Poslanci debatují o omezení červnové valorizace důchodů | e15.cz

Jednání o penzijní novele bylo přerušeno. Babiš odmítl opustit řečniště

čer, tto, luk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
3

Předseda ANO Andrej Babiš odmítl dnes večer respektovat rozhodnutí koaliční většiny ve Sněmovně o omezení řečnické doby pro všechny a opustit řečniště. Kolem něj se shromáždili poslanci opozice, aby zabránili případnému Babišovu vyvedení ze sálu. Schůze dolní komory proto musela být dnes večer přerušena. „Já tady budu mluvit, kolik chci,“ uvedl ostře Babiš na žádost předsedajícího schůze Jana Bartoška (KDU-ČSL), aby řečnický pult opustil.

Debatu ve sněmovně sledujeme v ONLINE přenosu níže.

Vláda je podle předsedy ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše absolutně neschopná snížit inflaci. Měla by vyvlastnit polostátní společnost ČEZ. Babiš to řekl na pátečním jednání Sněmovny v rámci dalšího dlouhého projevu, jehož cílem je alespoň oddálit schvalování sporné vládní novely o omezení růstu penzí. Šéf ANO také zopakoval, že jediným receptem na snížení inflace je zastropování cen elektřiny, k čemuž vyzýval už před rokem. Náklady by podle expremiérových představ měl zaplatit ČEZ.

Babišovo páteční vystoupení trvalo zhruba dvě a půl hodiny. „Vy jste totálně impotentní řešit tu inflaci,“ vzkázal kabinetu Babiš. Vytkl mu také to, že nezvyšuje mzdy, aby se jejich poměr k důchodům nesnižoval. „Řešení je jednoduché. Navyšte ty platy lidem,“ uvedl expremiér. Po hodině a deseti minutách vlastního vystoupení Babiš stejně jako uplynulou noc pokračoval v předčítání projevů svých stranických kolegů, kteří je nemohli přednést ve zrušené obecné rozpravě.

Od úterka trvá v Poslanecké sněmovně schůze k omezení červnové valorizace důchodů. Vláda plánuje ve stavu legislativní nouze prosadit novelu zákona o důchodovém pojištění, která od června oproti nedávným předpokladům připraví seniory a také invalidy či vdovy a vdovce o tisíc korun měsíčně. Opozice se snaží jednání blokovat a zrychlené schvalování penzijní novely v legislativní nouzi zpochybňuje stejně jako zdůvodnění takového postupu hrozbou značných hospodářských škod. Sněmovní debatu provázejí rozsáhlé obstrukce, dosud trvala asi 45 hodin. K nynějšímu hlasování se dolní komora propracovala po 58 hodinách od úterního zahájení jednání.

Sněmovna souhlasila navzdory odporu opozice s tím, že projedná spornou vládní novelu o snížení červnového růstu důchodů zkráceně. Nebude se tedy konat první čtení a finální třetí kolo se bude moci uskutečnit hned po druhém čtení, v němž budou poslanci podávat k předloze pozměňovací návrhy.

Několikahodinové projevy Okamury a Babiše

Schválení programu předcházela ve středu zhruba sedmihodinová debata. Předseda opozičního ANO Andrej Babiš během ní vystoupil s více než tříhodinovým projevem, lídr SPD Tomio Okamura na rozdíl od svého úterního sedmihodinového vystoupení tentokrát hovořil jen přes dvě hodiny. Netajili se přitom tím, že záměrem jejich dlouhých projevů je zablokovat hlasování o vládním návrhu.

Babiš ve své řeči odběhl daleko od tématu penzí. Vládě vytýkal například odklad stavebního zákona nebo nedostatečnou potravinovou soběstačnost Česka. Opět vládu vyzval, aby návrh zákona o snížení valorizace penzí stáhla a projednala jej s opozicí.  

Stávající starobní důchod činí v průměru 19 440 korun, což je už teď historicky nejvyšší číslo, a v červnu i po nižší valorizaci přesáhne 20 tisíc korun. Jde také o rekordní poměr průměrné penze vůči průměrné mzdě, který vždy dosahoval přibližně 41 procent, zatímco nyní se blíží 50 procentům.

