Hospodářská komora se distancuje od stavebního zákona. Překvapuje mě to, řekla Dostálová | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Hospodářská komora se distancuje od nového stavebního zákona. Dostálová: Překvapuje mě to

Nguyen Thuong Ly

Nguyen Thuong Ly

Rozepře kolem návrhu nového stavebního zákona neustávají. Ruce pryč od něj nově dává dokonce i Hospodářská komora, která přitom zákon pomohla napsat. Její prezident Vladimír Dlouhý řekl Českému rozhlasu, že končí se státní správou. Komoře se nelíbí poslední změny v zákoně, které vyjednala s obcemi ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO). Ta kritiku odmítá.

„S politováním musím konstatovat, a oznámil jsem to i ministryni Dostálové a místopředsedovi ODS Martinu Kupkovi, že změny a kompromisy, ke kterým došlo po novém roce, považuji za tak špatné, že Hospodářská komora končí spolupráci se státní správou, a to počínaje dnešním dnem,“ řekl Dlouhý v pátek odpoledne Českému rozhlasu.

Dostálová kritiku odmítá, nejde prý vyhovět všem. „Hospodářská komora naplnila memorandum, spolupracovala na přípravě zákona. Za to jí patří dík. Zákon ale tvoříme pro všechny, a proto hledáme rozumné kompromisy,“ řekla Dostálová deníku E15. „Jen mne překvapilo, že komora označila návrh zákona, který expertně zaštítila, jako konec potřebné změny stavební legislativy,“ řekla s tím, že nová dohoda s obcemi nic nemění na cílech zákona. Ten má především zrychlit a zjednodušit povolovací proces.

Dostálová chce kvůli Airbnb upravit zákony

Ministerstvo nyní vypořádává tisíce připomínek, které se k návrhu sešly. Na vládu chce Dostálová zákon předložit v březnu. „Ukončení spolupráce s komorou pro nás fakticky neznamená žádnou komplikaci. Vypořádání připomínek paragrafového znění zákona už bylo od samého počátku plně v režii ministerstva,“ dodala Dostálová pro deník E15.

Původní návrh stavebního zákona počítal s dvoustupňovým systémem, kdy hlavní slovo měly mít krajské stavební úřady řízené státem s pobočkami v obcích, které by podléhaly nově zřízenému Nejvyššímu stavebnímu úřadu. Po dohodě s ministerstvem vnitra se Svazem měst a obcí se však Dostálová před několika týdny rozhodla, že zachová stavební úřady v kompetenci necelých čtyř stovek obcí. Nad nimi by měly fungovat krajské úřady a nejvyšší úřad. Podle Dlouhého to však jde proti smyslu zákona, který má povolovací řízení zrychlit.

Glosa Petra Peška: Příběhy bytového šílenství

„Tyto změny povedou ke dvěma různým stavebním úřadům, které jsou už i proti samotnému věcnému návrhu schválenému vládou. Jsou to změny, které nepovedou k zásadní změně, jakou bychom si přáli. Dokonce je tady nejistota, co vlastně ten kompromis bude,“ řekl Dlouhý s tím, že změny mohou vést k ještě horší situaci, než je dnes.

„Tohle není koncepce, na které jsme pracovali, a já chci dát jasný signál, že s těmito kompromisy nesouhlasíme,“ řekl Dlouhý, který zároveň odmítl spekulace, že byl zákon napsán na míru developerům.

Nový stavební zákon bydlení nezlevní, varuje šéf pražských plánovačů Boháč

 

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!