Inflace v prosinci stoupla na 2,2 procenta, odhadují analytici. Zdražily potraviny a bydlení | E15.cz

Inflace v prosinci stoupla na 2,2 procenta, odhadují analytici. Zdražily potraviny a bydlení

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Meziroční inflace v prosinci stoupla na zhruba 2,2 procenta z listopadových dvou procent, odhadují analytici. Důvodem je především růst cen spojených s bydlením a potraviny. Za celý loňský rok pak průměrná roční míra inflace podle odhadů klesla na zhruba 2,2 procenta z 2,5 procenta v roce 2017. Český statistický úřad zveřejní údaje o inflaci ve čtvrtek 10. ledna.

„V meziročním srovnání zůstaly hlavním tahounem inflace i nadále náklady spojené s bydlením včetně vody a energií, které přispívají téměř z poloviny k celkovému růstu cen. Kladně do celkové inflace po listopadové odmlce v prosinci přispěly i potraviny. V souhrnu za celý rok 2018 spotřebitelské ceny vzrostly o 2,2 procenta,“ uvedl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda upozornil, že hlavním faktorem růstu cen je silný růst mezd. Ten totiž vede k většímu utrácení spotřebitelů, a následně tak k navyšování marží obchodníků. Zároveň růst mezd zvyšuje náklady firem, které tak zvedají ceny za své produkty.

Ekonomové dále uvedli, že kvůli pokračujícímu zdražování, především energií, může v prvních měsících letošního roku inflace stoupnout až ke třem procentům. „V prvním čtvrtletí by se celková inflace mohla dokonce přiblížit ke třem procentům. To je jeden z hlavních důvodů, proč si myslíme, že ČNB zvýší sazby již na svém únorovém zasedání,“ uvedla ekonomka Komerční banky Monika Junicke.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video