„Stáhněte ten návrh dokud je čas,“ řekla v úterý na úvod svého proslovu předsedkyně poslanců ANO Alena Schillerová, která už předem avizovala, že si do sněmovny vezme spacák a natočila o tom i video na své sociální sítě. Očekává se tak, že schůze bude trvat dlouho. 

VIDEO: Rostoucí důchody jsou problémem pro rozpočet

Video se připravuje ...

Podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) je změna nutná, v opačném případě by penzijní systém začal krachovat a do budoucna by přestal být udržitelný. Pokud by vláda novelu zákona neprosadila, letos vzrostou výdaje na důchody po výjimečné červnové valorizaci způsobené inflací o 34,4 miliardy korun a v příštím roce o 58,8 miliardy. Navrhovaná předloha sníží tyto částky o více než polovinu.

O úpravě schématu pro mimořádné valorizace rozhodl kabinet minulé pondělí. Oproti předpokládaným 1770 korunám, o něž měly v průměru penze od června už potřetí výjimečně vzrůst, to má být pouze o 760 korun. Všichni mají dostat plošně přidáno 400 korun, zásluhová procentní část se zvýší o 2,3 procenta. Podle nynějších pravidel by se zásluhový díl zvedl o 11,5 procenta.

Opozice vytýká vládě, že s návrhem přišla až nyní. Na schůzi Poslanecké sněmovny slíbila koaličním zákonodárcům „peklo“. „Obstrukce dávají smysl proto, aby to vláda nestihla prosadit,“ řekla Schillerová.     

Vláda argumentuje tím, že ministři se přesné parametry červnové valorizaci dozvěděli až z dat Českého statistického úřadu, která získali 10. února. „Po třech dnech se vláda rozhodla, spustila připomínkové řízení. A v pondělí 20. února jsme to schválili. Uděláme všechno proto, aby změna zákona prošla,“ uvedl Stanjura.

Jednání Poslanecké sněmovny - Červnová valorizace důchodů 2023
Obnovit
21:55
3.  3.  2023

Sněmovna omezila čas pro vystoupení poslanců včetně přednostních řečníků

Sněmovna na návrh koalice dnes večer omezila vystoupení poslanců ve druhém čtení sporného vládního návrhu na omezení červnové valorizace důchodů na nejvýše dvakrát pět minut včetně řečníků s přednostním právem. Počítat se budou i krátké poznámky. Předseda lidoveckého klubu Marek Výborný návrh zdůvodnil tím, že opoziční obstrukce dosáhly míry destrukce. Návrh vyvolal silné rozhořčení v opozičních řadách.

21:50
3.  3.  2023

Šéf ANO Andrej Babiš odmítl respektovat omezení řečnické doby a opustit řečniště, kolem kterého se shromáždili poslanci opozice. Schůze musela být přerušena.

21:30
3.  3.  2023

Koalice se chystá ostřeji zasáhnout proti opozičním obstrukcím, podle Výborného (KDU-ČSL) dosáhly míry destrukce. Konkrétní návrh chce předložit.

19:45
3.  3.  2023

Vicepremiér Marian Jurečka (KDU-ČSL) označil vystoupení šéfa ANO za „recyklující se projev plný zavádějících a chybných čísel“. Podle místopředsedkyně Sněmovny Olgy Richterové (Piráti) obsahoval Babišův projev „nepravdy, polopravdy a úplné lži“ a patřil k těm, které se do nekonečna opakují, rozdělují společnost a porušují limity demokratického fungování.

19:00
3.  3.  2023

Šéf ANO Babiš v dalším obstrukčním projevu uvedl, že debata o sporném snížení růstu penzí k ničemu nevede, pro sebe ji ale pokládá za edukativní.

17:45
3.  3.  2023

Poslanec ANO Milan Wenzl se po cestě k řečništi začal hroutit. Po pomoci jiných poslanců na svém vystoupení trval, nakonec je ukončil předčasně a omluvil se ze zbytku dnešního jednání. 

