Kalousek chce škrtat další desítky miliard | E15.cz

Kalousek chce škrtat další desítky miliard

Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek
• 
ZDROJ: E15 Eduard Erben

ČTK, foto E15

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministr financí Miroslav Kalousek chce v rozpočtu na příští rok škrtat 20 miliard korun a v roce 2013 dalších 55 miliard korun. Napsal to server Aktuálně.cz s tím, že na vině je pomalejší ekonomický růst. Dokument, který má server k dispozici, dnes projednala Porada ekonomických ministrů.

Kalousek na dotaz ČTK pouze řekl, že jde o jeden z podkladů k diskusi a že se o něm ještě bude jednat.

Podle serveru dokument vysvětluje, kde se stala chyba, která způsobila, že vláda premiéra Petra Nečase se škrty nekončí. „Byla provedena aktualizace střednědobého výhledu státního rozpočtu, která spočívala v promítnutí dubnové makroekonomické předpovědi,“ zdůvodňuje revizi Kalouskův materiál.

Vinou pomalejšího ekonomického růstu vypadne už letos z plánovaných daňových příjmů blíže neurčená částka. V příštím roce stát na daních nevybere 35 miliard a v roce 2013 bude výpadek ještě o deset miliard vyšší. „Z toho vyplynula potřeba výdajových opatření, aby mohly být dodrženy fiskální cíle na léta 2012 a 2014,“ píše podle serveru Kalousek.

Z dokumentu je jasné, kolik bude třeba ušetřit v příštím roce. Výpadek 35 miliard pokryje skoro z poloviny výnos daně z přidané hodnoty, jejíž dolní sazbu zvyšuje penzijní reforma na 14 procent. Druhou část ale bude nutné ušetřit.

Ještě horší vyhlídky má rozpočet v roce 2013, kdy mu penzijní reforma 20 miliard ubere. Proto Kalousek navrhuje škrty za 55 miliard.

Podle serveru ministr financí nezveřejnil pouze údaje o tom, kolik se bude škrtat letos. Jasné by to mohlo být do konce týdne, až budou k dispozici údaje o výběru daní od ledna do června, uvedl Jakub Haas z tiskového oddělení. Upozornil ale, že dodržení plánovaného deficitu je prioritou ministra financí a proto je připraven navrhnout opatření na výdajové straně. Podle Hasse jsou letošní škrty nejvýš pravděpodobné.

Ekonomická prognóza, která způsobila úsporné překvapení, se příliš nemýlila v odhadu růstu HDP. Loni v červenci Kalouskovi lidé předpovídali růst 2,3 procenta a v dubnu odhad snížili jen o čtyři promile.

V dubnovém odhadu se však propadly všechny parametry, na kterých závisí výběr daní. Spotřeba domácností i firemní investice porostou sotva polovičním tempem, a proto se snižují očekávané příjmy z DPH a spotřebních daní. Poloviční je také růst platů, a proto zklamaly výnosy u daně z příjmů fyzických osob.

Autor: ČTK, foto E15

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video