Rath: Jak šel čas v korupční kauze | E15.cz

Lékař, ministr, obžalovaný. Jak šel čas v kauze Davida Ratha

Michal Tomeš

Dnešní rozhodnutí nejvyššího soudu, podle kterého byly odposlechy v kauze Davida Ratha v souladu se zákonem, je další skládačkou v celém příběhu. Ten začal 14. května 2012, kdy policisté zadrželi poslance a hejtmana, který u sebe nesl částku sedm milionů. 

Policie měla Ratha zatknout bezprostředně po trestném činu přijímání úplatku, pouze tak je totiž možné zadržet politika, který je chráněný imunitou. Dalších deset milionů pak policie našla v Rathově hostivickém domě, při následných prohlídkách souvisejících se zadržením poslance našli policisté také 30 milionů v domě ředitelky kladenské nemocnice Kateřiny Pancové.

Samotná kauza se totiž štěpí na dvě větve – ta první se týká uplácení a poškozování zájmů EU při rekonstrukci zámku v Buštěhradu, druhá pak manipulací zakázek Středočeského kraje a krajských nemocnic, ve které policie obvinila osm firem a devět lidí.

Rath se dva dny po zadržení vzdal pozice hejtmana a krajského zastupitele. Rozhodl se také odstoupit z kandidátky na senátní volby v roce 2012. Tentýž den na něj policie uvalila vazbu, i nadále však zůstal poslancem.

Jeho mandát v dolní komoře Parlamentu řešili poslanci 5. června, kdy ho vydali k trestnímu stíhání. Důsledkem tohoto rozhodnutí byl Rathův více než roční pobyt ve vazbě.

Samotný proces začal u Krajského soudu v Praze 7. srpna 2013 na základě návrhu obžalovat celkem 11 lidí. V první polovině listopadu soud Ratha propustil z vazby, která měla být nezákonná. Za to Rath obdržel finanční kompenzaci ve výši 20 tisíc korun.

23. července roku 2015 vynáší Krajský soud v Praze nad Rathem nepravomocný rozsudek, podle kterého si má za pět případů přijetí úplatku a pět případů korupce odsedět osm a půl roku vězení. Další částí trestu mělo být propadnutí majetku ve výši dvaadvacet milionů korun. Rath se však proti rozhodnutí soudu odvolal.

Ke konci loňského roku Vrchní soud v Praze zrušil rozsudky, a to nejen nad Rathem, ale i dalšími obžalovanými v případu. Důvodem má být nezákonnost odposlechů, na základě kterých policisté lékaře zadrželi.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán z ANO však prošetření postoupil Nejvyššímu soudu v Praze, podle jehož středečního rozhodnutí jsou odposlechy v kauze platné.

 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!