17:15
3.  3.  2023

Sněmovna se v nejbližší době částečně vypořádá s dvojicí schůzí vyvolaných ANO

Sněmovna se v nejbližší době částečně vypořádá s dvojicí mimořádných schůzí, které vyvolalo opoziční ANO k dostupnosti některých léků a k návrhu předsedy Andreje Babiše na pětileté zmrazení platů vrcholných politiků. Poslanci je podle dnešní dohody předsedů klubů zahájí ve dvouhodinové přestávce mezi nynějším druhým čtením a následným závěrečným schvalováním sporné vládní novely o snížení červnové valorizace důchodů a hned je přeruší na neurčito. Předsedkyně frakce ANO Alena Schillerová ohlásila, že tyto schůze nechá svolat znovu, aby se na nich poslanci sešli v normálním termínu.

Termín zahájení už svolané dvojice schůzí závisel právě na postupu současné mimořádné schůze svolané z podnětu koaličních poslanců k penzijní novele, která čelí rozsáhlým opozičním obstrukcím. Otázka, jak se vypořádat z dvojící schůzi vyvolaných ANO, poslancům zabrala asi tři čtvrtě hodiny.

14:00
3.  3.  2023

„Stát, který šetří na důchodcích, není dobrý stát,“ řekl končící prezident ČR Miloš Zeman na novinářský dotaz ke schvalování vládního návrhu na omezení červnové valorizace důchodů ve Sněmovně.

13:55
3.  3.  2023

„Vy jste totálně impotentní řešit tu inflaci,“ vzkázal vládě šéf ANO Andrej Babiš. Vytkl jí také to, že nezvyšuje mzdy, aby se jejich poměr k důchodům nesnižoval. „Řešení je jednoduché. Navyšte ty platy lidem,“ uvedl bývalý premiér.

12:43
3.  3.  2023

Vláda je podle šéfa ANO Babiše absolutně neschopná snížit inflaci. Měla by vyvlastnit ČEZ, řekl expremiér v dalším projevu k růstu penzí.

11:31
3.  3.  2023

Šéf SPD Okamura vyzval ANO ke spolupráci na ústavní stížnosti na vládní důchodovou novelu. SPD na podání vlastní stížnosti nemá dost poslanců.

10:40
3.  3.  2023

Šéf SPD Okamura navrhl zamítnutí sporné novely o snížení růstu penzí

Zamítnutí sporného vládního návrhu o snížení růstu penzí navrhl dnes předseda SPD Tomio Okamura. Učinil tak v úvodu svého čtvrtého obstrukčního vystoupení. Jeho předchozí projevy trvaly dohromady 11 hodin a 40 minut, přičemž jednání poslanců o vládní předloze trvalo zatím zhruba 55 hodin.

Vládní novela je podle Okamury „v rozporu se všemi principy, na nichž je české důchodové pojištění založeno“. Předseda SPD označil předlohu opakovaně za protiústavní. „Jejím jediným cílem je snaha neschopné a škodlivé Fialovy vlády o snížení letošního schodku státního rozpočtu, který vláda sama zavinila,“ řekl Okamura. Neopomenul vládu opakovaně pokárat za to, že pomáhá Ukrajině čelící ruské agresi. „Nezatahujte nás do války, blázni blázniví. Ať nás nikdo nezatahuje do války dvou postsovětských republik,“ prohlásil předseda SPD. Nevynechal ani označení kabinetu Petra Fialy (ODS) za jednu z nejhorších vlád v Evropě.

Okamura ve vystoupení představil i některé ze 102 pozměňovacích návrhů, které k vládní předloze připravili poslanci jeho hnutí. Celkový počet úprav, které od nočních hodin navrhují i poslanci ANO, se blíží 400. Podle kuloárových informací ČTK se předpokládá, že Sněmovna o úpravách bude moci hlasovat nejdříve dnes večer a že hlasování by se mohlo protáhnout minimálně do půlnoci.

2:36
3.  3.  2023

Babiš předčítal projevy poslanců ANO, které nemohli oni sami přečíst, protože Sněmovna odhlasovala, že se neuskuteční obecná rozprava k zákonu. Projevy pak prokládal svými komentáři namířenými proti vládní koalici. Posteskl si například, že prý nemá právo být v politice a přijímají se zákony namířené proti němu. Citoval například projev Jany Pastuchové (ANO), která vládě vyčetla, že s návrhem přišla až po prezidentských volbách. „Je čas na dělání nepopulárních kroků,“ citoval. V projevu poslance ANO Julia Špičáka například opět zaznělo, že je nepřijatelné, aby Sněmovna projednávala návrh zákona ve stavu legislativní nouze.

