Koaliční pat. Politici se stále neshodují na výši platů

Zleva ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, ministr financí Andrej Babiš a premiér Bohuslav Sobotka na schůzi Poslanecké sněmovny

Zleva ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, ministr financí Andrej Babiš a premiér Bohuslav Sobotka na schůzi Poslanecké sněmovny Zdroj: ctk

Koalice se stále nedohodla, jakým způsobem upravit platy zákonodárců. Lidovci podporují svůj návrh, aby platy zůstaly zmrazené i v příštím roce. ČSSD bude hlasovat výhradně pro vlastní návrh, který chce zavést automatický výpočet navázaný na výši průměrného platu.

Podle něj by příští rok stouply mzdy zákonodárců asi o tři procenta. ČSSD, jejíž poslanci budou ve Sněmovně hlasovat jednotně, žádá, aby její návrh přišel při hlasování na řadu jako první. Uvedl to šéf klubu ČSSD Roman Sklenák.

Závěrečné schvalování novely zákona o platech ústavních činitelů čeká poslance v pátek. Ve hře bude několik pozměňovacích návrhů, kromě lidoveckého a sociálnědemokratického varianta růstu o 14,4 procenta, na které se shodly sněmovní výbory. S tou ale nesouhlasí premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), ani prezident Miloš Zeman, který by takovou variantu vetoval. Původní vládní návrh počítá s jednoprocentním růstem pro příští rok. Úsvit navrhuje zmrazení platů na tři roky.

„Poslanci ČSSD podpoří návrh Jana Hamáčka a nepodpoří žádný jiný pozměňovací návrh. Hlasování bude závazné,“ řekl Sklenák. Při páteční schůzi bude zřejmě důležitá také procedura schvalování. „Byli bychom rádi, kdyby se právě návrh Jana Hamáčka hlasoval jako první,“ poznamenal Sklenák s tím, že se pokusí domluvit i s ostatními koaličními partnery. Zatím není jasný postoj ANO, jeho klub se sejde kolem 15. hodiny.

Lidovci: Chceme zmrazit platy

Pokud nebude od ledna účinná žádná úprava platového zákona, mzdy politiků vzrostou po několikaletém zmrazení automaticky o 26 procent.

Koalice o úpravě zákona jednala už několikrát. Lidovci navrhli zmrazit platy ústavních činitelů pro příští rok. Měla by podle nich vzniknout skupina, která by navrhla nový systém výpočtu mezd. K tomu se přiklánělo i hnutí ANO. Hamáček chce zavést automatický výpočet platů v návaznosti na průměrný plat v nepodnikatelské sféře. Jeho návrh by znamenal, že příští rok by stoupl základní plat poslance a senátora bez náhrad podle výpočtu ČTK o 1700 korun na 57 600 korun.

Předseda Sněmovny označil svůj návrh za rozumný kompromis, jenž by situaci vyřešil jednou provždy. Předpokládá, že příští rok se budou platy politiků vypočítávat ze základny ve výši 2,25násobku průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře za minulý rok. Další dva roky by se koeficient zvyšoval vždy o desetinu, v roce 2018 by byl 2,5. Pak by se automaticky vrátil zřejmě na konečných 2,75.