnitra Jan HamáčekAutor: Profimedia.cz

V politice působí už dvacet let. Svou dráhu odstartoval jako člen Mladých sociálních demokratů, kterým v letech 2002 až 2006 předsedal. Členem ČSSD je od roku 2001, od března 2015 byl místopředsedou strany, letos v únoru se stal jejím předsedou.

Komentář Michala Šnobra: ČEZ, fotbal a politika

Ve volebním období 2010 až 2013 byl stínovým ministrem obrany ČSSD, v roce 2010 působil také jako ústřední volební manažer strany. Do dolní komory parlamentu byl poprvé zvolen v roce 2006. Od listopadu 2013 do října 2017 byl předsedou sněmovny, po volbách v roce 2017 se stal jejím místopředsedou. Od června je prvním místopředsedou vlády, ministrem vnitra a řídí českou diplomacii. Na Filozofické fakultě UK studoval překladatelství a tlumočnictví, vysokoškolské studium ale nedokončil.

Zápisník Jany Havligerové: Pískot pro premiéra

Ministr práce a sociálních věcí: Petr Krčál (54)

Ministr práce a sociálních věcí Petr KrčálMinistr práce a sociálních věcí Petr KrčálAutor: CTK

Sociální demokrat, který měl řízení ministerstva na dosah už v roce 2014, z osobních důvodů ale nominaci na post vzdal. Těsně před listopadem 1989 vstoupil do KSČ, členem sociální demokracie je od roku 1996.

Pět nejbohatších klanů: kde si dokážou udržet peníze v rodině

Má v plánu zvýšit průměrný důchod až na 17 tisíc korun měsíčně, rodičovský příspěvek na tři sta tisíc korun na jedno dítě a přísněji kontrolovat možné zneužívání sociálních dávek. Vystudoval sociální pedagogiku na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně a andragogiku a řízení lidských zdrojů na Univerzitě Jana Amose Komenského v Praze.

Vytahovali jste směšná témata a sami se stali směšnými, vzkázala Šlechtová novinářům

Ministryně spravedlnosti: Taťána Malá (37)

Ministryně spravedlsnosti Taťána MaláMinistryně spravedlsnosti Taťána MaláAutor: ČTK

Skalní zastánkyně šéfa hnutí ANO. Nejprve jakožto poslankyně proslula výrokem, že by se trestní stíhání Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo mělo odsunout o čtyři roky do doby, kdy budou nové volby.

Glosa Bohumila Pečinky: Politizace justice

Nyní je terčem tvrdé kritiky kvůli podezření z plagiátorství, neboť podle analýz opisovala v magisterské práci odevzdané na Panevropské univerzitě v Bratislavě, kde studovala práva. Stejného přestupku se zřejmě dopustila i v diplomové práci na brněnské Mendelově univerzitě, kde získala titul inženýrka. Ve sněmovně Malá působí jako místopředsedkyně mandátového a imunitního výboru, je také členkou ústavně právního výboru.

„Koupím si, co budu chtít.“ Uplynuly tři roky od průlomového interview s Babišem

Ministryně průmyslu a obchodu: Marta Nováková (64)

Ministryně průmyslu a obchodu Marta NovákováMinistryně průmyslu a obchodu Marta NovákováAutor: ČTK

Nestranička, podnikatelka a manažerka. Nabídku stát se ministryní dostala přímo od Andreje Babiše. V nové funkci se musí vzdát podílů ve svých firmách a také odejít z místa prezidentky Svazu obchodu a průmyslu i členky vedení Hospodářské komory. Nováková vystudovala Vysokou školu báňskou v Ostravě, od roku 1998 je majitelkou a předsedkyní představenstva IT firmy U & Sluno, od roku 2013 ředitelkou a spolumajitelkou společnosti Language Planet. Podniká mimo jiné i s Tomiem Okamurou.

Vyšší mzdy jsou nesmysl, Češi si je nezaslouží, řekl exprezident Klaus

Díky řízení rezortu by chtěla zlepšit podnikatelské prostředí a bude tlačit na to, aby bylo co nejméně regulací. Na energetiku si hodlá udělat vlastní názor a nepodléhat tlaku různých skupin.

Exministr Havlíček se vrací jako náměstek. „Já bych si ho tam nevzal,” uvedl Babiš

Ministr kultury: Antonín Staněk (52)

Antonín Staněk (ČSSD) - ministr kulturyAntonín Staněk (ČSSD) - ministr kulturyAutor: profimedia.cz

Poslanec ČSSD, olomoucký primátor a vysokoškolský učitel. V olomouckém zastupitelstvu se poprvé objevil v roce 2010, o čtyři roky později se stal primátorem. Jako primátor působí také na pozicích předsedy dozorčí rady fotbalového klubu Sigma Olomouc nebo předsedy představenstva městské akciové společnosti Správa sportovních zařízení Olomouc.

Developeři rozestavěli nejvíce bytů za devět let

Letos v únoru na mimořádném sjezdu sociální demokracie kandidoval na předsedu strany, získal ale pouhých 21 hlasů. Vystudoval Pedagogickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci, na téže fakultě pak získal doktorát a titul docent.

Růst českého průmyslu zpomalil

Ministr zemědělství: Miroslav Toman (58)

Ministr zemědělství Miroslav TomanMinistr zemědělství Miroslav TomanAutor: Foto Blesk - Martin Hurda

Syn předlistopadového českého a federálního ministra zemědělství. Společnost Agrotrade, u jejíhož zrodu stál právě Tomanův otec a mladší bratr Zdeněk, patřila v minulosti k nejvýznamnějším potravinářským firmám v Česku. V politice se objevil v roce 2002, kdy se stal náměstkem ministra zemědělství ve Špidlově vládě. V roce 2007 byl zvolen do čela Potravinářské komory, v roce 2014 se na tři roky stal i šéfem Agrární komory.

Řepka suchu odolává, výnosy porostou. Loňský osev dopadl dobře, říká statistik

Zasedal také v představenstvu Hospodářské komory a je členem dozorčí rady Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu. V roce 2013 přijal nabídku premiéra úřednické vlády Jiřího Rusnoka a stal se poprvé ministrem zemědělství. Ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2013 kandidoval v Ústeckém kraji jako lídr SPOZ, ale neuspěl. Nyní chce vstoupit do ČSSD.

Hamáček jde proti německému ministru vnitra. Nelegálních migrantů z Česka do Německa prý ubývá

Britský ministr pro brexit po sporu s Mayovou rezignoval

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!