„Musíme ho ukecat,“ zopakoval Babiš záměr ANO obrátit se na nastupujícího prezidenta Petra Pavla, aby spornou důchodovou novelu nepodepisoval v případě, že ji koalice prosadí v obou parlamentních komorách. Pavel slíbil své záměry s novelou sdělit v pátek 10. března, pokud bude schválena, Podle Babiše by stačilo, aby prezident rozhodnutí o novele oddálil na dobu po 22. březnu, do kdy vláda potřebuje snížení prosadit. Kdyby si prezident vzal 10. (března) 14 dní, tak my důchodci budeme slavit,„ řekl Babiš. Podle něj by tak Pavel měl příležitost naplnit svůj záměr společnost spojovat.

20:57
2.  3.  2023

Poslanci ANO si po zrušení obecné rozpravy k návrhu na nižší růst penzí vyžádali dvouhodinovou pauzu na jednání. Schůze bude pokračovat ve 22:35

20:55
2.  3.  2023

Sněmovna hlasy koalice rozhodla o tom, že o sporné důchodové novele nebude vést obecnou rozpravu. Opozice proti tomu protestovala.

20:12
2.  3.  2023

Sněmovna souhlasila dnes večer navzdory odporu opozice s tím, že projedná spornou vládní novelu o snížení červnového růstu důchodů zkráceně. Nebude se tedy konat první čtení a finální třetí kolo se bude moci uskutečnit hned po druhém čtení, v němž budou poslanci podávat k předloze pozměňovací návrhy. Zkrácené projednání umožňuje vyhlášený stav legislativní nouze, jehož trvání potvrdila dolní komora ve středu.

Opozice zrychlené schvalování penzijní novely v legislativní nouzi zpochybňuje stejně jako zdůvodnění takového postupu hrozbou značných hospodářských škod. Sněmovní debatu provázejí rozsáhlé obstrukce, dosud trvala asi 45 hodin. K nynějšímu hlasování se dolní komora propracovala po 58 hodinách od úterního zahájení jednání.

17:04
2.  3.  2023

Sněmovna se k debatě řadových poslanců o zrychleném projednání nižšího růstu penzí dostala zhruba v 17:00. Poslanci mají na diskusi celkem tři hodiny.

14:52
2.  3.  2023

Sněmovna bude hlasovat o souhlasu se zkráceným projednáním sporné penzijní novely dnes ve 20:00 podle návrhu Patrika Nachera z opozičního ANO.

14:44
2.  3.  2023

Předsedkyně poslanců ANO Alena Schillerová opakovaně vyzývala vládu, aby návrh stáhla a dohodla se s opozicí na standardním projednání reformy penzijního systému. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) poznamenal, že předseda ANO Andrej Babiš už v roce 2014 tvrdil, že má návrh na důchodovou reformu připravenou a že ji představí, což nikdy neudělal. „Pane ministře Jurečko, prosím vás, vy přizvěte nás a pojďme se o tom bavit. Já vám tady také nevyčítám, v kterých různých vládách jste byli a neprosadili jste vůbec nic,“ kontrovala Schillerová.

Aleš Juchelka (ANO) „gratuloval“ ODS k tomu, že Česko za ministra financí z ODS mělo v únoru dosud nejvyšší rozpočtový schodek. Poslanci ANO se opět dožadovali přítomnosti ministra pro legislativu Michala Šalomouna (za Piráty), který se omluvil kvůli jednání Legislativní rady vlády. Hubert Lang (ANO) poukázal na to, že ministr se omluvil i z nočního jednání, protože na rozdíl od poslanců „spinkal“. Vicepremiér a předseda Pirátů Ivan Bartoš se proti takovému slovníku ohradil jako nemístnému a paternalistickému.

14:28
2.  3.  2023

Koalice navrhla Sněmovně stanovení pevného času hlasování o souhlasu se zkráceným projednáním sporné penzijní předlohy na dnešních 15:30.

12:17
2.  3.  2023

Šéf SPD Okamura v poledne zahájil své třetí sněmovní vystoupení k vládní snaze snížit růst penzí. Jeho předchozí projevy trvaly dohromady zhruba 9,5 hodiny.

