Konec sKaret se blíží, vláda odmítla návrh ministryně Müllerové | E15.cz

Konec sKaret se blíží, vláda odmítla návrh ministryně Müllerové

sKarta
sKarta
• 

čap

Vláda smetla ze stolu návrh ministryně práce, který měl změnit pravidla používání sociálních karet. Ministryně Ludmila Müllerová (TOP 09) musí kabinetu předložit jiné řešení. Uvedl to po jednání vlády premiér Petr Nečas (ODS). Podle něj záměr pokračovat v upraveném projektu "byl zamítnut většinou ministrů". Předseda vlády už dřív doporučil rychlé ukončení kritizovaného systému.

Ministryně Müllerová navrhovala, aby příjemci dávek měli sKartu povinně jen jako průkaz. K placení by ji používali pouze dobrovolně. Nemuseli by tak mít spořitelní konto, které nyní dostávají automaticky a přes které k nim peníze od státu putují. Banka na to ale má s ministerstvem práce do roku 2024 smlouvu. Podle kontraktu počítala s tím, že by se přes karty vyplácelo aspoň 98 procent dávek a v budoucnu i penze.

Podle premiéra Nečase je projekt těžko opravitelný. „Paní ministryně zodpovídá za svůj resort, musí přijít s řešením,“ konstatoval premiér. „Zrušení sKaret je ze špatných cest ta nejméně špatná. Paní ministryně nemůže být překvapena, když nerespektovala doporučení premiéra, že byl její návrh zamítnut,“ uvedl Nečas. Podle něj Müllerové ale kabinet nezadal, aby připravila novely, které projekt ukončí.

Müllerová v reakci na premiérova slova uvedla, že návrh na zrušení sKaret na jednání vlády nepadl a rušit je nechce. „Jsem vázána smlouvou a nechci působit jako neseriózní partner,“ uvedla. Dodala, že Česká spořitelna v současnosti vyčkává na konec legislativního procesu.

Nový návrh má být, ale neví se kdy

Nečas ani Müllerová neupřesnili termín, do kterého má ministryně alternativní návrh předložit. Premiér rušení sociálních karet podle ministryně doporučil spíše jako předseda ODS, než jako předseda vlády.

Müllerová také připustila, že v souvislosti s projektem může být odvolána. „Člověk v pozici ministra by měl vstávat a uléhat s tím, že může být odvolán,“ podotkla. Podle informací ČTK se proti úpravě pravidel postavilo deset ze 14 přítomných ministrů. Čtyři byli pro. Systém, který provozuje Česká spořitelna, začal fungoval loni za exministra Jaromíra Drábka. Projekt kritizuje opozice, odbory či rada postižených. Výhrady měl i ombudsman a ochránci soukromí. Ve Sněmovně je nyní novela, která sKarty ruší. Zabývá se jimi i Ústavní soud. Původně měl mít kartu do konce loňska milion lidí. K letošnímu 5. dubnu si ji podle mluvčího úřadu práce převzalo zatím celkem 270 500 lidí. Odmítlo ji asi 3500 klientů. Dalších 60 700 karet je připraveno k předání. Přes účty k sKartám proteklo dosud 1,05 milionu dávek za 6,01 miliardy korun.

Autor: čap

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.