Inflace v dubnu zpomalila | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Inflace v dubnu zpomalila, meziměsíční propad prolomil rekord

Inflace v dubnu zpomalila, meziměsíční propad prolomil rekord
Benzín i nafta v Česku zlevňují
• 
ZDROJ: Archiv Blesku, Reuters

ČTK, bru

Meziroční růst spotřebitelských cen v dubnu zpomalil na 3,2 procenta z březnových 3,4 procenta. Důvodem byl hlavně pokles cen pohonných hmot. Naopak pokračovalo zdražování potravin, především ovoce a zeleniny, oznámil Český statistický úřad.

„Jednalo se o vůbec největší meziměsíční cenový pokles v historii měření od roku 1993,“ uvedla vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá. Také v tomto případě vývoj ovlivnilo zejména zlevnění paliv o desetinu.

Ve srovnání s loňským dubnem zlevnily pohonné hmoty v Česku o 16,7 procenta. Průměrná cena Naturalu 95 klesla na 26,37 koruny za litr a cena nafty na 26,83 Kč za litr. Meziročně o pět procent levnější byly také ceny telefonních a faxových služeb.

Potraviny v českých obchodech už zdražily, ceny ještě porostou

V dubnu naopak zrychlil meziroční růst cen potravin a nealkoholických nápojů. Téměř o čtvrtinu zdražilo ovoce, za zeleninu kupující platili o téměř 12 procent více. Ceny vepřového masa stouply proti loňskému dubnu skoro o 19 procent, mouka zdražila o 16,6 procenta a cukr o 16,2 procenta.

Lidé v dubnu zaplatili více také za bydlení. Ceny nájemného vzrostly meziročně o 4,3 procenta, elektřiny o 8,6 procenta a vodného o 5,3 procenta. O více než desetinu podražily v dubnu také lihoviny.

„Spotřebitelská inflace bude v následujících měsících dál ztrácet dynamiku. To bude dáno klesajícími cenami surovin a materiálů i slabou spotřebitelskou poptávkou,“ uvedl analytik Raiffeisenbank Luboš Růžička. Inflace se po dvouprocentní cíl České národní banky dostane na konci roku, očekává Raiffeisenbank.

Bankám rostou hypoteční marže. Se sazbami ale dolů nepůjdou

Autor: ČTK, bru
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!