Krteček jde opět k soudu. Vleklé spory dědiců jej mohou přivést do hrobu | E15.cz

Krteček jde opět k soudu. Vleklé spory dědiců jej mohou přivést do hrobu

Michal Nosek

Hodnota děl a autorských práv na kreslené postavy Krtečka činí podle expertů až 400 milionů korun. Pozůstalí po autorovi o ně svádějí vleklou bitvu.

Příběh Krtečka pokračuje dnes u soudu. Boj o pozůstalost a autorská práva se vleče již sedmým rokem a řešení je stále daleko. Dědicové po autorovi Zdeňku Milerovi se totiž stále nedokážou domluvit. Vrchní soud v Praze projedná odvolání Kateřiny Milerové v případě autorských práv na kresleného Krtečka.

Soud se měl vyjádřit i k obdobnému případu odvolání Milerovy vnučky Karolíny, ale toto jednání odložil na listopad. Žaloby podala správkyně pozůstalosti Milena Fischerová, která s autorem Krtka spolupracovala 25 let a on ji do funkce jmenoval. 

Ráj potápěčů v bývalém vězeňském táboře. Podívejte se do zatopeného estonského lomu

Hodnota děl a autorských práv na kreslené postavy Krtečka a jeho přátel se podle dvou znaleckých odhadů pohybuje mezi 300 až 400 miliony korun. To je potenciál, který Krtek má, což je na postavičku z konce padesátých let bez masivního marketingu neuvěřitelné. „Krtek je v evropských poměrech v podstatě Disney, a proto je škoda, že se stále nedaří najít shodu,“ říká právník Jiří Matzner, který zastupuje u soudu správkyni Milerova dědictví Milenu Fischerovou.

Správkyně napadla platnost licenčních smluv na kreslené postavy, kterými disponují dcera Kateřina a vnučka Karolína. Důvodem je to, že než se o potenciálním dědici rozhodne, tak musí řádně spravovat pozůstalost i všechny nové tržby. To ale komplikují právě smlouvy, na jejichž základě mohou licence prodávat i dcera s vnučkou. Ostatní peníze, které Krtek vydělal během uplynulých sedmi let, přitékají na nedotknutelný vázaný fond.

„Ve chvíli, kdy si zájemci o licence řeknou, že se celý spor vleče příliš dlouho, a vlastně nevědí, zda platí tomu pravému, tak mohou přestat. To by pro Krtka mohlo znamenat smrt,“ uvedl Matzner.

U českých hranic chátrá rekreační areál špiček NDR. Podívejte se, kde odpočíval Erich Honecker
Češi ujíždějí čím dál víc na retrovlně, známé značky už ale nejsou lidovou záležitostí

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!