10:07
2.  3.  2023

Koalice prosadila omezení řečnické doby i pro další fázi jednání

Sněmovna po dnešních 09:00 omezila podle návrhu koalice řečnickou dobu i pro debatu o tom, zda se bude sporná vládní novela o snížení červnového růstu penzí projednávat zkráceně bez prvního čtení. Sněmovní většina tak postupovala stejně jako ve středu, kdy zkrátila poslancům čas jejich vystupování při projednávání potvrzení stavu legislativní nouze. Navíc se očekává, že koalice znovu navrhne a prosadí také pevnou hodinu hlasování o souhlasu se zkráceným projednáním předlohy.

Poslanci až na řečníky s právem přednostního vystoupení budou moci podle schváleného návrhu předsedy klubu STAN Josefa Cogana promluvit nejvýše dvakrát, a to vždy až pět minut. 

7:18
2.  3.  2023

Sněmovna po šestihodinové noční přestávce pokračuje v jednání

Poslanci po noční přestávce pokračují v debatě nad vládním návrhem pomalejšího tempa červnové valorizace důchodů. V této fázi schůze mají rozhodnout o tom, zda budou vládní návrh projednávat ve zkráceném jednání ve stavu legislativní nouze. Před půlnocí, 37 hodin od začátku schůze, se podařilo schválit její program. Poslanci už mají za sebou zhruba 32 hodin debaty. Od úterního zahájení trvá schůze včetně přestávek už 45 hodin. Jednání protahují obstrukce opozice, která s vládním návrhem nesouhlasí a snaží se jeho schválení zabránit. Přihlášeno je v tuto chvíli šest desítek poslanců.

6:54
2.  3.  2023

Sněmovna schválila program schůze k nižšímu růstu penzí

Poslanecká sněmovna po zhruba 30 hodinách jednání schválila ve středu krátce před půlnoci program schůze, jejímž jediným bodem je vládní novela o snížení červnové valorizace důchodů. Poslanci nyní debatují o tom, zda jsou podmínky pro zkrácené projednání novely, jejíž schvalování blokuje opozice. Do diskuse bylo podobně jako při úvodním potvrzování stavu legislativní nouze, o který požádala vláda, přihlášeno 65 poslanců.

21:45
1.  3.  2023

Předseda ANO se věnoval také situaci v eurozóně. Následně vládu zkritizoval za to, že podle něho nesplnila předvolební sliby a za více než rok ani jednou nevyhodnotila programové prohlášení. K dnešní revizi programu řekl, že kabinet škrtl to málo, co v něm měl pro lidi a podniky. „Co jste jim slíbili, už neplatí. Neuvěřitelné. A normálně jen tak brnkačka,“ podotkl.

Výsledek českého předsednictví v Radě EU označil šéf ANO za „horší než nula“ a za „úplnou katastrofu“. Řečnicky se tázal aktuálně nepřítomného premiéra Petra Fialu (ODS), „proč nevybojoval aspoň miliardu eur“. Babiš také zkritizoval schválení konkrétního plánu k plnění zelených evropských cílů. „Tam jste podělali, co jste mohli,“ prohlásil ve zjevně obstrukčním vystoupení.

V jeho další části se Babiš vracel k plánovaným projektům své vlády a s nelibostí komentoval postup její nástupkyně, jež mnoho z nich, jak uvedl, „zařízla“.

21:39
1.  3.  2023

Kabinet i Českou národní banku vinil Andrej Babiš z toho, že „ničí ekonomiku“, centrální banka navíc podle něho nastavením úrokové sazby s cílem zasáhnout proti vyšší inflaci zničila hypoteční úvěry. „Inflace je v elektřině“, prohlásil Babiš a nabádal k úplnému zestátnění energetické firmy ČEZ. „Je to o energii, je to o elektřině, je to o ČEZu,“ poznamenal.

21:33
1.  3.  2023

Sněmovní řečniště obsadil večer předseda ANO Babiš. Uvedl, že nemá projev, jen mnoho podkladů a dotkl se řady témat od důchodů po program vlády. „Je to skutečně neuvěřitelné, že této vládě stojí za to mít takovou ostudu za směšné peníze,“ komentoval Babiš vládní návrh na omezení růstu důchodů. „Naši důchodci jsou pro vás škoda?“ tázal se někdejší ministerský předseda, který se k řečništi postavil po 19:30.

