Jaroslav Míl končí jako zmocněnec pro jádro. Neměl bezpečnostní prověrku, uvedl k jeho odvolání Havlíček

Jaroslav Míl, vládní zmocněnec pro jadernou energetiku

Jaroslav Míl, vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Zdroj: Tomeš Michael

Jaroslav Míl, vládní zmocněnec pro jadernou energetiku
Jaroslav Míl, vládní zmocněnec pro jadernou energetiku
Jaroslav Míl, vládní zmocněnec pro jadernou energetiku
4
Fotogalerie

Vláda odvolala vládního zmocněnce pro jadernou energetiku Jaroslava Míla. Agenda jeho skupiny se postupně přesune pod ministerstvo průmyslu, kde by měla vzniknout nová sekce. Uvedl to vicepremiér a ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO).

Havlíček uvedl, že bez bezpečnostní prověrky, kterou Míl nemá, je obtížné připravit jakýkoli dokument týkající se stavby nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Ministr také poukázal na špatnou komunikaci mezi skupinou pod vládním zmocněncem a další skupinou na ministerstvu průmyslu.

Plná bezpečnostní prověrka nebyla podle Míla na jeho pozici nutná, nebyl o ni ani požádán. Nesouhlasí ani s tím, že by s ministerstvem málo komunikoval.      

Část opozice spojuje Mílovo odvolání s tím, že Česko plánuje oslovit v tendru na stavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany i ruský Rosatom. Míl to kritizoval.

 

Podle prvního místopředsedy a šéfa poslanců ODS Zbyňka Stanjury rozhodnutí může i ohrozit dostavbu Dukovan.

„Odvolání je na místě. Ale jeho. Ohrožuje bezpečnost naší země,“ uvedla zase  předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

 

Míl byl zmocněncem od února 2019. V minulosti byl předsedou představenstva a generálním ředitel energetické společnosti ČEZ a prezidentem Svazu průmyslu a dopravy.

„Současný personální stav, který je v rámci přípravy nového jaderného bloku, je s ohledem na chybějící bezpečnostní prověrky komplikovaný ve smyslu určité komunikace. Prokázalo se, že bez bezpečnostní prověrky je velmi složitá příprava jakéhokoli dokumentu,“ řekl Havlíček.

Agenda zmocněnce se tak v posledních dnech začala převádět pod úřad ministerstva průmyslu. „Současně připravujeme vytvoření sekce, která bude mít svého náměstka a bude odpovědná za přípravu jádra,“ poznamenal ministr.

Další postup ohledně stavby nového dukovanského bloku dnes probírala Bezpečnostní rada státu a následně vláda. Z vyjádření ministerstva průmyslu minulý týden vyplynulo, že Česko v tendru neosloví čínského zájemce, společnost CGN. Zůstat by tak měli čtyři uchazeči - francouzská EdF, jihokorejská KNHP, kanadsko-americký Westinghouse a ruský Rosatom. To vyvolalo kritiku opozice.

Bezpečnostní dotazník, který bude rozeslán zájemcům o stavbu bloku, vytvoří pracovní skupina zastřešená ministerstvem vnitra. Budou v ní zástupci všech tří tajných služeb, Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) či ministerstva zahraničí. Potenciální zájemci, kteří dotazník převezmou, se budou muset zavázat, že jim tím nevznikají jakékoli nároky vůči České republice. Vláda to dnes vzala na vědomí.