Kroky Fialovy vlády proti krizi nejsou dostatečné, myslí si podle průzkumu většina obyvatel | e15.cz

Kroky Fialovy vlády proti krizi nejsou dostatečné, myslí si podle průzkumu většina obyvatel

Ministr financí Zbyněk Stanjura Stanjura doporučí vládě garantovat ceny proudu v průmyslu.
Ministr financí Zbyněk Stanjura Stanjura doporučí vládě garantovat ceny proudu v průmyslu.
• 
ZDROJ: Reuters

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Výrazná většina obyvatel považuje podle průzkumu agentury Kantar CZ pro Českou televizi z přelomu srpna a září dosavadní kroky státu na pomoc lidem v době energetické krize za nedostatečné. Rozhodně s opatřeními vlády na zmírnění dopadů krize nesouhlasí 41 procent, spíše dalších 33 procent.

Zhruba 22 procent lidí si myslí, že stát dostatečně pomáhá obyvatelům vyrovnat se s energetickou krizí. S kroky vlády rozhodně souhlasí tři procenta, spíše 19 procent. Za nedostatečná označili dosavadní reakci státu v České televizi i bývalý guvernér ČNB Jiří Rusnok a ředitel centra IDEA Jan Švejnar.

Podle Rusnoka je však nutné přihlédnout k tomu, že se „věci dějí překotně“. Nyní chystá vláda kroky, které jsou razantní.

Vláda by podle vyjádření ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) v pořadu Otázky Václava Moravce chtěla zastropovat ceny elektřiny pro domácnosti a školy či nemocnice i garantovat ceny proudu pro veškerý průmysl.

Stanjura doporučí vládě garantovat ceny proudu v průmyslu, ačkoli to nese rizika. Mohlo by to být totiž podle něj vyhodnoceno jako nepovolená veřejná podpora. Limitní cena elektřiny pro podniky, kde by bylo dobré cenu zastropovat, je podle něj 200 eur za megawatthodinu (MWh), tedy v přepočtu zhruba 5000 korun.

Agentura provedla průzkum od 15. srpna do 2. září. Zúčastnilo se 1200 respondentů.

Video se připravuje ...
Drahé energie a zastropování cen

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video