19:26
1.  3.  2023

K návrhu programu mimořádné schůze ke sporné vládní penzijní novele kriticky vystoupili šéfové poslanců SPD Radim Fiala a ANO Alena Schillerová.

Cílem schůze je podle ní připravit každého z 2,7 milionu důchodců v průměru o 7000 korun letos a o dalších 12 tisíc korun v každém dalším roce jejich života. Odmítla hrozbu hospodářských škod, kterými kabinet zdůvodnil žádost o projednání předlohy zrychleně v legislativní nouzi. „Za vlády této koalice si nemůže být nikdo ničím jistý. Zejména majetkem a penězi,“ uvedla Schillerová.

Připomněla pochyby některých senátorů i nastupujícího prezidenta Petra Pavla. „Stále je tady možnost tento návrh stáhnout a jednat s opozicí o nastavení valorizačního mechanismu do budoucna. V opačném případě hrozí blamáž,“ varovala Schillerová.

18:57
1.  3.  2023

Projev předsedy SPD Tomia Okamury dnes trval dvě hodiny a 15 minut. Okamura na začátku uvedl, že si svůj projev, který měl podle něj 200 stran, rozdělil do více částí.

17:50
1.  3.  2023

Okamura obvinil Ukrajinu z arogance a Perebyjnise z drzosti

Kritická slova na adresu bývalého ukrajinského velvyslance v ČR Jevhena Perebyjnise i celé ukrajinské politické reprezentace použil dnes předseda opozičního hnutí SPD Tomio Okamura ve Sněmovně. Perebyjnis podle něj má „přestat bejt drzej“ a ukrajinská reprezentace je arogantní a vměšuje se podle něj do vnitřních věcí ČR. Důvodem Okamurových slov byl Perebyjnisův úterní výrok na twitteru, který zněl: „Akutní záchvaty ukrajinofobie jsou obvykle symptomem chronické kolaborace.“ Perebyjnis ve svém statusu nikoho nejmenoval a víc neuvedl, ale jeho slova se objevila po Okamurově úterním sedmihodinovém projevu ve Sněmovně, v němž mimo jiné obvinil vládu z „ukrajinizace české společnosti“.

„Ten (Perebyjnis) se do mě navezl, když jsem kritizoval ukrajinizaci České republiky. A za tím si stojím za tímto výrokem,“ řekl dnes Okamura. „Ať přestanou kecat do našich věcí, tenhleten člověk, a věnujou se svojí korupci,“ prohlásil také. Připomínal problémy Ukrajiny s korupcí a tvrdil, že Perebyjnis hájil banderovce, tedy příslušníky ukrajinských nacionalistických bojůvek za druhé světové války.

Okamura to zdůvodnil tím, že v roce 2018 zaslal Perebyjnis dopis České televizi, ve kterém protestoval proti odvysílání polského filmu Volyň režiséra Wojciecha Smarzowského, který zachycuje polský pohled na genocidu na Volyni, při které byly za druhé světové války zabity desítky tisíc polských občanů banderovci. Podle Perebyjnise některé „zavádějící a nepravdivé záběry z filmu hodně Ukrajinců považuje za urážející“. Okamura ujišťoval, že nemá nic proti Ukrajincům, ale je proti těm, kteří banderovce a jejich tehdejšího vůdce Stěpana Banderu obhajují.

Okamura v úterý ve svém projevu před Sněmovnou vyčítal české vládě pomoc Ukrajině sužované ruskou válečnou agresí. Obvinil českou vládu z toho, že je pro ni Ukrajina na první místě. „Už toho máme dost, už toho mají lidi dost, té vaší Ukrajiny pořád dokola. Pořád jenom Ukrajinci, Ukrajinci,“ prohlásil ve svém sedmihodinovém projevu. „Pro Fialovu vládu je prioritou Ukrajina a české občany jste hodili přes palubu. Pro nás v SPD je prioritou český občan,“ řekl v jiném místě svého projevu.

Autor: čer, tto, luk

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery